Բունդեսթագի Կանաչների կուսակցության ներկայացուցիչը պատմել է բանաձևի ընդունման գործընթացի և ներկայիս իրավիճակի մասին (ԲԱՑԱՌԻԿ)
deutschlandfunk.de
«Արմեդիա» ՏՎԳ-ն ներկայացնումէ բացառիկ հարցազրույց Գերմանիայի Բունդեսթագի «Կանաչների կուսակցության» Արևելյան Եվրոպայի քաղաքականության մամուլի քարտուղար Մարիլուիզ Բեքի հետ՝ Բունդեսթագում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և գերմանա-թուրքական հարաբերությունների զարգացման վերաբերյալ:
- Գերմանիայում բազմիցս տարբեր մակարդակներով հայտարարվել է Հայոց ցեղասպանության ճանաչման անհրաժեշտության մասին, բայց Բունդեսթագն այն ճանաչեց միայն 101 տարի անց: Ինչպե՞ս հասունացավ այդ պահը, և արդյո՞ք կանխատեսելի էր, որ այդ բանաձևը գրեթե միաձայն կընդունվի:
- Գերմանիայի Բունդեսթագում 2005 թվականին արդեն ընդունել էին բանաձև Հայոց ցեղասպանության 90-ամյակի կապակցությամբ, որը միաձայն աջակցություն էր ստացել խորհրդարանում բոլոր քաղաքական խմբերի կողմից: Այն ժամանակ Բունդեսթագը խուսափեց օգտագործել «ցեղասպանություն» տերմինը՝ մեղմելու համար հնարավոր ռիսկերը Հայաստանի և Թուրքիայի հաշտեցման փորձերի համատեքստում։ Սակայն արդեն 2005 թ.-ի բանաձևում նկարագրված էր այն փաստը, որ պատմաբանների ճնշող մեծամասնությունը 1915թ. տեղի ունեցածը որպես «ցեղասպանություն» է գնահատում:
Ակնհայտ էր, որ Բունդեսթագը կհիշեր Հայոց ցեղասպանության մասին 100-ամյա տարելիցի ժամանակ, քանի որ տեղի ունեցածի համար առկա է նաև Գերմանիայի ակնհայտ պատասխանատվությունը: Գերմանիայի կառավարությունը քաջատեղյակ էր Ցեղասպանության մասին, սակայն չէր միջամտել հանուն Թուրքիայի հետ լավ հարաբերությունների, որն իր խոշոր դաշնակիցն էր Առաջին համաշխարհային պատերազմում: Անցյալ տարի իմ գործընկեր Ջեմ Օզդեմիրը նախաձեռնել էր Կանաչների քաղաքական խմբի բանաձևի նախագիծը Բունդեսթագում: Տասը տարի անց մենք ստիպված էինք նկատել, որ հաշտեցման զգուշավոր և հուսադրող փորձերը դադարել են, և որ դրանք աստիճանաբար ավելի ու ավելի քիչ հավանական են դառնում, քանի որ Թուրքիայի կառավարությունը քարոզում է նոր՝ խիստ ազգայնական մոտեցում: Այնպես որ նոր բանաձևի համար ակնհայտ դարձավ, որ ցեղասպանությունը պետք է հենց «ցեղասպանություն» կոչել՝ պատմական հանձնաժողովին սպասելու փոխարեն:
Իշխող կոալիցիան նախապատրաստել էր բանաձևի նախագիծ, բայց կրկին խուսափեց «ցեղասպանություն» տերմինն օգտագործելուց՝ Թուրքիայի հանդեպ ունեցած հարգանքից ելնելով: Սակայն առաջին ընթերցումից հետո կոալիցիայի ներսում շատացան այն մարդիկ, ովքեր կողմ էին զանգվածային սպանությունը հստակ «ցեղասպանություն» անվանելուն: Այսպիսով, կոալիցիան առաջարկեց մի նոր ընդհանուր բանաձև նախագծել, որը պետք է ընդունվեր դեռևս 100-րդ տարելիցին: Սակայն 2015 թ.-ի փախստականների ճգնաժամից հետո պարզ դարձավ, որ ԵՄ-ն Թուրքիայի կարիքն ունի, և բանաձևի հարցը ձգձգվեց: 2016 թ.-ի մարտին մենք ի վերջո որոշեցինք, որ այլևս պետք չէ սպասել կոալիցիային, և կրկին քննարկման դրեցինք մեր սեփական բանաձևը, որն արտացոլում էր իշխանական կոալիցիայի հետ արդեն վաղուց համաձայնեցված տեքստը: Քննարկման ժամանակ մեզ խնդրեցին նորից սպասել և ընդհանուր բանաձև ընդունել մինչ 2016-ի ամառը: Այնպես որ դա եղել է երկար ու դժվարին պայքար՝ հանուն ընդհանուր բանաձևի: Ես ուրախ եմ, որ մենք վերջապես հասել ենք դրան:
- Այսօր Թուրքիայի իշխանությունները սպառնում են Գերմանիային Հայոց ցեղասպանության փաստի ճանաչման համար: Նույնիսկ որոշ պատժամիջոցներ կիրառելու մասին են սկսել խոսել: Արդյո՞ք Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը գերմանա-թուրքական հարաբերությունների վատթարացման պատճառ կդառնա:
- Անշուշտ բանաձևն ավելի չի հեշտացնի Թուրքիայի հետ գործ բռնելը: Բայց մենք չենք կարող սահմանափակել մեր խոսքի ազատությունը կամ քննադատությունն այնտեղ օր օրի վատթարացող ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների իրավիճակի վերաբերյալ՝ հանուն Թուրքիայի հետ լավ հարաբերությունների: Եթե ​​դուք ուշադիր կարդաք բանաձևի տեքստը, ապա սա ոչ թե մեղադրանք է Թուրքիայի դեմ, այլ մի փաստաթուղթ, որն ավելի շատ ընդգծում է Գերմանիայի դերն ու պատասխանատվությունը: Ցավոք, գերմանական օրենսդիրները, ովքեր թուրքական արմատներ ունեն, այժմ թուրք համայնքների կողմից սպառնալիքներ են ստանում, ընդհուպ մինչև մահվան սպառնալիքներ: Նախագահ Էրդողանն ինքն իր մեկնաբանություններով ատելություն է սերմանում այդ պատգամավորների հանդեպ: Ակնհայտ է, որ Թուրքիան և Գերմանիան ստիպված կլինեն աշխատել միասին ապագայում ևս, և մենք պետք է անմիջապես վայր դնենք այս կտրուկ հռետորաբանությունը:
- Որո՞նք կլինեն Գերմանիայի հաջորդ քայլերը Հայոց ցեղասպանության ճանաչումից հետո:
- Հայոց ցեղասպանության մասին բանավեճը մեկ այլ բանավեճ հրահրեց՝ կապված Նամիբիայում Հերերո ժողովրդի դեմ ցեղասպանության շուրջ բանաձևի նախագծման հետ, որը ևս մութ էջ է Գերմանիայի պատմության մեջ, և որը դեռ պաշտոնապես չի ճանաչվել:
Ինչ վերաբերում է Հայոց ցեղասպանությանը, Գերմանիան շարունակելու է աջակցել պատմական հետազոտություններին և Թուրքիայի ու Հայաստանի միջև հարաբերությունների բարելավմանը:

Мы не можем ограничивать критику в адрес Турции - ради хороших с ней отношений (эксклюзив)
депутат Бундестага от партии "Союз-90"/"Зеленые", пресс-секретарь партии по вопросам политики в Восточной Европе
В Германии не раз на разных уровнях звучали мнения о необходимости признания Геноцида армян, однако это было сделано только 101 год спустя. Как созрел этот момент? Ожидали ли Вы, что эта резолюция будет почти единогласно принята?
- Бундестаг принял резолюцию еще в 2005 году в связи с 90-ой годовщиной Геноцида армян. Эта резолюция была единогласно поддержана всеми политическими группами в парламенте. Тогда Бундестаг избегал использования термина "геноцид", чтобы облегчить попытки примирения между Турцией и Арменией. Но в резолюции 2005 года говорилось о том, что большая часть историков классифицирует события 1915 года как геноцид.
