Բրյուսելը հավանության է արժանացրել փախստականների համար Անկարային 1,4 միլիարդ եվրո տրամադրելը
Եվրահանձնաժողովը հավանության է արժանացրել Թուրքիայում սիրիացի փախստականների աջակցության համար 1,4 միլիարդ եվրոյի տրամադրումը: Այդ մասին այսօր ճեպազրույցի ընթացքում հայտարարել է Եվրոպական հանձնաժողովի մամուլի քարտուղար Մինա Անդրեևան, հայտնում է РИА Новости-ն:
«Միջոցները կուղղվեն կրթության, բնակարանի, սոցիալական ենթակառուցվածքների, սոցիալ-տնտեսական օգնության տրամադրմանը»,- ասել է նա:
Անդրեևայի խոսքերով՝ դա Թուրքիայի հետ Եվրամիության պայմանավորվածությունների շրջանակներում Բրյուսելի պարտականությունների կատարման հաջորդ քայլն է:
Ավելի վաղ Բրյուսելը Թուրքիային 3 մլրդ եվրո օգնություն տրամադրելու պարտավորության շրջանակներում արդեն փոխանցել էր 740 միլիոն:

ЕК выделила 1,4 млрд евро для поддержки сирийских беженцев в Турции
Еврокомиссия одобрила выделение 1,4 миллиарда евро на поддержку сирийских беженцев в Турции. Об этом, как передает РИА Новости, сообщила пресс-секретарь ЕК Мина Андреева на брифинге в четверг.
"Средства пойдут на образование, жилища, социальную инфраструктуру, социально-экономическую помощь", - сказал она.
Это следующий шаг по выполнению обязательств ЕК в рамках договоренностей Евросоюза с Турцией от марта текущего года, отметила Андреева.
Примерно 740 миллионов евро из них уже были ассигнованы, а ЕК планировала одобрить перечисление еще примерно 1,4 миллиарда евро, чтобы помочь беженцам и принимающим общинам в Турции, доводя общий объем выделенных средств до 2,15 миллиарда евро до конца месяца