Սաուդյան Արաբիան պատրաստ է կրճատել նավթի արդյունահանումը, եթե...
Սաուդյան Արաբիան հայտնել է նավթի արդյունահանման ծավալների կրճատման պատրաստակամության մասին, եթե միայն Իրանն այս տարի կրճատի նավթի արդյունահանումը, հաղորդում է Reuters գործակալությունը:
Գործակալության աղբյուրները փոխանցում են, որ Սաուդյան Արաբիայի կողմից առաջարկությունն արվել է այս ամսվա ընթացքում:
«Նրանք (սաուդցիները) պատրաստ են նավթի արդյունահանման կրճատմանը, եթե Իրանը համաձայնվի գնալ կրճատման»,- նշել է աղբյուրներից մեկը: Եվս երկու աղբյուր հաստատել են, որ Թեհրանը ստացել է պաշտոնական առաջարկ:
Էր-Րիադը պատրաստ է կրճատել նավթի ադրյունահանումը մինչև 2016թ. սկզբին ձեռք բերված պայմանավորվածության մակարդակ, եթե Իրանը նավթի արդյունահանումը պահպանի ընթացիկ մակարդակի՝ մեկ օրում 3.6 մլն բարելի վրա:

Саудовская Аравия готова сократить добычу нефти
Саудовская Аравия сказала, что сократи добычу нефти, если Иран согласится ограничить объем добычи собственной нефти в этом году, сообщили источники знакомые с ситуацией, передает Reuters.
Предложение Саудовской Аравии было сделано Ирану в этом месяце, сообщили источники Reuters на условиях анонимности.
«Они (саудовцы) готовы к сокращению добычи, но Иран должен согласиться заморозить свою», — сказал один источник. Еще два источника подтвердили, что предложение было передано в Тегеран.
Эр-Рияд готов сократить добычу нефти до уровня, достигнутого к началу 2016 года, если Иран заморозит добычу своей нефти на текущем уровне, который составляет 3,6 млн баррелей в сутки, сообщили источники.