Было ясно, что Бундестаг вспомнит Геноцид армян к его 100-летию - ведь очевидна ответственность немцев за то, что произошло. Немецкое правительство было хорошо осведомлено о геноциде, но не вмешивалось в процессы ради хороших отношений с Турцией - главным союзником Германии во время Первой мировой войны.
В прошлом году мой коллега г-н Оздемир инициировал проект резолюции Зеленой политической группы в Бундестаге. Через десять лет после первой резолюции было заметно, что обнадеживающие попытки для примирения Армении и Турции застопорились, и что это примирение все более и более маловероятно, так как у турецкого правительства заметны новые жесткие националистические подходы. Так что в связи с новой резолюцией стало очевидно, что надо геноцид назвать геноцидом - вместо того, чтобы ждать решений исторической комиссии, которая стала все более и более маловероятной.
Правящая коалиция тоже подготовила проект резолюции, в которой опять-таки избежала термина "геноцид" - из уважения к Турции и из-за трудностей с этим вопросом в турецком обществе, касающемся прошлого Турции. Тем не менее, после первого чтения обоих резолюций голоса внутри коалиции, которые высказались за то, чтобы четко назвать массовые убийства армян геноцидом, увеличились.
Так коалиция предложила приостановить обсуждение обоих проектов резолюций и выдвинуть новую общую резолюцию, которая должна была быть принята в год 100-летия Геноцида армян, до конца 2015 года. С кризисом беженцев стало ясно, что ЕС будет нуждаться в Турции, и коалиция стала затягивать вынесение резолюции на рассмотрение в Бундестаг. В марте 2016 года мы, наконец, решили, что больше не будем ждать решения коалиции и снова вынесли на обсуждение собственную резолюцию - с новым текстом, который мы потом согласовали с правительственной коалицией.
В ходе обсуждения нашего проекта резолюции коалиция вновь попросила нас снять проект и принять общую резолюцию до лета 2016 года. Очевидно, они хотели избежать ситуации, в которой коалиция должна была бы отклонить проект оппозиции, а это был плохой сигнал для Армении.
В целом, это была долгая и тяжелая борьба за общую резолюцию. И я рада, что мы наконец приняли ее. Среди всех фракций в Бундестаге всегда существует общий интерес в достижении решений, которые широко поддерживаются по таким событиям, имеющим историческое значение.
- Сегодня турецкие власти угрожают Германии за признание Геноцида армян - речь идет даже о каких-то действиях против Германии. По-Вашему, станет ли признание Геноцида армян со стороны Бундестага причиной ухудшения немецко-турецких отношений?
- Конечно, после принятия этой резолюции нелегко иметь дело с Турцией. Но мы не можем ограничивать нашу свободу слова или нашу критику в адрес ухудшения демократии и прав человека в Турции - ради хороших с ней отношений. Несогласие и открытая критика должны быть возможными в международных отношениях. Если прочесть текст резолюции скрупулезно, можно заметить очевидное: это не обвинение против Турции, а скорее документ, который подчеркивает роль и ответственность немцев в произошедшем. К сожалению, немецкие законодатели с турецкими корнями теперь сталкиваются со смертельными угрозами, поступающими из турецкой общины в Германии или из Турции.
Президент Эрдоган подогревает эту ненависть с совершенно невозможными комментариями по поводу немецких депутатов. Очевидно, что Турция и Германия будут совместно работать и в будущем, и мы должны немедленно успокоить эту резкую риторику.
- Каким будет следующий шаг Германии после признания Геноцида армян?
- Дебаты о Геноциде армян вызвали дискуссию о возможной резолюции о геноциде против народа гереро в Намибии, которая является еще одной темной частью немецкой истории, и она до сих пор официально не признана. Что касается Геноцида армян, то Германия будет продолжать поддерживать исторические исследования и прилагать усилия для поддержки процесса примирения между Турцией и Арменией.