Հուսով եմ Ալիևի պահվածքը ժամանակավոր ինչ-որ մի խնդիր է, տղայություն է և արագ կանցնի. Սերժ Սարգսյան
Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրավերով պետական այցով հունիսի 7-ի երեկոյան Հայաստանի Հանրապետություն է ժամանել Չեխիայի Հանրապետության Նախագահ Միլոշ Զեմանը:
ՀՀ Նախագահի նստավայրում այսօր կայացել են հայ-չեխական բարձր մակարդակի բանակցություններ: Հայաստանի և Չեխիայի նախագահների առանձնազրույցից հետո տեղի է ունեցել ընդլայնված կազմով հանդիպում՝ երկու երկրների պաշտոնական պատվիրակությունների մասնակցությամբ: Բանակցությունների ավարտին նախագահներ Սերժ Սարգսյանը և Միլոշ Զեմանը Չեխիայի Նախագահի Հայաստան կատարած պետական այցի կապակցությամբ ստորագրել են «Հուշագիր Հայաստանի Հանրապետության և Չեխիայի Հանրապետության երկկողմ հարաբերությունների վերաբերյալ»:
Հայաստանի և Չեխիայի նախագահները հանդիպման արդյունքներն ամփոփել են զանգվածային լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների առջև համատեղ հայտարարությամբ:
Պետական այցի շրջանակներում Նախագահ Միլոշ Զեմանն առավոտյան այցելել է նաև Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր՝ ծաղկեպսակ դրել Հայոց մեծ եղեռնի զոհերի հուշարձանին և հարգանքի տուրք մատուցել Ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակին: Նախագահ Զեմանը նաև եղևնի է տնկել հուշահամալիրի Հիշողության պուրակում, գրառում կատարել Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի պատվավոր հյուրերի գրքում:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հայտարարությունը ԶԼՄ-ների առջև՝ Չեխիայի Նախագահ Միլոշ Զեմանի հետ հանդիպումից հետո
Այսօր պատիվ ունենք Հայաստանում պետական այցով հյուրընկալելու բարեկամ Չեխիայի Նախագահ և իմ շատ լավ գործընկեր պարոն Միլոշ Զեմանին։ Սա Չեխիայի Նախագահի առաջին այցն է Հայաստան և, վստահաբար, իր դրոշմը կթողնի երկկողմ հարաբերությունների պատմության մեջ։
Ինչպես Պրահայում՝ Չեխիա կատարած իմ պետական այցի ընթացքում, այնպես էլ այսօր, մենք բովանդակալից քննարկում ունեցանք երկկողմ, տարածաշրջանային և միջազգային օրակարգերի հարցերի լայն շրջանակի վերաբերյալ։ Գոհունակությամբ նկատեցինք, որ դրանց շուրջ մեր տեսակետները հիմնականում համընկնում են, ինչը փոխըմբռնում և վստահություն է ապահովում հարաբերությունների խորացման ճանապարհին։
Միայն 2014թ․ ի վեր շուրջ երկու տասնյակ բարձր մակարդակի փոխայցեր են կայացել: Մեր նախորդ հանդիպումից հետո ՀՀ-ում բացվել է Չեխիայի Հանրապետության դեսպանությունը և նշանակվել է առաջին ռեզիդենտ դեսպանը, ակտիվացել է միջխորհրդարանական, ապակենտրոնացված, ռազմատեխնիկական, գիտակրթական ու մշակութային համագործակցությունը, փոխգործակցությունը միջազգային հարթակներում։ Այս առումով, իհարկե, առանձնանում է Չեխիայի շարունակական աջակցությունը Հայաստան-ԵՄ համագործակցության առաջմղմանը, ինչը մենք շատ բարձր ենք գնահատում։ Արդյունքում՝ Չեխիան Եվրոպայում մեր կայուն ու վստահելի գործընկերներից է, որի հետ համագործակցությունն ամենաբարձր մակարդակի վրա է, քան երբևէ եղել է։
