«Ակոս»-ի բաց նամակը՝ Արամ Աթեշյանի էրդողանահաճո պնդումների հետ կապված
Ստամբուլի հայկական «Ակոս» պարբերականը բաց նամակ է հրապարակել` ուղղված Պոլսո Հայոց պատրիարքական փոխանորդ Արամ արքեպսիկոպոս Աթեշյանին` կապված վերջինիս կողմից Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին ուղղված նամակի հետ: «Ակոս»-ի խմբագրակազմը հայտնել է, որ իրենք մեծ բարկությամբ են ընթերցել Աթեշյանի նամակը, որտեղ պատրիարքական փոխանորդը Էրդողանին հայտնել էր, թե իբր Թուրքիայի հայ համայնքը Բունդեսթագի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևի ընդունման փաստը մեծ ցավով է ընդունել:
«Ընդունեք այս նամակը որպես այդ համայնքի անդամը հանդիսացողների, սակայն Ձեր տեսակետները և ձևակերպումները չընդունողների ձայնը: Մի երկրի կողմից սեփական քաղաքացի համարվող ժողովրդին իրենց իսկ բնակեցրած տարածքներից գրեթե ամբողջությամբ ոչնչացմանը ձեր կողմից «Առաջին աշխարհամարտի տարիների ողբերգական ժամանակաշրջանում տեղի ունեցած դեպքեր» ձևակերպումը վիրավորանք է զոհերի և ողջ մնացածների հասցեին»,- ասվում է «Ակոս»-ի բաց նամակում:
Պարբերականի խմբագրակազմի դիտարկմամբ` հայերը ականատեսն են եղել նրա, որ թե՛ 1915 թվականից հետո, թե՛ 1942 թվականի «Ունեցվածքի հարկի» ժամանակահատվածում, թե՛ 1955 թվականի սեպտեմբերի 6-7-ի կոտորածների ընթացքում, թե՛ կիպրական հարցի թեժացման փուլում քաղաքական դաշտի լարումը հանգեցրել է իրենց դեմ խտրական, ֆաշիստական և հրապարակային սպառնալիքների քաղաքականության: Իսկ 2007 թվականի հունվարի 19-ին հայերն ականտես եղան սեփական անձը հայ և թուրք ժողովուրդների հաշտեցմանը նվիրած անձի` Հրանտ Դինքի սպանությանը:
«Ասելով, թե «որպես պատրիարքական փոխանորդ շարունակելու եք աղոթել Թուրքիայի ու Հայաստանի բարեկամության և բարիդրացիական հարաբերությունների համար»` ինչպե՞ս կմեկնաբանեք ինքներդ Ձեզ և Ձեր խղճի առաջ, որ այն անձը, ում դիմել եք նամակում` նախագահ Էրդողանը, ինչպես ամեն հարմար առիթի դեպքում, այնպես էլ դեռևս երկու օր առաջ` բանաձևի ընդունումից հետո, որպես հակազդեցություն սպառնաց Թուրքիայում գտնվող Հայաստանի քաղաքացիներին»,- նշել են «Ակոս»-ից` մեջբերելով Էրդողանի խոսքերը:
«Հայոց ցեղասպանությունը` որպես մարդկության դեմ իրականացված հանցագործություն, բացի հայերից ողջ մարդկության խնդիրն է»,- ասվում է նամակում` ընդգծելով, որ երկու ժողովուրդների համատեղ ապագան, որի համար խոստացել էր աղոթել Աթեշյանը, հնարավոր է միայն առերեսման և ճնշումների դադարեցման պարագայում:
«Հարգելի արքեպիսկոպոս, ասացիք, թե «հայ ժողովրդի շրջանում տրավմա առաջացրած այս ցավը միջազգային քաղաքական դաշտում օգտագործելն իրականում դարձել է տխրելու և ցավելու աղբյուր»: Ճիշտ է, այս նամակը գրելու համար Ձեզ վրա արված ճնշումը մեզ համար տխրելու և ցավելու աղբյուր է: Թուրքիայի հայկական համայնքը վիրավորվել է ոչ թե այս բանաձևի ընդունումից (Գերմանիայի Բունդեսթագի բանաձևը-խմբ.), ինչպես նշել եք Դուք, այլ` Ձեր այս տողերից»,- նշել է «Ակոս»-ի խմբագրակազմը` ընդգծելով, որ Էրդողանին ուղղված նամակում արված գրառումն այն մասին, թե «հայ ժողովուրդը օգտագործվում է իմպերիալիստական ուժերի կողմից», ընկալվում է, որպես ժխտողականության դրսևորում: «Մոտ ապագայում կտեսնենք, թե ինչպես են ոմանք ծափողջույններով ընդունում ձեր այդ ձևակերպումը»,- ասվում է «Ակոս»-ի բաց նամակում:

"Агос" посоветовала армянскому патриарху не говорить от имени всей армянской общины Турции
Местоблюститель патриарха Константинопольской патриархии Армянской Апостольской церкви, архиепископ Арам Атешян направил письмо президенту Турции Реджепу Тайипу Эрдогану, сообщив, что опечален фактом принятия Бундестагом Германии на прошлой неделе резолюции, признающей Геноцид армян.
