Ավստրիայի կանցլերն առաջարկել է կասեցնել ԵՄ-ին Թուրքիայի անդամակցության բանակցությունները
Ավստրիայի կանցլեր Քրիստիան Քերնը կարծում է, որ Թուրքիայի` Եվրամիությանն անդամակցության շուրջ բանակցություններն անհրաժեշտ է կասեցնել: Հեռուստատեսությամբ ելույթի ժամանակ նա նշել է, որ մտադիր է այդ հարցը բարձրացնել սեպտեմբերին կայանալիք ԵՄ գագաթաժողովում, փոխանցում է lenta.ru-ն:
«Թուրքիայի հետ հարաբերություններում մենք հանդես ենք գալիս ոչ թե խնդրողի դերում, այլ որպես խոշորագույն ներդրողներից մեկը... Երկու կողմերն էլ ունեն կորցնելու բան: Դա լավ հիմք է բանակցությունների համար»,- ասել է Քերնը:
Ընդ որում, նրա կարծիքով, Թուրքիայի անդամակցությունը միությանը շուտ տեղի չի ունենա: «Ոչ հիմա և ոչ էլ հետագա տասնամյակներում»,- հայտարարել է կանցլերը:

Канцлер Австрии предлагает прервать переговоры о вступлении Турции в ЕС
Канцлер Австрии Кристиан Керн считает, что переговоры о вступлении Турции в Евросоюз необходимо прервать. В ходе выступления на телевидении он отметил, что планирует поднять этот вопрос на саммите ЕС в сентябре, передает lenta.ru.
"В отношениях с Турцией мы выступаем не в роли просителя, а в качестве одного из крупнейших инвесторов (...). У обеих сторон есть, что терять. Это хорошая база для переговоров", - приводит ТАСС слова Керна.
При этом, по мнению канцлера, вступление Турции в сообщество произойдет еще не скоро. "Не сейчас и не в следующие десятилетия"- заявил он Die Presse.