ՄԻՊ. «Սասնա ծռեր» խմբի անդամներ Լամբարյանին և Նազարյանին խոշտանգելու մասին տեղեկությունը չի հաստատվել
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմ հաղորդում է ստացվել այն մասին, որ «Սասնա ծռեր» զինված խմբի անդամ Արմեն Լամբարյանը և Սեդրակ Նազարյանը ենթարկվել են խոշտանգման։ Տեղեկություններ են ստացվել նաև այն մասին, որ խոչընդոտվում է Ա․ Լամբարյանի փաստաբանի մուտքը նրա մոտ, փաստաբանը չի կարողանում ներգրավվել քրեական վարույթին։
Ա.Լամբարյանին և Ս.Նազարյանին խոշտանգման ենթարկելու վերաբերյալ տեղեկություններ են հրապարակվել նաև զանգվածային լրատվության միջոցներում:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի հանձնարարությամբ, հաղորդում ստանալուց անմիջապես հետո՝ օգոստոսի 4- ժամը 20:00-ի սահմաններում աշխատակազմի ներկայացուցիչներն այցելել են «Էրեբունի» բժշկական կենտրոն: Տեղի են ունեցել առանձին հանդիպումներ ինչպես Արմեն Լամբարյանի, այնպես էլ Սեդրակ Նազարյանի հետ, կատարվել են համապատասխան ուսումնասիրություններ, տեղեկացնում է ՄԻՊ աշխատակազմը։
Նշվում է, որ մանրամասն ուսումնասիրությունների, ինչպես նաև առանձնազրույցների ընթացքում Ա․ Լամբարյանին կամ Ս․ Նազարյանին խոշտանգման կամ որևէ այլ տեսակի վատ վերաբերմունքի ենթարկելու մասին տեղեկությունները չեն հաստատվել:
Բուժանձնակազմի վերաբերմունքի առնչությամբ նշված անձանց կողմից որևէ բողոք չի ներկայացվել։
«Ինչ վերաբերում է փաստաբանի մուտքին կամ նրան վարույթին չներգրավելուն, ապա այդ հարցն արդեն քննարկվել է փաստաբանի հետ և այն պարզելու նպատակով վաղն առավոտյան համապատասխան գրություն կուղարկվի նախաքննության մարմնին», - հայտնում է ՄԻՊ-ը։

Омбудсмен РА: Сведения о пытках в отношении участников группы "Сасна црер" не соответствуют действительности
Сведения о пытках в отношении двух участников вооруженной группы "Сасна црер", захватившей 17 июля полк Патрульно-постовой службы Полиции в Ереване и 31 июля сдавшейся властям,  – Армена Ламбаряна и Седрака Назаряна – не соответствуют действительности. Как передает Panorama.am, об этом говорится в заявлении офиса омбудсмена Армении.
"В офис Защитника прав человека Армении поступило сообщение о том, что участники вооруженной группы Армен Ламбарян и Седрак Назарян подвергались пыткам. Были получены также сведения о том, что Армену Ламбаряну не разрешают свиданий с адвокатом. Сведения о пытках в отношении Армена Ламбаряна и Седрака Назаряна были опубликованы также в СМИ.
По поручению омбудсмена Армении, непосредственно после получения сообщений – 4 августа, около 20.00, – представители офиса омбудсмена посетили медицинский центр "Эребуни". Состоялись встречи тет-а-тет с Арменом Ламбаряном и Седраком Назаряном, проведены соответствующие исследования.
В ходе детальных исследований, а также бесед сведения о пытках или о плохом обращении с С. Назаряном и А. Ламбаряном не подтвердились. По поводу отношения медперсонала никаких жалоб со стороны указанных лиц не поступило.
Что же касается препятствования работе адвоката, то данный вопрос уже был обсужден с ним, для прояснения утром 5 августа будет направлен письменный запрос в орган предварительного следствия", – говорится в заявлении офиса омбудсмена Армении.