ԵՄ-ն երկարաձգել է Ռուսաստանի նկատմամբ պատժամիջոցները
Եվրոպական Միությունն այսօր՝ հուլիսի 1-ին, ևս կես տարով երկարաձգել է Ռուսաստանի նկատմամբ սահմանված տնտեսական պատժամիջոցների ժամկետը, հայտնում է gazeta.ru-ն: Պատժամիջոցները մինչև 2017թ-ի հունվարի 31-ը երկարաձգելու մասին որոշումը կայացրել է ԵՄ խորհուրդը:
Ռուսաստանի նկատմամբ Եվրոպական Միության կողմից տնտեսական բնույթի պատժամիջոցները սահմանվել են 2014թ-ի ամռանը՝ պայմանավորված ուկրաինական ճգնաժամով: Դրանք վերաբերում են էներգետիկ, ֆինանսական և պաշտպանության ոլորտներին: Եվրոպական Միությունը նաև պնդում էր, որ պատժամիջոցները հնարավոր է վերացնել միայն Կրեմլի կողմից Մինսկի համաձայնության կետերն իրականանալու դեպքում:

Евросоюз продлил санкции против России до конца января 2017 года
Европейский союз в пятницу продлил экономические санкции в отношении России до конца января 2017 года, сообщает русская служба ВВС.
"После оценки выполнения минских соглашений Совет постановил продлить срок действия санкций еще на шесть месяцев, до 31 января 2017 года", - говорится в решении Европейского совета.
Евросоюз и США ввели санкции в отношении России в 2014 году, обвинив Москву в аннексии Крыма и поддержке сторонников самопровозглашенных образований на востоке Украины.
Ограничительные меры затронули оборонно-промышленный, энергетический и финансовый сектора российской экономики.