Հուսով եմ Ալիևի պահվածքը ժամանակավոր ինչ-որ մի խնդիր է, տղայություն է և արագ կանցնի. Սերժ Սարգսյան
Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրավերով պետական այցով հունիսի 7-ի երեկոյան Հայաստանի Հանրապետություն է ժամանել Չեխիայի Հանրապետության Նախագահ Միլոշ Զեմանը:
ՀՀ Նախագահի նստավայրում այսօր կայացել են հայ-չեխական բարձր մակարդակի բանակցություններ: Հայաստանի և Չեխիայի նախագահների առանձնազրույցից հետո տեղի է ունեցել ընդլայնված կազմով հանդիպում՝ երկու երկրների պաշտոնական պատվիրակությունների մասնակցությամբ: Բանակցությունների ավարտին նախագահներ Սերժ Սարգսյանը և Միլոշ Զեմանը Չեխիայի Նախագահի Հայաստան կատարած պետական այցի կապակցությամբ ստորագրել են «Հուշագիր Հայաստանի Հանրապետության և Չեխիայի Հանրապետության երկկողմ հարաբերությունների վերաբերյալ»:
Հայաստանի և Չեխիայի նախագահները հանդիպման արդյունքներն ամփոփել են զանգվածային լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների առջև համատեղ հայտարարությամբ:
Պետական այցի շրջանակներում Նախագահ Միլոշ Զեմանն առավոտյան այցելել է նաև Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր՝ ծաղկեպսակ դրել Հայոց մեծ եղեռնի զոհերի հուշարձանին և հարգանքի տուրք մատուցել Ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակին: Նախագահ Զեմանը նաև եղևնի է տնկել հուշահամալիրի Հիշողության պուրակում, գրառում կատարել Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի պատվավոր հյուրերի գրքում:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հայտարարությունը ԶԼՄ-ների առջև՝ Չեխիայի Նախագահ Միլոշ Զեմանի հետ հանդիպումից հետո
Այսօր պատիվ ունենք Հայաստանում պետական այցով հյուրընկալելու բարեկամ Չեխիայի Նախագահ և իմ շատ լավ գործընկեր պարոն Միլոշ Զեմանին։ Սա Չեխիայի Նախագահի առաջին այցն է Հայաստան և, վստահաբար, իր դրոշմը կթողնի երկկողմ հարաբերությունների պատմության մեջ։
Ինչպես Պրահայում՝ Չեխիա կատարած իմ պետական այցի ընթացքում, այնպես էլ այսօր, մենք բովանդակալից քննարկում ունեցանք երկկողմ, տարածաշրջանային և միջազգային օրակարգերի հարցերի լայն շրջանակի վերաբերյալ։ Գոհունակությամբ նկատեցինք, որ դրանց շուրջ մեր տեսակետները հիմնականում համընկնում են, ինչը փոխըմբռնում և վստահություն է ապահովում հարաբերությունների խորացման ճանապարհին։
Միայն 2014թ․ ի վեր շուրջ երկու տասնյակ բարձր մակարդակի փոխայցեր են կայացել: Մեր նախորդ հանդիպումից հետո ՀՀ-ում բացվել է Չեխիայի Հանրապետության դեսպանությունը և նշանակվել է առաջին ռեզիդենտ դեսպանը, ակտիվացել է միջխորհրդարանական, ապակենտրոնացված, ռազմատեխնիկական, գիտակրթական ու մշակութային համագործակցությունը, փոխգործակցությունը միջազգային հարթակներում։ Այս առումով, իհարկե, առանձնանում է Չեխիայի շարունակական աջակցությունը Հայաստան-ԵՄ համագործակցության առաջմղմանը, ինչը մենք շատ բարձր ենք գնահատում։ Արդյունքում՝ Չեխիան Եվրոպայում մեր կայուն ու վստահելի գործընկերներից է, որի հետ համագործակցությունն ամենաբարձր մակարդակի վրա է, քան երբևէ եղել է։
Նախագահ Զեմանի հետ հանգամանորեն քննարկեցինք երկկողմ տնտեսական համագործակցությունը, որը մեր առաջնահերթություններից է։ Պատահական չէ, որ երկկողմ գրեթե բոլոր բարձրաստիճան այցերն ուղեկցվում են գործարար միջոցառումների անցկացմամբ, և քիչ հետո էլ ես և Նախագահ Զեմանն ազդարարելու ենք հայ-չեխական հերթական գործարար համաժողովի մեկնարկը։ Իհարկե, այս ոլորտում առկա են դրական զարգացումներ, բայց դեռ մենք շատ անելիքներ ունենք։ Այս առումով քննարկեցինք նաև նոր հնարավորությունները, որ ուրվագծվում են Հայաստանի ԵԱՏՄ անդամակցությամբ, ինչպես նաև մեր ավանդական գործընկեր Իրանի շուկայի վերաբացմամբ։ Միևնույն ժամանակ Նախագահ Զեմանի հետ համակարծիք էինք, որ երկուստեք տնտեսական կապերի զարգացումը կարևորելով հանդերձ՝ մեր հարաբերությունների հենասյունը սոսկ տնտեսական շահը չէ, այլ նույնանուն արժեքները, որ դարերով առաջնորդել են մեր ժողովուրդներին և հասցրել մինչև 21-րդ դար:
