Ամառային հանգստի համար այս տարվա լավագույն առաջարկները տուրիստական գործակալների կարծիքով
Մոտենում է ամառը… Շատերս ենք արդեն սկսել երազել արևի, ծովի և ավազի մասին…Ոմանք էլ ուզում են պարզապես մի քանի օր վայելել հենց Հայաստանում, մեր ոչ պակաս գրավիչ հանգստյան գոտիներում: Ու՞ր կարելի է մեկնել այս տարի: Ի՞նչ հարմար տարբերակներ կան արտաքին և ներքին տուրիզմի համար: Այս հարցերը «Արմեդիա» ՏՎԳ-ն փորձեց ճշտել մի քանի երևանյան հայտնի տուրիստական գործակալություններից:
Ուշագրավ է, որ բոլոր հարցված գործակալներն անխտիր նշում էին, թե այս տարվա ամենամեծ ժողովրդականություն և պահանջարկ վայելող երկիրն արտաքին տուրիզմի համար Հունաստանն է:
«Հունաստանը վերջին տարիների ամենացանկալի նշանակետն է հայերի համար: Համեմատաբար ավելի մատչելի է մյուս երկրներից, կան ուղիղ չվերթներ, և հայերը շատ են հավանում հատկապես այնտեղի լողափերը: Ելնելով թռիչքի հարմարավետությունից՝ Հունաստանում ավելի մեծ պահանջարկ վայելողներն են Կրետե և Ռոդոս կղզիները, Հալկիդիկի թերակղզին», - ասում է Նարինեն «Էլիտար Թրեվլ» գործակալությունից:
Նշենք, որ Հունաստան ուղղված փաթեթները հիմնականում 9-10 օրով են լինում՝ ելնելով նախատեսված ուղիղ չվերթների ժամկետներից, ինչը արժենում է նվազագույնը մոտ 600 եվրո:
Իսկ ահա «Կապիտան Թրեվլ Քլաբ» գործակալությունից Մարինան հավելում է, որ հայերի հոսքը շատ մեծ է նաև դեպի Իսպանիա, Իտալիա: Դեպի Իտալիա մեկ շաբաթով մեկ անձի ամբողջական փաթեթը 550-650 եվրո է կազմում: Մարինայի խոսքով, այս տարի նաև մատչելի ու հարմար տարբերակներ են լինելու դեպի Եգիպտոս, որտեղ 9-10 օրը մոտավորապես 500 դոլարի կարգի կարժենա: Սակայն պետք է նշել, որ Շարմ-Էլ-Շեյխի ավիավթարից հետո Նոր Տարվա շրջանում պահանջարկը դեպի Եգիպտոս կտրուկ անկում էր ապրել, շատերն այն ժամանակ անգամ տոմսերն էին փոխել և հետ տվել փաթեթները, իսկ այժմ կրկին հետաքրքրվողներ կան:
«Անկում է ապրել նաև մարդկանց հոսքը դեպի Փարիզ, Բրյուսել: Ահաբեկչություններից հետո, որ տեղի ունեցան այս եվրոպական քաղաքներում, հետաքրքրվողների քանակը շատ քիչ է: Հիմնականում մարդիկ այնտեղ մեկնում են գործուղումների, սակայն հանգստի առումով ոչ ոք չի հարցնում», - նշում է Մարինան:
Ինչ վերաբերում է արտաքին տուրիզմին, արձանագրենք մեզ համար թերևս մի փաստ: Բոլոր գործակալությունները միաձայն նշում էին, որ հայերի շրջանում ընդհանրապես պահանջարկ չկա դեպի Թուրքիա: Ո՛չ նախորդ տարի Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին, ո՛չ էլ այս տարի բացարձակապես հետաքրքրվող չի եղել Թուրքիայում զբոսաշրջությունից, հավաստիացնում են տուրիստական գործակալները:
Իսկ ահա Հայաստանում ներքին զբոսաշրջության միտումների մասին զրուցեցինք Քրիստինայի հետ «Ռիկա Թրեվլ»-ից, ով ասաց, որ մեր երկրի ներսում հայերն ավելի շատ նախընտրում են գնալ Ծաղկաձոր ու Դիլիջան, իսկ առողջարանային հանգստի համար Ջերմուկ և Արզնի:
«Ծաղկաձորի մեկ շաբաթը մեկ անձի համար երկտեղանոց համարում նվազագույնը կլինի 80000 դրամ, իսկ Դիլիջանում գներն արդեն սկսվում են 120 000 դրամից: Ջերմուկում և Արզնիում, ելնելով իրենց մատուցած հավելյալ ծառայություններից, գներն ավելի բարձր են», - նշեց Քրիստինան:
Ինչևէ, որտեղ էլ որոշեք մեկնել հանգստանալու, լինի դա Հայաստանում, թե արտերկրում, կարևորն, ինչպես ասում են, լավ ընկերակցությունն է ու բարձր տրամադրությունը:

Из Армении больше всего едут в Грецию отдыхать, в Турцию - не едут вообще
Приближается жаркое армянское лето... Многие из нас уже начали мечтать о солнце, море и песке, а некоторые просто хотят насладиться нашими собственными, не менее привлекательными курортами Армении. Куда поехать этим летом? Какие варианты подходят больше для внутреннего и внешнего туризма? Для ответов на эти вопросы ИАА "Армедиа" связалось с некоторыми известными туристическими агентствами.
Следует отметить, что все без исключения опрошенные  агентства утверждают, что наиболее популярные и востребованные среди армян курортные направления - в Греции.
"В течение последних нескольких лет Греция стала самой любимой страной отдыха среди армян. Будучи относительно доступной, имея прямые рейсы из Еревана  и золотые песчаные пляжи, Греция находится на первом месте туристических направлений из Армении. Особенно пользуются большим спросом острова Крит и Родос, а также полуостров Халкидики", - рассказала Наринэ, представляющая агентство Elite Travel.
Пакеты в Грецию, как правило, на 9-10 дней, с регулярными прямыми рейсами, стоят минимум около 600 евро для одного туриста.
Марина из агентства "Капитан Travel Club" в свою очередь добавила, что есть и большой поток армянских туристов в Испанию и в Италию. Пакет в Италию стоит 550-650 евро в неделю. Марина говорит, что в этом году также будут доступны пакеты в Египет (около $ 500 на 9-10 дней). Тем не менее, следует отметить, что после авиакатастрофы в Шарм-эль-Шейхе спрос на туры в Египет резко упал, многие билеты даже были возвращены, но сейчас вновь чувствуется интерес к этому направлению.
"Мы также видим падение спроса на билеты в Париж и Брюссель. После террористических актов в этих городах интерес людей резко упал к этим городам. В основном люди едут туда в командировку, но никто не спрашивает об условиях отдыха", - рассказывает Марина.
Все агентства были единогласны в том, что среди армянских туристов абсолютно нет спроса на отдых в Турции. Ни в прошлом году, когда отмечалось 100-летие Геноцида армян, ни в этом году никакого интереса к туризму в Турции не было, утверждают турагенты.
Мы беседовали также о тенденциях в области внутреннего туризма с Кристиной из "Riкa Travel", которая сказала, что в нашей стране больше предпочитают отдыхать в Цахкадзоре и Дилижане, а также в санаториях Джермука и Арзни.
"Двухместный номер на человека в неделю в Цахкадзоре будет стоить минимум 80000 драмов, а цены в Дилижане начинаются от 120000 драмов. В Джермуке и Арзни, где предоставляются дополнительные услуги, цены повыше", - сказала Кристина.
Где бы вы ни решили отдохнуть -  в Армении или за рубежом - главное, как говорят, хорошая компания и веселое настроение. Беззаботного отдыха вам и незабываемых впечатлений!