Եվրոպայի Խորհուրդը կոչ է արել Ադրբեջանին վերջ դնել ատելության խոսքի մշտական կիրառմանը
ԵԽ Ռասիզմի և անհանդուրժողականության դեմ Եվրոպական հանձնաժողովը (ECRI) հունիսի 7-ին հրապարակել է նոր զեկույց Ադրբեջանի վերաբերյալ:
Զեկույցը հորդորում է իշխանություններին վերջ դնել ատելության խոսքի մշտական կիրառմանը և փոխարենն առաջ տանել փոխադարձ հասկացողությունն ու վստահությունը: Զեկույցի հեղինակներն արձանագրել են, որ թեպետ Ադրբեջանում էթնիկ հողի վրա ատելության հետևանքով իրականացված բռնության հանցագործություններ տեղի չեն ունեցել, այդուհանդերձ վերջին հինգ տարիների ընթացքում քաղաքական առաջնորդները, կրթական հաստատությունները և լրատվականները շարունակում են ատելության խոսք քարոզել: «Հայ սպային Բուդապեշտում սպանելու համար ցմահ ազատազրկման դատապարտված Ռամիլ Սաֆարովին 2012 թվականին ներում շնորհելը, ազատելն ու պարգևատրելը անպատժելիության մթնոլորտ է ստեղծում ռասիստական հանցագործություններ նախապատրաստողի համար: Զեկույցը հորդորում է իշխանություններին վերջ դնել ատելության խոսքի մշտական կիրառմանը և փոխարենն առաջ տանել փոխադարձ հասկացողությունն ու վստահությունը»,- նշվում է զեկույցում, հաղորդում է «Արցախպրեսս»-ը:
Անդրադառնալով անկախ քաղաքացիական հասարակության և մեդիայի անկմանը` զեկույցում նշվում է. «Որպես դրա հետևանք` խոցելի խմբերն այսուհետ չեն կարող ռասիզմի, ատելություն պարունակող խոսքի կամ խտրականության պարագայում դիմել հասարակական կազմակերպություններին աջակցության համար»:
Ռասիզմի և անհանդուրժողականության դեմ Եվրոպական հանձնաժողովը հորդորել է Ադրբեջանին պայմաններ ստեղծել բազմազան և անկախ քաղաքացիական հասարակության զարգացման համար և կատարել այն խոստումները, որը երկիրը տվել է Եվրոպայի խորհրդին` կապված զինվորական ծառայության այլընտրանքների օրենսդրական մշակման հետ:

On June 7, the European Commission against Racism and Intolerance (ECRI) published a report on Azerbaijan.
In the report the ECRI referred to a number of worrying issues, including hate speech against Armenians.
"Political leaders, educational institutions and media have continued using hate speech against Armenians; an entire generation of Azerbaijanis has now grown up listening to this hateful rhetoric. Human rights activists working inter alia towards reconciliation with Armenia have been sentenced to heavy prison terms on controversial accusations," the report reads.
Moreover, the report also addresses Ramil Safarov’s case.
"In 2012 the authorities pardoned, released and promoted Ramil Safarov, who had been sentenced in Budapest to life imprisonment for the murder of an Armenian army officer, without taking into account the risk of cultivating a sense of impunity for the perpetrators of racist crime".
In addition the report also notes that during ECRI’s country visit the authorities underlined, as on many previous occasions, the fact that Azerbaijan is a highly tolerant country with few incidents of hate speech.
Taking note of this position, the ECRI states otherwise, mentioning that a study on hate speech in the Azerbaijani media in 2014 concluded that 3.9% Azerbaijani news items contained hate speech, mostly targeted at Armenians.