Մենք շատ բարձր ենք գնահատում ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման հարցում ԵՄ ընդհանուր դիրքորոշմանը համահունչ և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերի լիակատար աջակցմանն ուղղված Չեխիայի դիրքորոշումը: Եվ սրա համար ես հատուկ շնորհակալություն եմ հայտնել պարոն Նախագահին և Չեխիայի կառավարությանը: Մենք երկուստեք կարևորեցինք Վիեննայի մայիսյան պայմանավորվածությունների, ներառյալ՝ 1994-1995թթ. Զինադադարի համաձայնագրերի իրականացումը, մշտադիտարկման և միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմի ներդրումը, ինչպես նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի թիմի կարողությունների ավելացումը՝ որպես հակամարտության գոտում տևական կայունության հաստատման կարևոր գրավական։ Եվ այս քայլերի անշեղ իրագործումն այն նվազագույն շեմն է, որ թույլ կտա ճանապարհ հարթել դեպի կառուցողական և որ ամենակարևորն է՝ արդյունքի միտված բանակցությունների։
Իհարկե, պարոն Զեմանին տեղեկացրեցի նաև Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությամբ Ադրբեջանի նախագահի հետ նոր հանդիպումների հնարավորության մասին, և ես նրան շնորհակալություն հայտնեցի այն բանի համար, որ նա մեզ առաջարկեց այս հանդիպումների համար օգտագործել նաև Պրահայի՝ Չեխիայի Հանրապետության հնարավորությունները: Միաժամանակ, իհարկե, իմ մտահոգությունը հայտնեցի վերջին օրերի ընթացքում Իլհամ Ալիևի անհավասարակշիռ վարքագծի վերաբերյալ, ինչի նշանները Վիեննայում կարծես չկային: Մասնավորապես, «Աշխարհի ադրբեջանցիների չորրորդ համաժողով» անունը կրող միջոցառման ժամանակ հնչեցրած նրա ելույթը՝ Հայաստան պետության մասին ցինիկ որակումներով, անձնական վիրավորանքներով երկրի Նախագահի հանդեպ, ում հետ, իմիջիայլոց, օրեր անց ինքը պատրաստվում է հարցեր քննարկել, պատմությունը զավեշտի վերածած ինչ-որ մտքերով, ոչ ադեկվատության հստակ ընկալում ձևավորեց: Ես հույս ունեմ, որ սա ժամանակավոր ինչ-որ մի խնդիր է, տղայություն է և արագ կանցնի, քանի որ մենք լրջորեն աշխատելու պարտավորություն ունենք առաջիկայի համար: Եվ հույս ունեմ, որ սա Վիեննայի պայմանավորվածությունները վիժեցնելուն միտված գիտակցված վարքագիծ չէ:
Հայկական կողմի գոհունակությունը հայտնեցի Չեխիայի Պատգամավորների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի կողմից Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ միաձայն ընդունված բանաձևի, ինչպես նաև այդ հարցում Չեխիայի Նախագահի աներկբա դիրքորոշման համար։ Մի քանի օր առաջ Գերմանիայի Բունդեսթագի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման պատմական որոշումը եկավ կրկին փաստելու, որ ճանաչման գործընթացը հնարավոր չէ կասեցնել՝ պատմությունը կեղծելով, փաստերը ժխտելով կամ սպառնալիքներ տեղալով:
Շնորհակալ ենք նաև Չեխիային հայ համայնքի հանդեպ բարեհաճ վերաբերմունքի համար, որի վառ դրսևորումներից էր Պրահայի Սուրբ Հոգի եկեղեցին Հայ Առաքելական եկեղեցու ծխական համայնքին տրամադրելու փաստը: Դա մեծ իրադարձություն էր Չեխիայի հայ համայնքի կյանքում՝ ազգային ինքնության պահպանման առումով: Խորին շնորհակալություն նաև կարդինալ Դուկային:
Հավատացած եմ, որ մեր միջպետական հարաբերությունները շարունակելու են հաջողությամբ զարգանալ, քանի որ դրանց հիմքում հայ և չեխ ժողովուրդների անշահախնդիր բարեկամությունն է, փոխըմբռնումն ու միասնական ապագա կերտելու ձգտումը։

Serzh Sargsyan: I Hope Aliyev's This Behavior is Temporary; Sort of Machismo and It will Disappear Very Soon
At the invitation of President Serzh Sargsyan, in the evening of June 7 the President of the Czech Republic Miloš Zeman arrived to the Republic of Armenia on a state visit.
