ՀՀ-ն և ՌԴ-ն զարգացնում են դաշնակցային հարաբերությունները. Պուտին
Հայաստանը Ռուսաստանի համար ռազմավարական գործընկեր է տարածաշրջանում և երկու երկրները զարգացնում են դաշնակցային հարաբերությունները: Այդ մասին այսօր Մոսկվայում հայտարարել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ հանդիպման ժամանակ:
«Հայաստանը մեզ համար ռազմավարական գործընկեր է Հարավային Կովկասում, և մենք հետևողականորեն կառուցում ենք դաշնակցային հարաբերություններ, ի դեպ բոլոր ամենազգայուն ուղղություններով և միջազգային հարթակներում: Նկատի ունեմ, առաջին հերթին, ԱՊՀ ողջ տարածքը՝ այստեղ մենք համագործակցում ենք և ՀԱՊԿ-ում, և այժմ արդեն նաև ԵԱՏՄ-ում»,- ասել է Պուտինը:
Նա Հայաստանին շնորհավորել է այն կապակցությամբ, որ ԵԱՏՄ-ին անդամակցելուց հետո ՀՀ ՀՆԱ-ն աճել է 10 տոկոսով: Նա հույս է հայտնել, որ դրական դինամիկան կպահպանվի։

Путин: "Армения для нас - стратегический партнер в Закавказье"
Состоялась встреча президента Армении Сержа Саргсяна с президентом России Владимиром Путиным. Глава Армении прибыл в РФ с рабочим визитом по приглашению Владимира Путина, сообщает пресс-служба главы российского государства.
"Армения для нас – стратегический партнер в Закавказье, и мы последовательно строим союзнические отношения, причем по всем самым чувствительным линиям и на международной арене. Имею в виду прежде всего пространство СНГ – здесь мы вместе сотрудничаем и в ОДКБ, и теперь в Евразийском союзе", - заявил президент России.
"Мне очень приятно отметить, и хочу Вас с этим поздравить, я посмотрел данные за прошлый год - после присоединения Армении к ЕврАзЭС ВВП у вас вырос на 10%. Это, конечно, такой очень положительный показатель. Надеюсь, что эта динамика положительная сохранится", - сказал Путин.