Եվրոպային միասնական բանակ է պետք. Հունգարիայի վարչապետ
Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանը հանդես է գալիս միասնական եվրոպական բանակ ստեղծելու օգտին, որը թույլ կտա ամրապնդել մայրցամաքի կայունությունն ու անվտանգությունը: Այս մասին հայտնում է Rosbalt-ը:
«Մեծ Բրիտանիան, որն աշխարհում 5-րդն տնտեսությունն  է, միջուկային տերություն է,  դուրս եկավ Եվրամիության կազմից: Այդ համատեքստում մեզ անհրաժեշտ է լրջորեն մտածել եվրոպական տարածությունում միասնական բանակ ստեղծելու մասին: Սակայն այն պետք է լինի ոչ թե ձևական, այլ աշխատունակ կառույց», - ասել է Հունգարիայի կառավարության ղեկավարը:
Ընդ որում նա նշել է, որ «Եվրոպան շարունակում է զգալ ՆԱՏՕ-ի կարիքը, որը կարող է մայրցամաքում խաղաղություն ապահովել»:

The anti-terrorism proposals of U.S. Republican presidential candidate Donald Trump make him the better option for Europe and Hungary, Prime Minister Viktor Orban said.
Orban was again very critical of the EU leadership in Brussels, AP reports.
"Europe's current political leadership has failed," Orban said, adding that the EU was "fooling itself" if it still viewed itself as a "global actor," saying that era had ended with the vote by Britain to leave the 28-nation bloc.
"Our problem is not in Mecca but in Brussels," Orban said. "The bureaucrats in Brussels are an obstacle for us, not Islam."
Answering questions after his speech, Orban said Europe needed to set up its own army.
"A European army must protect the continent from two sides, from the east and from the south, in terms of protecting against terrorism and migration," Orban said, according to his office.