В письме, опубликованном на странице Патриархии в соцсети Facebook, Атешян от имени армянской общины Турции выразил сожаление в связи с решением немецких законодателей, заявив, что "армян используют империалистические силы". Он счел неприемлемым и неправильным то, что парламент Германии "от имени немецкого народа принимает решение по вопросам, не входящим в его компетенцию, узаконивает это, ставит себя на место судьи".
По убеждению патриаршего наместника, резолюция были принята "для обвинения и наказания Турции и турецкого народа и нанесла вред самоидентификации армян Турции".
Издающаяся в Стамбуле армянская газета "Акос" между тем выступила вчера с ответным письмом, пишетAzatutyun. Редакция газеты выразила свое несогласие с выраженным Атешяном мнением, подчеркнув, что вышеупомянутое письмо они прочли с гневом и стыдом.
"Примите это письмо как голоса людей, являющихся членами этой общины, однако не разделяющих Ваши мнения и формулировки. Систематическое и практически полное уничтожение государством собственных граждан на их земле Вы называете "событиями, произошедшими в трагический период Первой мировой войны". Эта формулировка является оскорблением в адрес жертв и оставшихся в живых", - в частности, говорится в опубликованном открытом письме газеты "Акос".
Издание напоминает, что армяне были свидетелями того, как и после 1915 года, и после 1942 года, в эпоху "Налога на имущество", и в ходе резни 6-7 сентября 1955 года, и на этапе эскалации кипрского вопроса, политическая атмосфера привела к фашистским и публичным угрозам. А 19 января 2007 года армяне стали свидетелями убийства Гранта Динка, который посвятил себя примирению армянского и турецкого народов.
"Говоря, что "в качестве патриаршего наместника Вы продолжите молиться за дружественные и добрососедские отношения между Арменией и Турцией", как Вы можете перед собой и собственной совестью прокомментировать тот факт, что президент Эрдоган, как при любом удобном случае, так и два дня назад, после принятия резолюции, в качестве реакции угрожал находящимся в Турции гражданам Армении?" - отметили в редакции, цитируя слова Эрдогана.
"Геноцид армян, как совершенное против человечества преступление, является проблемой не только армян, но и всего человечества", - говорится в письме, а также подчеркивается, что совместное будущее двух народов, за которое обещал помолиться архиепископ, возможно только в случае встречи лицом к лицу с собственным прошлым и прекращения давлений.
"Уважаемый архиепископ, Вы отметили, что "использование на международной политической арене травмы армянского народа на самом деле стало источником грусти и сожаления". Да, оказываемое на Вас давление для написания этого письма является для нас источником грусти и сожаления. Армянская община Турции оскорблена не принятием этой резолюции, как отмечаете Вы, а этими Вашими строками", - отметила редакция "Акоса", подчеркнув, что выраженная в письме Эрдогану мысль о том, что "армянский народ используют империалистические силы", воспринимается как проявление отрицания.
"В ближайшем будущем увидим, как некоторые с аплодисментами принимают эту Вашу формулировку", - говорится в письме редакции "Акос".