Ադրբեջանն Իսրայելին փորձում է ներքաշե՞լ Ղարաբաղյան հակամարտության մեջ
Իսրայելական հեղինակավոր Haaretz թերթն օրերս գրել էր, որ Ղարաբաղում քառօրյա պատերազմի ժամանակ Իսրայելում ադրբեջանական 2 ռազմական ինքնաթիռ է վայրէջք կատարել: Այդ լուրը որոշ վերլուծաբանների համար, կարելի է ասել, անսպասելի էր, քանի որ Իսրայելի համար իր ներկայիս աշխարհաքաղաքական իրողություններում խելամիտ չէ միջամտել դժվար կարգավորվող որևէ հակամարտության: Սակայն փաստը մնում է փաստ. Իսրայելն իր անուղղակի մասնակցությունն է ունեցել Ղարաբաղյան հակամարտության գոտում վերջին մարտական գործողություններին: Այսպես, ադրբեջանական բանակը ոչ միայն իսրայելական արտադրության գերժամանակակից զենք էր օգտագործում, այլ նաև առաջնորդվում էր իսրայելցի հրահանգիչների ուղղորդումներով:
Այս համատեքստում բազմաթիվ փորձագետներ սկսեցին խոսել այն մասին, որ Ադրբեջանը փորձում է Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման մեջ ներքաշել Իսրայելին (Բաքուն վերջին շրջանում ամեն կերպ փորձում է փոխել Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման բանակցային ձևաչափը): Բաքվում կարծում են, որ Իսրայելի ներգավվումը հակամարտության կարգավորման գործում կարող է լուրջ դեր ունենալ իրենց համար, քանի որ Իսրայելն ԱՄՆ-ի դաշնակիցն է: Կարևոր գործոն են համարում նաև Իսրայելի վատ հարաբերությունները Հայաստանի դաշնակից Իրանի հետ` միևնույն ժամանակ մոռանալով, որ Իսրայելը լարված հարաբերություններ ունի նաև իրենց ռազմավարական գործընկերոջ՝ Թուրքիայի հետ:
Սակայն հարկ է ուշադրություն դարձնել Ղարաբաղյան հակամարտությունում Իսրայելի ոչ միայն ռազմական ներկայությանը, այլ նաև դրա վերաբեյալ քաղաքական հայտարարություններին: Այսպես, Թել-Ավիվը հայտարարել է, որ աջակցում է Մինսկի խմբի շրջանակներում հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը՝ առանց որևէ բառ նշելու Ադրբեջանի տարածքային ամբողջակության կամ «օկուպացված» տարածքների մասին: Այսպիսով, կարելի է ասել, որ ղարաբաղյան հակամարտությունում Իսրայելն ավելի շատ կոմերցիոն շահեր ունի:
Այնումենայնիվ, չպետք է բացառել նաև, որ Իսրայելը ցանկանում է մեծացնել իր դերակատարումը հարավկովկասյան տարածաշրջանում՝ Իրանի սահմանների մոտ: Ամեն դեպքում, Իսրայելի մասնակցությունն որևէ հակամարտության առնվազն անհեթեթ է. այդ երկիրն իր անկախության հռչակումից ի վեր չի կարողանում կարգավորել Պաղեստինի հետ հակամարտությունը:

Азербайджан желает вовлечь Израиль в карабахский конфликт?
Израильская авторитетная газета Haaretz сообщила, что во время четырехдневной войны в Карабахе военные самолеты Азербайджана дважды приземлились в Израиле. Эта информация для многих оказался неожиданностью, так как для Израиля - в его нынешних геополитических реалиях - неразумно вмешиваться в дополнительные трудноразрешимых конфликты. Однако факт остается фактом: Израиль активно "участвовал" в боевых действиях в Карабахе -азербайджанская армия в эти дни не только воевала израильским оружием, но и проходила инструкцию у израильских специалистов.
На этом фоне многие эксперты говорят о том, что Азербайджан пытается привлечь к разрешению карабахского конфликта Израиль. Об этом заявил также израильский парламентарий Роберт Тивьяев. Учитывая, что в Израиле не так заинтересованы в проблемах южно-кавказского региона, скорее всего, подобное заявление было сделано не без предварительной договоренности с Баку.
Как известно, официальный Баку в последнее время всячески пытается изменить формат мирных переговоров по урегулированию карабахского конфликта. И, по мнению Баку, вовлечение Израиля в процесс урегулирования карабахского конфликта может иметь серьезные и положительные последствия – ведь Израиль считается главным союзником США и главным противником Ирана, стратегическим союзником которого, по мнению Баку, является Армения. В Баку, помимо этого, думают, что между Арменией и Израилем плохие отношения не только из-за Ирана, но и в силу определенного извечного соперничества армян и евреев, о котором ходят легенды или анекдоты.
Однако тут стоит обратить внимание на политические заявления Таль-Авива, который  выразил поддержку мирному решению конфликта в рамках Минской группы ОБСЕ. В этом заявлении ни о какой "территориальной целостности Азербайджана" или "оккупированных" территориях ничего не было сказано. Таким образом, можно сказать, что у Израиля только коммерческие интересы в отношениях с Азербайджаном.
С другой стороны, не нужно также полностью исключать, что Израиль желал бы увеличения своей роли в нашем регионе. Однако участие Израиля в процессе урегулирования какого-либо конфликта сегодня выглядит по меньшей мере смешно - у самой этой страны со дня ее образования есть неурегулированный до сих пор конфликт...