Նախագահ Զեմանի հետ հանգամանորեն քննարկեցինք երկկողմ տնտեսական համագործակցությունը, որը մեր առաջնահերթություններից է։ Պատահական չէ, որ երկկողմ գրեթե բոլոր բարձրաստիճան այցերն ուղեկցվում են գործարար միջոցառումների անցկացմամբ, և քիչ հետո էլ ես և Նախագահ Զեմանն ազդարարելու ենք հայ-չեխական հերթական գործարար համաժողովի մեկնարկը։ Իհարկե, այս ոլորտում առկա են դրական զարգացումներ, բայց դեռ մենք շատ անելիքներ ունենք։ Այս առումով քննարկեցինք նաև նոր հնարավորությունները, որ ուրվագծվում են Հայաստանի ԵԱՏՄ անդամակցությամբ, ինչպես նաև մեր ավանդական գործընկեր Իրանի շուկայի վերաբացմամբ։ Միևնույն ժամանակ Նախագահ Զեմանի հետ համակարծիք էինք, որ երկուստեք տնտեսական կապերի զարգացումը կարևորելով հանդերձ՝ մեր հարաբերությունների հենասյունը սոսկ տնտեսական շահը չէ, այլ նույնանուն արժեքները, որ դարերով առաջնորդել են մեր ժողովուրդներին և հասցրել մինչև 21-րդ դար:
Մենք շատ բարձր ենք գնահատում ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման հարցում ԵՄ ընդհանուր դիրքորոշմանը համահունչ և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերի լիակատար աջակցմանն ուղղված Չեխիայի դիրքորոշումը: Եվ սրա համար ես հատուկ շնորհակալություն եմ հայտնել պարոն Նախագահին և Չեխիայի կառավարությանը: Մենք երկուստեք կարևորեցինք Վիեննայի մայիսյան պայմանավորվածությունների, ներառյալ՝ 1994-1995թթ. Զինադադարի համաձայնագրերի իրականացումը, մշտադիտարկման և միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմի ներդրումը, ինչպես նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի թիմի կարողությունների ավելացումը՝ որպես հակամարտության գոտում տևական կայունության հաստատման կարևոր գրավական։ Եվ այս քայլերի անշեղ իրագործումն այն նվազագույն շեմն է, որ թույլ կտա ճանապարհ հարթել դեպի կառուցողական և որ ամենակարևորն է՝ արդյունքի միտված բանակցությունների։
Իհարկե, պարոն Զեմանին տեղեկացրեցի նաև Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությամբ Ադրբեջանի նախագահի հետ նոր հանդիպումների հնարավորության մասին, և ես նրան շնորհակալություն հայտնեցի այն բանի համար, որ նա մեզ առաջարկեց այս հանդիպումների համար օգտագործել նաև Պրահայի՝ Չեխիայի Հանրապետության հնարավորությունները: Միաժամանակ, իհարկե, իմ մտահոգությունը հայտնեցի վերջին օրերի ընթացքում Իլհամ Ալիևի անհավասարակշիռ վարքագծի վերաբերյալ, ինչի նշանները Վիեննայում կարծես չկային: Մասնավորապես, «Աշխարհի ադրբեջանցիների չորրորդ համաժողով» անունը կրող միջոցառման ժամանակ հնչեցրած նրա ելույթը՝ Հայաստան պետության մասին ցինիկ որակումներով, անձնական վիրավորանքներով երկրի Նախագահի հանդեպ, ում հետ, իմիջիայլոց, օրեր անց ինքը պատրաստվում է հարցեր քննարկել, պատմությունը զավեշտի վերածած ինչ-որ մտքերով, ոչ ադեկվատության հստակ ընկալում ձևավորեց: Ես հույս ունեմ, որ սա ժամանակավոր ինչ-որ մի խնդիր է, տղայություն է և արագ կանցնի, քանի որ մենք լրջորեն աշխատելու պարտավորություն ունենք առաջիկայի համար: Եվ հույս ունեմ, որ սա Վիեննայի պայմանավորվածությունները վիժեցնելուն միտված գիտակցված վարքագիծ չէ:
Հայկական կողմի գոհունակությունը հայտնեցի Չեխիայի Պատգամավորների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի կողմից Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ միաձայն ընդունված բանաձևի, ինչպես նաև այդ հարցում Չեխիայի Նախագահի աներկբա դիրքորոշման համար։ Մի քանի օր առաջ Գերմանիայի Բունդեսթագի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման պատմական որոշումը եկավ կրկին փաստելու, որ ճանաչման գործընթացը հնարավոր չէ կասեցնել՝ պատմությունը կեղծելով, փաստերը ժխտելով կամ սպառնալիքներ տեղալով:
