Թուրքիայի հետ հարաբերությունները ոչ թե կարելի է, այլ պետք է վերականգնել. Զախարովա
ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան կոչ է արել վերականգնել ռուս-թուրքական հարաբերությունները, փոխանցում է gazeta.ru-ն:
Պատասխանելով լրագրողի համապատասխան հարցին ՝ Զախարովան հայտարարել է, որ Թուրքիայի հետ հարաբերությունները «ոչ թե կարելի է, այլ պետք է» վերականգնել:
«Մենք բոլորս լսեցինք՝ ինչպիսի դրույթներ հնչեցին երեկ Ռուսաստանի նախագահից՝ կապված այն քայլերի հետ, որոնք ձեռնարկել է թուրքական կողմը մեր երկրների միջև հարաբերությունների նորմալացման համար: Այն ողբերգությունից հետո, որ տեղի ունեցավ ռուսական ինքնաթիռի հետ, որը Թուրքիան խփել էր առանց որևէ հիմքի, մենք հնչեցրինք մեր դիրքորոշումը՝ հարաբերությունների զարգացում հնարավոր է, թուրք ժողովուրդը մենք դիտարկում ենք որպես բարեկամ»,- ասել է նա:
Զախարովան նաև նշել է, որ ռուսական կողմի համար սկզբունքային էր այդպիսի գործողությունների անընդունելիության մասին հասկացնելը:

Захарова: налаживать отношения с Турцией не можно, а нужно
Официальный представитель Министерства иностранных дел России Мария Захарова призвала восстанавливать российско-турецкие отношения, передает gazeta.ru.
Отвечая на соответствующий вопрос журналиста, Захарова заявила, что восстанавливать отношения с Турцией "не можно, а нужно".
"Мы все слышали, какие установки прозвучали вчера от президента России по поводу тех шагов, которые предприняла турецкая сторона для нормализации отношений между нашими странами. После той трагедии, которая случилась с российским самолетом, который был сбит Турцией без всяких оснований, мы озвучили свою позицию: развитию отношений быть, самим отношениям быть, турецкий народ мы рассматриваем как дружественный", - сказала она.
Захарова также отметила, что для российской стороны было принципиально дать понять о неприемлемости подобных действий.