Թուրքիան չի ափսոսում խոցված ռուսական ռմբակոծիչի համար, բայց վշտացած է
Թուրքիայի էկոնոմիկայի նախարար Նիհաթ Զեյբեքչին հայտարարել է, որ Թուրքիան չի ափսոսում անցած տարի խոցված ռուսական ռմբակոծիչի հետ կապված միջադեպի համար, բայց «վշտացած է» այդ առնչությամբ, հայտնում է Hurriyet Daily News-ը:
«Մենք ափսոսանք չենք զգում, բայց վշտացած ենք: Ենթադրում ենք, որ նրանք ևս վշտացած են թուրքական օդային տարածքը մտադրված խախտելու առիթով»,- հայտարարել է նախարարը:
Նա նաև նշել է, որ Մոսկվայի և Անկարայի միջև կոնֆլիկտը բացասական հետևանքներ է ունեցել երկու կողմերի համար էլ, և առավել խելամիտ ելքն այդ իրավիճակում «հարաբերությունները հնարավորինս շուտ կարգավորելն է»:
Հիշեցնենք, որ Թուրքիայի և ՌԴ-ի հարաբերությունները սրվել են թուրք-սիրիական սահմանին ռուսական Սու-24 ինքնաթիռի խոցումից հետո:

Турция не сожалеет о сбитом самолете, но "опечалена"
Министр экономики Турции Нихат Зейбекчи заявил, что Турция не сожалеет из-за инцидента со сбитым российским бомбардировщиком, но "опечалена" в связи с ним, сообщает РИА Новости со ссылкой на Hürriyet Daily News.
"Мы не испытываем сожалений, но опечалены. Они (российская сторона) также должны быть опечалены. Мы предполагаем, что они также расстроены по поводу намеренного нарушения турецкого воздушного пространства", - заявил министр.
Министр отметил, что конфликт между Москвой и Анкарой обернулся негативными последствиями для обеих сторон и наиболее разумный выход в данной ситуации - "наладить отношения как можно скорее".
Отношения России и Турции переживают кризис после того, как в ноябре 2015 года турецкий истребитель сбил российский бомбардировщик Су-24 в небе над Сирией. В последнее время в Анкаре говорят о желании восстановить отношения с Москвой.