Ադրբեջանն առաջնագծում սադրիչ գործողությունների է դիմել, հայկական կողմն ունի 1 զոհ. ԼՂՀ ՊՆ
Մայիսի 16-ի լույս 17-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանին հակառակորդը տաբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից ու հետևակի մարտական մեքենայից (30 արկ), 60 միլիմետրանոց ականանետերից (16 արկ) և հաստոցավոր ավտոմատ նռնականետերից (32 արկ) խախտել է կրակի դադարեցման պայմանավորվածությունը: Առավել ինտենսիվ խախտումներ են արձանագրվել սահմանի հարավարևելյան (Հադրութ) և արևելյան (Մարտունու) ուղղություններով, հայտնում է ԼՂՀ ՊՆ-ն:
Հատկանշական է, որ ադրբեջանական զինուժն առաջնագծում իրադրության ապակայունացման և սադրիչ գործողությունների էր դիմում Վիեննայում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանագահների ջանքերով կազմակերպված Հայաստանի և Ադրբեջանի Հանրապետությունների նախագահների հանդիպման ընթացքում, ինչի արդյունքում հարավային ուղղությամբ տեղակայված ՊԲ դիրքերից մեկում մայիսի 17-ին` ժամը 00:50-ի սահմաններում, հրազենային մահացու վիրավորում է ստացել ժամկետային զինծառայող, 1996թ. ծնված Խաչատուր Վարդանի Հարությունյանը:
ԼՂՀ պաշտպանության նախարարությունը հայտարարում է, որ առաջնագծում ստեղծված լարվածության հետևանքների ողջ պատասխանատվությունն ընկնում է ադրբեջանական կողմի վրա:

Карабах: погиб военнослужащий Армии обороны НКР
По оперативным данным, в ночь с 16 на 17 мая на границе карабахских и азербайджанских войск ВС Азербайджана нарушили договоренность о прекращении огня, применив стрелковое оружие различного калибра, БМП (30 снарядов), 60-мм минометы (16 снарядов) и автоматические станковые гранатометы (32 снаряда), сообщает пресс-служба минобороны НКР.
Наиболее интенсивные нарушения зафиксированы на юго-восточном (Гадрут) и восточном (Мартуни) направлениях линии соприкосновения.
Примечательно, что ВС Азербайджана прибегали к провокационным действиям и действиям по дестабилизации ситуации на передовой во время встречи президентов Армении и Азербайджана в Вене, организованной усилиями сопредседателей Минской группы ОБСЕ. В результате на одной из позиций Армии обороны, расположенной в южном направлении, 17 мая, около 00:50, смертельное огнестрельное ранение получил военнослужащий срочной службы Хачатур Варданович Арутюнян (1996 г.р.).
Министерство обороны Нагорно-Карабахской Республики заявляет, что вся ответственность за последствия эскалации на передовой ложится на азербайджанскую сторону.