Շնորհակալ ենք նաև Չեխիային հայ համայնքի հանդեպ բարեհաճ վերաբերմունքի համար, որի վառ դրսևորումներից էր Պրահայի Սուրբ Հոգի եկեղեցին Հայ Առաքելական եկեղեցու ծխական համայնքին տրամադրելու փաստը: Դա մեծ իրադարձություն էր Չեխիայի հայ համայնքի կյանքում՝ ազգային ինքնության պահպանման առումով: Խորին շնորհակալություն նաև կարդինալ Դուկային:
Հավատացած եմ, որ մեր միջպետական հարաբերությունները շարունակելու են հաջողությամբ զարգանալ, քանի որ դրանց հիմքում հայ և չեխ ժողովուրդների անշահախնդիր բարեկամությունն է, փոխըմբռնումն ու միասնական ապագա կերտելու ձգտումը։

Президент Армении считает высказывания Алиева неадекватными и мальчишескими
По приглашению президента Сержа Саргсяна вечером 7 июня с государственным визитом в Республику Армения прибыл президент Чешской Республики Милош Земан, сообщает пресс-служба главы армянского государства.
В резиденции президента РА сегодня прошли армяно-чешские переговоры на высшем уровне. После отдельной беседы президентов Армении и Чехии, состоялась встреча в расширенном составе с участием официальных делегаций двух стран. По завершении переговоров президенты Серж Саргсян и Милош Земан подписали совместное заявление о дружественных отношениях, партнерстве и углубленном сотрудничестве между Республикой Армения и Чешской Республикой.
Президенты Армении и Чехии подвели итоги встречи в совместном заявлении перед представителями средств массовой информации.
В рамках государственного визита президент Милош Земан утром посетил также мемориал Цицернакаберд, возложил венок к памятнику жертвам Великой армянской резни и воздал дань уважения памяти невинных жертв геноцида. Президент Земан также посадил ель в Аллее памяти мемориального комплекса, сделал запись в книге почетных гостей Музея-института Геноцида армян.
Заявление президента Сержа Саргсяна перед СМИ после встречи с президентом Чешской Республики Милошем Земаном
Многоуважаемый господин Президент,
Сегодня мы имеем честь в Армении с государственным визитом принимать президента дружественной Чехии и моего очень хорошего коллегу господина Милоша Земана. Это первый визит президента Чехии в Армению и, уверен, он оставит свою печать в истории двусторонних отношений.
Как в Праге, в ходе моего государственного визита в Чехию, так и сегодня, мы провели содержательное обсуждение широкого круга вопросов двусторонней, региональной и международной повестки. Мы с удовлетворением заметили, что наши позиции по этим вопросам в основном совпадают, что обеспечивает взаимопонимание и доверие на пути углубления отношений.
Только с 2014 года состоялось почти два десятка взаимных визитов высокого уровня. После нашей предыдущей встречи в РА открылось посольство Чешской Республики и назначен первый резидентный посол, активизировалось межпарламентское, децентрализованное, военно-техническое, научное и культурное сотрудничество, взаимодействие на международных площадках. В этом плане, конечно, выделяется постоянная помощь Чехии продвижению сотрудничества Армения-ЕС, что мы очень высоко ценим. В результате, Чехия в Европе один из наших стабильных и надежных партнеров, уровень сотрудничества с которым выше, чем когда-либо.
