Ռուսաստանը քրեական գործ է հարուցել Ուկրաինայի պաշտպանության նախարարի դեմ
Ռուսաստանի քննչական կոմիտեն գործ է հարուցել Ուկրաինայի պաշտպանության նախարար Ստեփան Պոլտորակի նկատմամբ և մի շարք այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաների նկատմամբ, որոնց թվում է նաև գլխավոր շտաբի ղեկավար Վիկտոր Մուժենկոն և Ազգային գվարդիայի հրամանատար Յուրի Ալերովը:
Գործերը հարուցվել են հետաքննության փաստերի հիման վրա` Դոնբասի պատերազմի ժամանակ արգելված միջոցների օգտագործման համար, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Բավարար ապացույցներ են ձեռք բերվել, որ պատերազմի ժամանակ կիրառվել են անօրինական գործողություններ` զինվորական ղեկավարության հրամանով»,- ասվում է հայտարարության մեջ:

Россия возбудила уголовное дело в отношении министра обороны Украины
Следственный комитет России возбудил уголовное дело в отношении министра обороны Украины Степана Полторака и ряда других высокопоставленных представителей ВСУ, среди которых начальник Генштаба Виктор Муженко и командующий Нацгвардией Юрий Аллеров, передает РИА Новости.
Дела возбуждены в рамках расследования фактов применения запрещенных средств и методов ведения войны в Донбассе.
"Следствием получены достаточные данные, что противоправные действия в отношении гражданского населения совершались по приказу высшего военного руководства Украины'', - говорится в сообщении СК.