Ադրբեջանն առաջնագծում սադրիչ գործողությունների է դիմել, հայկական կողմն ունի 1 զոհ. ԼՂՀ ՊՆ
Մայիսի 16-ի լույս 17-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանին հակառակորդը տաբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից ու հետևակի մարտական մեքենայից (30 արկ), 60 միլիմետրանոց ականանետերից (16 արկ) և հաստոցավոր ավտոմատ նռնականետերից (32 արկ) խախտել է կրակի դադարեցման պայմանավորվածությունը: Առավել ինտենսիվ խախտումներ են արձանագրվել սահմանի հարավարևելյան (Հադրութ) և արևելյան (Մարտունու) ուղղություններով, հայտնում է ԼՂՀ ՊՆ-ն:
Հատկանշական է, որ ադրբեջանական զինուժն առաջնագծում իրադրության ապակայունացման և սադրիչ գործողությունների էր դիմում Վիեննայում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանագահների ջանքերով կազմակերպված Հայաստանի և Ադրբեջանի Հանրապետությունների նախագահների հանդիպման ընթացքում, ինչի արդյունքում հարավային ուղղությամբ տեղակայված ՊԲ դիրքերից մեկում մայիսի 17-ին` ժամը 00:50-ի սահմաններում, հրազենային մահացու վիրավորում է ստացել ժամկետային զինծառայող, 1996թ. ծնված Խաչատուր Վարդանի Հարությունյանը:
ԼՂՀ պաշտպանության նախարարությունը հայտարարում է, որ առաջնագծում ստեղծված լարվածության հետևանքների ողջ պատասխանատվությունն ընկնում է ադրբեջանական կողմի վրա:

According to operative data, on the night of May 17 on NKR-Azerbaijan border the Azerbaijani Armed Forces violated the ceasefire agreement by applying small arms of various calibres, BMP (30 rounds), 60-mm mortars (16 rounds) and automatic mounted grenade launchers ( 32 shells), the press service of the NKR Defense Ministry informs.
The most intense violations were recorded in the south-eastern (Hadrut) and eastern (Martuni) directions of the border.
It is noteworthy that the Armed Forces of Azerbaijan resorted to provocative actions and actions to destabilize the situation on the border during the meeting of the presidents of Armenia and Azerbaijan in Vienna, organized by the efforts of the OSCE Minsk Group. As a result, on May 17 at about 00:50, Khachatur Harutyunyan (born in 1996) received fatal gunshot.