Արևմտյան Հայաստանի հավաքականը՝ չճանաչված երկրների ֆուտբոլի ֆեդերացիաների աշխարհի գավաթի ֆավորիտ
Մայիսի 28-ից  հունիսի 5-ը Աբխազիայի մայրաքաղաք Սուխումում կայանալու է  չճանաչված  երկրների ֆուտբոլի ֆեդերացիաների ընկերակցությունների համադաշնության ConIFA- ի (Confederation of Independent Football Association)  աշխարհի գավաթի 2-րդ խաղարկությունը, որը նաև մասնակիցների երկրների հավաքականների համար ֆուտբոլի աշխարհի առաջնություն է համարվում:
Այդ ստուգատեսին մասնակցելու  պատրաստակամություն են  հայտնել ConIFA- ին անդամակցող չճանաչված 12 երկրների ընտրանիներ, որոնց թվում էր նաև  Արևմտյան Հայաստանի հավաքականը:
Ստուգատեսի բացման հանդիսավոր արարողությունը կկայանա մայիսի 28-ին Սոխումիի «Դինամո» մարզադաշտում: Խմբային փուլի հանդիպումները կսկսվեն մայիսի 29-ից,  իսկ եզրափակչի վճռորոշ  հանդիպումը տեղի կունենա  հունիսի  5-ին:
Հիշեցնենք, որ Արցախի ֆուտբոլի ընտրանին ևս նախանցած տարի մասնակցել էր հունիսի 1- 8-ը Շվեդիայի Էստերսունդ քաղաքում ConIFA-ի 2014-ի աշխարհի գավաթի առաջին խաղարկությունում և 12 երկրիների հավաքականների պայքարում գրավեց 9-րդ տեղը: Այս երկու տարիներին, սակայն, Արցախն այլևս չի մասնակցում:
Ինչ վերաբերում է Արևմտյան Հայաստանի նորաստեղծ հավաքականին, ապա այն այս ամիս ConIFA-ում հանդես կգա  նոր համալրած ֆուտբոլիստներով.
Վերջինը թիմի շարքերը համալրել է ֆրանսիական «Իվրի» ակումբում հանդես եկող ֆրանսահայ պաշտպան Մասիս Կայան, Իսկ մինչ այդ հրավիրվել էր նաև Մասիս Կայայի եղբայրը՝ ֆրանսահայ պաշտպան Ռաֆֆի Կայան, որը խաղում է Երևանի «Արարատում»:
Մինչև այս հավաքականը համալրել էին նաև Հայաստանի երիտասարդական հավաքականի նախկին խաղացող, շվեյցարական «Սերվետի» ֆուտբոլիստ Հրաչ Յագանը, գերմանական «Կլևեի» հարձակվող Լևոն Կուրկչիյանը, գերմանական «Վեգբերգի» կիսապաշտպան Դավիթ Ազինը, բելգիական «Վոլյուվ Զավենտեմի» դարպասապահ Տիգրան Խանջարյանը, Երևանի «Արարատի» ֆրանսահայ կիսապաշտպան Զավեն Բուլուտը, Մարսելի հայ համայնքի «Արձիվ» թիմի 23-ամյա կիսապաշտպան Դենիս Օզը, բելգիական «Սերկլ Բրյուգեի» 26-ամյա հարձակվող Իվան Յագանը և Հայաստանի երիտասարդական հավաքականի նախկին պաշտպան Վարանց Բզդիկյանը, որը ֆրանսիական «Մարսելի» սան է և վերջերս է խզել պայմանագիրը Լիբանանի «Նեջմեհի» հետ:
Նշենք նաև, որ մի շարք մասնագետներ ու  ֆուտբոլային փորձագետներ ConIFA-ի 2016-ի հիմնական ֆավորիտ են համարում հենց Արևմտյան Հայաստանի հավաքականին:

Сборная Западной Армении - фаворит предстоящего ЧМ по футболу по версии CONIFA
Абхазия готовится к проведению альтернативного Чемпионата мира по футболу. Сухумский стадион "Динамо" и гагрский стадион им. Даура Ахвледиани готовы к проведению Чемпионата мира по футболу, который стартует в Абхазии 28 мая под эгидой Конфедерации независимых футбольных ассоциаций (CONIFA), сообщает Eadaily.
28 мая на сухумском стадионе состоится церемония открытия Чемпионата. Игры турнира, в котором примут участие 12 команд, начнутся с 29 мая. Финал намечен на воскресенье, 5 июня.
CONIFA была создана в 2013 году. CONIFA - Конфедерация независимых футбольных ассоциаций - это федерация футбольных ассоциаций, состоящая из команд, которые представляют нации, непризнанные государства, меньшинства, регионы и т. д, не связанные с ФИФА. Первый чемпионат мира по футболу в рамках CONIFA состоялся в 2014 году в Эстерсунде (Швеция). Кстати, членом CONIFA является и Федерация футбола НКР.
Как сообщает Федерация футбола Абхазии, жеребьевка определила, какие из команд, не входящих в ФИФА, поедут в Абхазию. Это, в частности, сборные Падании, Сомалиленда, Северного Кипра, Курдистана и Западной Армении.
Западная Армения - территория исторической Армении, которая с 1923 года официально входит в состав Турции. Сегодня Федерация футбола Западной Армении ведет активную политику, нацеленную на обновление состава новыми игроками, - пишет abaza.tv.
Среди недавних приобретений сборной Западной Армении - форвард немецкой команды "Клеве" Левон Курчикян, нападающий бельгийского клуба "Серкль Брюгге" Иван Яган и несколько игроков ереванского клуба "Арарат". Ранее состав команды пополнили экс-хавбек молодежной сборной Армении, игрок швейцарского ''Серветта'' Грач Яган, полузащитник немецкого ''Вегберга'' Давид Азин, голкипер бельгийской команды ''Волюв Завентем'' Тигран Ханджарян и т.д.
Большинство игроков сборной играют в европейских клубах, что позволяет говорить о хорошем уровне команды. Сборную Западной Армении многие эксперты считают фаворитом предстоящего чемпионата мира в Абхазии.