Իտալիայի կառավարությունն արգելել է փրկել խեղդվող միգրանտներին
Իտալիայի կառավարությունը փրկարարնավերին արգելել է օգնել Միջերկրական ծովում փախստականների նավերին՝ անգամ աղետի ազդանշանի պարագայում, հաղորդում է The Independent-ը։
Նշվում է, որ հունիսի 24-ին իտալացի փրկարարները Հյուսիսային Աֆրիկայից Եվրոպա միգրանտներ տեղափոխող նավերից աղետի 6 ազդանշան են ստացել: Սակայն Հռոմում հայտարարում են, որ փախստականները գտնվում են Լիբիայի տարածքային ջրերում, ինչը նշանակում է, որ նրանց փրկությամբ Տրիպոլին պետք է զբաղվի։
Ավելի վաղ Իտալիայի փոխվարչապետ Մատեո Սալվինին հայտարարել է, որ երկիրը պատրաստ չէ փախստականներ ընդունել։

В Италии запретили спасать утопающих беженцев
Итальянское правительство запретило спасательным кораблям помогать лодкам с беженцами в Средиземном море, даже если они посылают сигналы бедствия, сообщает lenta.ru со ссылкой на The Independent.
Как отмечает издание, в воскресенье, 24 июня, спасатели в Италии получили шесть сигналов SOS от судов, которые перевозят мигрантов из Северной Африки в Европу. Однако Рим заявил, что беженцы находились в территориальных водах Ливии, и переложил ответственность за них на Триполи.
Ранее глава МВД Италии, вице-премьер Маттео Сальвини заявил, что страна больше не в силах принять ни одного человека.