Today, at the Presidential Palace there took place high-level Armenian-Czech negotiations. After a tête-à-tête meeting of the Presidents of Armenia and the Czech Republic, the meeting continued in the extended format with the participation of the official delegations of the two countries. At the conclusion of the negotiations, Presidents Serzh Sargsyan and Milos Zeman signed a Joint Declaration on the Friendly Relations, Partnership, and Enhanced Cooperation, the press service of the RA President informs.
The Presidents of Armenia and the Czech Republic recapped the results of the meeting in the Declaration which they made at the joint press conference for the representatives of the mass media.
Serzh Sargsyan's speech reads as follows:
"Your Excellency Mr. President,
Today we are honored to welcome the President of friendly Czech Republic and my good counterpart Mr. Miloš Zeman for a state visit. This is the first visit of the president of the Czech Republic. Indeed, it will leave its footprint on the history of bilateral relations.
Today we had a fruitful discussion on a large range of bilateral, regional and international issues, like we had in Prague, during my state visit to the Czech Republic. We noted with satisfaction that we had matching viewpoints over those issues, creating an environment of mutual understanding and trust on the ways of deepening of our relations.
Only since 2014 over two dozens of high level visits have taken place. Following our last meeting the Embassy of the Czech Republic to the Republic of Armenia was established and the first resident ambassador was appointed. Inter-parliamentary relations, decentralized cooperation and collaboration in international fora have intensified. Within this context, undeniably, the continuous assistance of the Czech Republic to advance the Armenian-EU cooperation has a distinct place and we highly value it. As a result, the Czech Republic is one of our stable and reliable partners in Europe and our bilateral cooperation is at the highest level ever.
With President Zeman we thoroughly discussed bilateral economic cooperation which is one of our priorities. It is not in vein, that almost all high-level bilateral meetings are followed by business forums. Later today president Zeman and I will give a start to another business forum. Surely, we have positive developments in this field, yet there is a lot to achieve. In this respect, we discussed new opportunities derive both from Armenia’s membership to the EEU and reopening of the market in Iran, our traditional partner country. At the same time, attaching importance to the bilateral economic ties, we were unanimous with President Zeman that the pillar of our relations was not merely economic interest, rather it is the common values, having led our people through history up to the 21st century.
We highly value the position of the Czech Republic concerning the Nagorno-Karabakh conflict, which is in line with the general stance of the EU and is in full support of the efforts of the OSCE Minsk group co-chairs. I extended my special gratitude to Mr. President and the government of the Czech Republic for this attitude. We both attached importance to the implementation of the arrangements agreed upon in Vienna in May, including the agreements on the ceasefire from 1994 and 1995, establishing monitoring and incident investigation mechanisms and adding the capacities of the team of Personal Representative of the OSCE chairperson- in- office as an anchor for the long-lasting peace in the conflict zone. Unswerving implementation of these steps is the least to be done to pave way for the constructive and, which is more important, result-oriented negotiations.
Certainly, I also informed Mr. Zeman about the possibility of new meetings with the President of Azerbaijan mediated by the Minsk Group co-chairs. And I thanked him for his offer to use the capacities of Prague, Czech Republic for the meetings. In the meantime, I surely expressed my concerns over Ilham Aliyev’s recent unbalanced behavior, signs of which were apparently not visible in Vienna. Particularly with his speech at the “Fourth Conference of World Azerbaijanis”, where he was cynical about the Armenian state, made personal offenses against the President of the country, with whom by the way he is going to talk on certain issues, articulating thoughts that mock history, he shaped a clear perception about his inappropriateness.
I hope that this is a temporary problem; sort of machismo and it will disappear very soon as we have the commitment to get to serious work in the nearest future. Hopefully, this is not a conscious behavior intended to abort Vienna arrangements.
I expressed the satisfaction of the Armenian side about the unanimously adopted resolution on the Centennial of the Armenian Genocide by the Foreign Affairs Committee of the Czech Chamber of Deputies as well as unambiguous attitude of the Czech President on the matter. The historic resolution on recognizing the Armenian Genocide by the German Bundestag on these days comes to prove that the process of recognition is irreversible - falsifying history, denying facts and spouting intimidation cannot stop it.
We are thankful to the Czech Republic for favorable disposition to the Armenian community. The fact of transferring the Catholic Church of Holy Spirit in Prague to the parish of the Armenian Apostolic Church is a vivid example of that. It was a major event in the life of the Armenian community of the Czech Republic in terms of preserving national identity. I would also like to deeply thank cardinal Duka in this respect.
I believe that our interstate relations will continue to successfully develop, since it is based on the unselfish friendship between Czech and Armenian people, mutual understanding and the strive to build a common future.