Brexit-ի կողմնակիցների թիվը սկսել է աճել
Չնայած ԵՄ կազմում Մեծ Բրիտանիայի հետագա ճակատագրի վերաբերյալ հանրաքվեին մնացել է մեկ շաբաթից էլ քիչ ժամանակ, այսօր երկրում դադարեցվել է քարոզարշավը` երկրի խորհրդարանի պատգամավոր Ջո Կոքսի սպանության պատճառով:
Սոցհարցումների արդյունքների համաձայն՝ Բրիտանիայում ավելի շատ հակված են քվեարկելու ԵՄ կազմից դուրս գալուն՝ չնայած տնտեսագետների կանխատեսումներին, որ այդ որոշումը տնտեսական լուրջ հետևանքներ կարող է ունենալ երկրի համար: Ipsos MORI-ի անցկացրած վերջին հարցման տվյալների համաձայն՝ Եվրամիությունից Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալու կողմնակիցների թիվն ավելացել է մինչև 53 տոկոս՝ գերազանցելով հակառակորդների թիվը 6 տոկոսով: Այս հարցումը հաստատել է մի շարք այլ ընկերությունների նախորդ ուսումնասիրությունները, որոնք ցույց են տալիս, որ Brexit-ի կողմնակիցների թիվը սկսել է աճել հանրաքվեի մոտենալուն զուգահեռ: Մինչ այդ, գրեթե մեկ տարի ԵՄ-ին Միացյալ Թագավորության անդամությունը շարունակելու կողմնակիցների և հակառակորդների թիվը մոտավորապես հավասար էր:
Հարցումները ցույց են տալիս, որ ԵՄ կազմում Մեծ Բրիտանիայի մնալուն աջակցում են թոշակառուների (52%) և պահպանողականների (57%) մեծ մասը: Նախկինում նրանց մեծ մասը կողմ էր ԵՄ կազմից դուրս գալուն: Այսպես, եթե մարտին թորիների 60 տոկոսը կողմ էր ԵՄ կազմից դուրս գալուն, ապա այժմ՝ 40 տոկոսն է կողմ: ԵՄ կազմում Մեծ Բրիտանիայի մնալու աջակցությամբ հանդես է գալիս նաև շոտլանդացիների մեծ մասը: Շոտլանդիայի ղեկավարությունն արդեն քանիցս հայտարարել է, որ ԵՄ կազմից թագավորության դուրս գալու դեպքում իրենք անկախության հերթական հանրաքվե կանցկացնեն, ինչը բավականին մտահոգիչ է Լոնդոնի համար:
Փորձագետները թագավորության՝ ԵՄ կազմից դուրս գալու կողմնակիցների թվի աճը բացատրում են դեպի ԵՄ միգրանտների անկառավարելի հոսքի վերաբերյալ բանավեճերով: Այսպես, հարցումների մասնակիցների 50 տոկոսից ավելիի կարծիքով Brexit-ը դրական ազդեցություն կունենա Մեծ Բրիտանիայի միգրացիոն համակարգի վրա: Նշենք, որ վերջին շրջանում վարչապետ Դեյվիդ Քեմերոնին քննադատում են նաև նրա կողմնակիցները, քանի որ ՄԵծ Բրիտանիա միգրանտների հոսքը կրճատելու մասին իր խոստումը նրան չի հաջողվել կատարել:

The Supporters of BREXIT are Becoming More
Less than a week is left to the referendum on the UK's EU membership, but the campaign is stopped in the country because of the killing of the UK MP Joe Cox.
According to a survey results, the British people are more inclined to vote for UK withdrawal from the EU despite economists' predictions that such decision could have serious economic consequences for the country. The Ipsos MORI last poll showed 53 percent would vote to leave and 47 to remain - the highest support for the 'Leave' campaign recorded by the pollster in more than three years. This survey confirmed results of the previous studies of other companies, which show that the number of Brexit-supporters began to grow.
The polls show that the majority of UK pensioners (52%) and conservatives (57%) supports Britain to stay in the European Union. Before, most of them were in favor of leaving the EU. For example, if 60 per cent of the Tory party in March was for the withdrawal from the EU, now only 40 percent is for Brexit.
The majority of the Scottish people are for remaining in the EU. The Scottish Government has repeatedly stated that in case of Brexit, they would hold a referendum on independence, which is quite disturbing for London. Experts explain the increase in the number of supporters for the "Leave" with the uncontrolled flow of migrants to the EU. Thus, more than 50% of survey participants believe Brexit to have a positive impact on Britain's migration system. Prime Minister David Cameron is also criticized by his supporters, because he failed to keep his promise to reduce the high flow of migrants to Britain.