Զանգվածային անկարգություններ կազմակերպելու և դրանց մասնակցելու կասկածանքով ձերբակալվել է 23 անձ
ՀՀ ՔԿ հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչությունում հուլիսի 30-ին հարուցվել է քրեական գործ՝ հուլիսի 29-ի ուշ երեկոյան Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանում տեղի ունեցած անկարգությունների դեպքերի առթիվ։
ՀՀ կառավարությանն առընթեր ոստիկանությունից հուլիսի 30-ին ստացվել են նյութեր՝ հուլիսի 29-ի երեկոյան մի խումբ անձանց կողմից Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանում անկարգություններ կազմակերպելու վերաբերյալ։
Նյութերի ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ հուլիսի 29-ին՝ ժամը 22։30-ի սահմաններում, Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանում մի խումբ անձինք կազմակերպել են զանգվածային անկարգություններ, որի ընթացքում բռնություն է գործադրվել տվյալ տարածքում ծառայություն իրականացնող ոստիկանության ծառայողների նկատմամբ, որի հետևանքով վտանգվել է հասարակական անվտանգությունը։
Նկատի ունենալով, որ նախապատրաստված նյութերն առերևույթ պարունակում են ՀՀ քրեական օրենսգրքի 225-րդ հոդվածի 1-ին և 2-րդ մասերով նախատեսված հանցագործության հատկանիշներ՝ ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ։
Զանգվածային անկարգությունները կազմակերպելու և դրանց մասնակցելու կասկածանքով ձերբակալվել է 23 անձ, որոնց թվում՝ Արմեն Մարտիրոսյանը և Անդրիաս Ղուկասյանը։
Նախնական տվյալներով՝ հուլիսի 29-ի երեկոյան տեղի ունեցած իրադարձությունների հետևանքով ստացած մարմնական վնասվածքներով բուժօգնություն ստանալու համար բժշկական կենտրոններ են դիմել 67 մարդ։ Քննություն է տարվում պարզելու վերջիններիս մարմնական վնասվածքներ ստանալու հանգամանքները։
Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական գործողություններ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքների բազմակողմանի, օբյեկտիվ և լրիվ քննությունն ապահովելու ուղղությամբ։ Քննության արդյունքների մասին տեղեկույթ կտրամադրվի պարբերաբար։

СК РА сообщает о 23 задержанных
В Главном управлении по расследованию особо важных дел Следственного комитета Армении сегодня возбуждено уголовное дело по фактам имевших место поздно вечером 29 июля беспорядков в административном районе Еревана Эребуни и Нубарашен.
Как передает Panorama.am со ссылкой на пресс-службу СК РА, из Полиции 30 июля получены материалы о том, что группа лиц поздно вечером 29 июля организовала беспорядки в административном районе Еревана Эребуни и Нубарашен.
В ходе изучения материалов выяснилось, что 29 июля, около 22:30 по ереванскому времени, в административном районе столицы Эребуни и Нубарашен группа лиц организовала массовые беспорядки, в ходе которых было применено насилие в отношении несущих службу на данной территории полицейских, вследствие чего была поставлена под угрозу безопасность общественности.
"Учитывая, что подготовленные материалы, предположительно, содержат признаки преступления, предусмотренного ч.1 и 2 ст.225  ("Массовые беспорядки"), Главным управлением по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА возбуждено уголовное дело.
По подозрению в организации массовых беспорядков и участии в них задержаны 23 человека, в числе которых Армен Мартиросян и Андреас Гукасян.
По предварительным данным, вследствие имевших место вечером 29 июля инцидентов с телесными повреждениями различной степени тяжести за медицинской помощью в медцентры обратились 67 человек. Ведется следствие для выяснения всех обстоятельств получения ими телесных повреждений.
Предпринимаются необходимые следственные действия, направленные на обеспечение всестороннего, объективного и полного исследования всех обстоятельств инцидентов.
Подозреваемый или обвиняемый в предполагаемом преступлении считается невиновным, пока его вина не доказана согласно судебному постановлению, вступившему в законную силу, в порядке, установленном Уголовно-процессуальным кодексом РА», – отмечается в заявлении СК РА.