Ցեղասպանության հարցով բանաձևի ընդունումը կախված է թուրք-գերմանական ներկա հարաբերությունների տրամաբանությունից
© Tobias Schwarz / Reuters
Այսօր՝ հունիսի 2-ին, Գերմանիայի խորհրդարանը կքննարկի «Օսմանյան կայսրությունում 101 տարի առաջ հայերի և մյուս քրիստոնյա փոքրամասնությունների ցեղասպանության և հիշատակման մասին» բանաձևի նախագիծը: Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ բանաձևը մշակվել է ընդդիմադիր կուսակցության կողմից և ստացել է իշխանամետ ուժերի աջակցությունը՝ համարվում է, որ այն ընդունվելու մեծ հավանականություն ունի:
Հենց այս հանգամանքն էլ դարձել է Թուրքիայի կոշտ արձագանքի պատճառը: Թուրքական իշխանությունները գրեթե բոլոր մակարդակներով քննադատում են Բունդեսթագում նման բանաձևի նախագծի քննարկումը՝ սպառնալով թուրք-գերմանական հարաբերությունների վատթարացմամբ: Թուրքիայի նորանշանակ վարչապետը հայտարարել է, որ 1915 թվականին Օսմանյան կայսրությունում տեղի ունեցած իրադարձությունները սովորական իրադարձություններ էին և նման էին Առաջին համաշխարհային պատերազմի ժամանակ ողջ աշխարհում տեղի ունեցող իրադարձություններին՝ բանաձևը որակելով որպես «լիակատար անհեթեթություն»: Իսկ Թուրքիայի նախագահը հայտարարել է, որ Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևի ընդունումը Գերմանիայի Բունդեսթագի կողմից կվնասի երկու երկրների դիվանագիտական, տնտեսական, քաղաքական, առևտրային և ռազմական կապերին։
Բունդեսթագում նման բանաձևի քննարկումը պետք է դիտարկել թուրք-գերմանական ներկա հարաբերությունների համատեքստում: Բանաձևը Գերմանիայի խորհրդարանում պետք է քննարկվեր դեռևս մեկ տարի առաջ՝ Հայոց ցեղասապնության 100-ամյակի կապակցությամբ, սակայն այն Բունդեսթագի օրակարգում չներառվեց: Եվրոպան այն ժամանակ Թուրքիայի հետ փախստականների հարցով համաձայնագիր էր մշակում, և գործընթացը համակարգող Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը բոլոր հնարավոր միջոցներով խուսափում էր այդ գործընթացի կայացումը վտանգող ցանկացած քայլից: Ժողովրդավարական արժեքներ քարոզող Եվրոպան աչք էր փակում Էրդողանի կողմից Թուրքիայի հասարակության իսլամացման, խոսքի ազատության շարունակական ոտնահարման, լրագրողների ձերբակալության, անգամ քրդերի դեմ պատերազմի վրա: Իսկ հիմա իրավիճակն այլ է:
Այսօր կողմերը հայտնվել են մի կետում, երբ հստակ է դառնում, որ Թուրքիան էական քայլեր չի ձեռնարկում փախստականների հոսքը դեպի Եվրոպա կասեցնելու համար՝ ըստ էության փակուղի մտցելով գործարքը: Թուրքիայում մարդու իրավունքների հետ կապված իրավիճակը, քրդական խնդիրը այն աստիճան են վատթարացել, որ Եվրոպան արդեն չի կարողանում պատճառաբանություններ գտնել դրանք քննադատելուց խուսափելու համար: Այս ամենին գումարվում է Թուրքիայի նախագահ Էրդողանի ոչ ադեկվատ կեցվածքը, ով անգամ ամենադժվարին պահերին իրեն չի դրսևորում որպես գործընկեր: Եվ, ինչպես միշտ լինում է նման դեպքերում, որոշում է կայացվում ճնշում գործադրել Թուրքիայի վրա Հայոց ցեղասպանության հարցի միջոցով:
Հետևաբար, Բունդեսթագում Ցեղասպանության հարցով բանաձևի ընդունումը կախված է լինելու թուրք-գերմանական ներկա հարաբերությունների տրամաբանությունից, այլ ոչ թե Գերմանիայի իշխանությունների ամենաանկեղծ մղումներից: Չնայած որ Գերմանիան՝ ունենալով իր մեղքի բաժինը Հայոց ցեղասպանության հարցում, շատ ավելի շուտ պետք է իրերը կոչեր իրենց անուններով:

Принятие резолюции по вопросу Геноцида армян зависит от логики немецко-турецких отношений
Через некоторое время сегодня, 2 июня, в парламенте Германии будет поставлен на обсуждение проект резолюции под названием "Память о геноциде армян и других христианских меньшинств в Османской империи 101 год назад". Учитывая тот факт, что проект резолюции был разработан оппозиционной партией и получил поддержку провластных сил, ожидается, что резолюция, скорее всего, будет принята.
Именно это обстоятельство стало причиной жесткой ответной реакции со стороны Турции. Турецкие власти и оппозиция критикуют обсуждение такого рода проекта резолюции, угрожая ухудшением турецко-германских отношений. Премьер-министр Турции назвал резолюцию "полным абсурдом", а президент страны заявил, что принятие подобной резолюции нанесет ущерб дипломатическим, экономическим, политическим и военным связям между двумя странами.
Обсуждение этой резолюции в Бундестаге стоит рассматривать в контексте нынешних отношений между Турцией и Германией. Проект резолюции должен был обсуждаться еще в прошлом году, однако он не был включен в повестку Бундестага. Европа тогда разрабатывала с Турцией соглашение по вопросу беженцев, и ведущая процесс канцлер Германии Ангела Меркель всеми силами пыталась избежать шагов, которые могут нанести ущерб этому процессу.  Проповедующая демократические ценности Европа закрыла глаза на исламизацию Турции со стороны Эрдогана, на непрекращающееся подавление свободы слова, на аресты журналистов, на войну против курдов в собственной стране.
Сейчас же ситуация изменилась.
Сегодня стороны оказались в такой ситуации, когда становится очевидным, что Турция не предпринимает существенных шагов для того, чтобы остановить поток беженцев в Европу, практически загоняя сделку в ЕС в тупик. С другой стороны, ситуация с правами человека и курдами настолько ухудшилась, что Европа больше не может найти оправданий для того, чтобы воздержаться от критики. К этому прибавляется неадекватное поведение президента страны Эрдогана, который даже в самые ответственные моменты не ведет себя так, как подобает партнеру (последний подобный случай произошел во время терактов в Брюсселе).
И как всегда бывает в подобных случаях, на помощь приходит вопрос Геноцида армян.
Соответственно, принятие сегодняшней резолюции в парламенте Германии будет зависеть от логики нынешних немецко-турецких отношений, а не от искренних намерений германских властей. Тем более, что Германия, у которой своя доля вины в Геноциде армян, должна была уже давным-давно назвать вещи своими именами.