Мы детально обсудили с президентом Земаном двустороннее экономическое сотрудничество, которое принадлежит к числу наших приоритетов. Не случайно, что почти все двусторонние визиты высокого уровня сопровождаются проведением бизнес мероприятий, и немного позже я и президент Земан провозгласим старт очередного армяно-чешского бизнес-форума. Конечно, в этой сфере существуют позитивные сдвиги, но нам еще многое предстоит сделать. В этом плане мы обсудили также новые возможности, которые наметились в связи со вступлением Армении в ЕАЭС, а также с открытием рынка нашего традиционного партнера - Ирана. В то же время, принимая важность развития двусторонних экономических связей, мы с президентом Земаном едины во мнении, , что столпом наших отношений не является исключительно экономическая выгода, а схожие ценности, которые веками вели наши народы и довели их до 21 века.
Мы очень высоко ценим позицию Чехии в вопросе урегулирования нагорно-карабахской проблемы, которая созвучна с общей позицией ЕС и направлена на полную поддержку усилий сопредседателей Минской группы ОБСЕ. И за это я выразил особую благодарность господину президенту и правительству Чехии. Мы оба подчеркнули важность майских договоренностей в Вене, включая реализацию соглашений о перемирии 1994-1995 гг., внедрение механизмов постоянного мониторинга и расследования инцидентов, а также увеличение возможностей группы личного представителя действующего председателя ОБСЕ в качестве важного залога установления длительной стабильности в зоне конфликта.
И неуклонное выполнение этих шагов - тот минимальный порог, который позволит проложить дорогу к конструктивным и, что самое важное, - нацеленным на результат, переговорам.
Конечно, я проинформировал господина Земана также о возможности новой встречи с президентом Азербайджана при посредничестве сопредседателей Минской группы. И я выразил ему благодарность за то, что он предложил нам для этих встреч использовать также возможности Праги, возможности Чешской Республики. Одновременно, конечно, я выразил свою озабоченность по поводу неуравновешенного поведения Ильхама Алиева в течение последних дней, знаков которого в Вене, казалось, не было. В частности, его выступление, озвученное во время мероприятия, носящего имя "Четвертый съезд азербайджанцев мира", с циничными высказываниями о государстве Армения, личными оскорблениями в адрес президента, с которым, между прочим, через несколько дней он готовится обсуждать вопросы, с какими-то мыслями, превратившими историю в нелепость - все это сформировало четкое восприятие неадекватности. Я надеюсь, что это какая-то временная проблема, мальчишество, и это быстро пройдет, поскольку у нас есть обязанность серьезно работать для нашего будущего. Я надеюсь, что это не было осознанным поведением, направленным на отмену венских соглашений.
Я выразил удовлетворение армянской стороны за единогласно принятую комиссией по внешним отношениям Палаты депутатов Чехии резолюцию в связи с 100-летием Геноцида армян, а также за однозначную позицию президента Чехии в этом вопросе. Несколько дней назад историческое решение Бундестага Германии о признании Геноцида армян вновь констатировало, что процесс признание невозможно остановить, искажая историю, отрицая факты или рассыпая угрозы.
Мы благодарны также за благоприятное отношение к армянской общине Чехии, ярким проявлением чего был факт передачи приходской общине Армянской Апостольской церкви пражской церкви Святого Духа. Это было большим событием в жизни армянской общины Чехии в плане сохранения национальной идентичности. Глубокая благодарность также кардиналу Дуке.
Я уверен, что наши межгосударственные отношения продолжат успешно развиваться, поскольку в их основе лежит бескорыстная дружба армянского и чешского народов, взаимопонимание и стремление к строительству совместного будущего.