Էրդողանը քայլ առ քայլ մոտենում է իր թիվ մեկ նպատակին
Ոչ ոք իրավունք չունի Թուրքիան վերածելու բուսակեր առյուծների երկրի: Այս մասին հայտարարել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը՝ անդրադառնալով սահմանադրական փոփոխությունների և մասնավորապես՝ նախագահական կառավարման համակարգի անցելու գործընթացին: «Թուրքիան փոխել է իր համակարգային ապահովումն ամբողջությամբ  վերջին 13 տարիների առաջընթացի շնորհիվ», - նշել է Էրդողանը՝ հիշեցնելով, որ երկիրը դեռ գործում է 1960 և 1980 թվականների հեղաշրջումների արդյունքում ընդունված Սահմանադրությամբ:
Նշենք, որ 2014 թվականի օգոստոսին նախագահի պաշտոնում ընտրվելուց հետո էրդողանը ամեն կերպ փորձում է փոխել Թուրքիայի կառավարման կարգը՝ խորհրդարանականից դարձնելով նախագահական: Դա հնարավորություն կտա ընդլայնել իր գործառույթները, որոնք այժմ պաշտոնապես ներկայացուցչական բնույթ են կրում, սակայն գործնականում Էրդողանն իր ձեռքում է պահում ողջ գործադիր իշխանությունը և փորձում է օրինականացնել դա՝ սահմանադրական փոփոխությունների միջոցով:
Նշենք, որ խորհրդարանի միջոցով սահմանադրական փոփոխություններ իրականացնելու համար Էրդողանին հարկավոր է ստանալ 367  ձայն, մինչդեռ սահմանադրական փոփոխությունները համազգային հանրաքվեի դնելու համար անհրաժեշտ է ընդամենը 330 ձայն: Հաշվի առնելով, որ իշխող կուսակցությունը խորհրդարանում ունի ընդամենը 317 մանդատ, իսկ ընդդիմությունը կտրականապես դեմ է երկրի կառավարման համակարգի խորհրդարանականից նախագահականի անցմանը՝ Էրդողանի պլանը կարող է տապալվել:
Ընդ որում, Էրդողանի ծրագրին դեմ է ոչ միայն ընդդիմությունը, այլ նաև իշխող կուսակցության որոշ ներկայացուցիչներ: Վերլուծաբանները կարծում են, որ Դավութօղլուի հրաժարականի պատճառներից մեկը հենց սահմանադրական փոփոխությունների հարցում Էրդողանի հետ անհամաձայնությունն է։ Դրա ուղղակի դրսևորումն էր 2015 թվականի հունիսյան ընտրություններից հետո Դավութօղլուի հայտարարությունն առ այն, որ ընտրությունները ցույց են տվել, որ թուրք ժողովուրդը ցանկանում է փոփոխություններ, սակայն ոչ խորհրդարանական համակարգից ձերբազատում:
Փորձագետները չեն բացառում, որ նման պայմաններում Էրդողանը կարող է օգտագործել Դավութօղլուի հրաժարականը նոր ընտրություններ նշանակելու համար, որպեսզի խորհրդարանում անհրաժեշտ վերադասավորումներ կատարի: Ամեն դեպքում, արդեն առավել քան ակնհայտ է, որ էրդողանը ամեն գնով փորձելու է վերադարձնել իշխանության օրինական լծակները. սա կարելի է ասել այս պահին էրդողանի համար թիվ մեկ նպատակն է ներքաղաքական ասպարեզում:

Насколько далеко зайдет Эрдоган на пути к увеличению своей власти?
Никто не может превратить Турцию в страну львов, придерживающихся вегетарианской диеты. Об этом заявил президент Турции Эрдоган, высказываясь по вопросу процесса конституционных изменений и, в частности, перехода к президентской форме правления в Турции. "Турция изменила свою систему  за последние 13 лет - за счет прогресса", - отметил Эрдоган, подчеркнув при этом, что страна продолжает использовать Конституцию, принятую в результате военных переворотов 1960-ых и 1980-ых годов. Отметим, что после избрания президентом в августе 2014 года Эрдоган пытается изменить центр власти Турции, превратив страну из парламентской республики в президентскую. Это позволит Эрдогану расширить свои полномочия, которые теперь официально носят только лишь представительный характер.
Отметим, что для проведения конституционной реформы через парламент Эрдоган должен получить 367 депутатских голосов, в то время как для внесения конституционных поправок на национальный референдум ему необходимы только 330 голосов.
Учитывая, что правящая партия имеет только 317 мест в парламенте, а оппозиция решительно выступает против перехода к президентской системе, план Эрдогана может потерпеть неудачу. Интересно, что против этого плана президента Турции выступает не только оппозиция, но некоторые члены правящей партии. Аналитики отмечают, что одной из причин отставки премьер-министра Ахмета Давутоглу было именно разногласие с Эрдоганом в вопросе перехода к президентской форме правления, о чем свидетельствует его заявление о том, что июньские выборы показали, что турецкий народ хочет изменений, но не желает изменить парламентскую форму правления.
Эксперты не исключают, что в таких условиях Эрдоган может использовать отставку Давутоглу для проведения новых парламентских выборов - в целях расстановки сил в парламенте. Во всяком случае Эрдоган будет делать все возможное, чтобы реализовать свой план.