Սահմանադրական հանրաքվեն Ադրբեջանում. միջազգային հանրությունը կարևորում է ձևը, ոչ թե՝ բովանդակությունը
Aziz Karimov / Reuters
Ադրբեջանում նախօրեին կայացել են սահմանադրական փոփոխությունների վերաբերյալ հանրաքվե, որի արդյունքում Ադրբեջանի քաղաքացիները նախագահին օժտել են խորհրդարանը ցրելու իրավունքով, կողմ են հանդես եկել նախագահի լիազորությունների ժամկետի երկարացմանը, նախագահի պաշտոնում թեկնածուների տարիքային ցենզի նվազեցմանը և փոխնախագահի պաշտոնի ստեղծմանը: Ամերիկյան «Արթուր Ֆիլկենշտեյն և ասոցիացիա» ընկերության կողմից անցկացված exit-poll-ի արդյունքների համաձայն` քվեարկությանը մասնակցածների 87.3 տոկոսը հավանության է արժանացրել երկրի գործադիր իշխանության ենթակառուցվածքում առաջարկվող փոփոխությունները:
«Ժողովուրդն ապացուցել է, որ վստահում է նախագահին: Սա համաժողովրդական վստահության թեստ էր, որն անցել է բավականին հաջող», - այս կապակցությամբ հայտարարել է իշխող «Ենի Ադրբեջան» կուսակցության գործադիր քարտուղար Ալի Ահմեդովը:
Սակայն, ընդդիմությունը միանգամայն այլ կարծիքի է: Չնայած նրան, որ միջազգային դիտորդական առաքելությունները, այդ թվում նաև ԵՄ և ԵԽԽՎ-ն, դրական են գնահատել քվեարկության ընթացքը՝ դրա արդյունքները ճանաչելով օրինական, ադրբեջանական ընդդիմությունը հրաժարվում է ճանաչել հանրաքվեի ելքը: Այսպես, Ժողովրդավարական ուժերի ազգային խորհուրդը ժողովրդին կոչ է արել չհամակերպվել հայտարարված արդյունքների հետ և պայքարել դրանք չեղարկելու համար:
«Ըստ Էության, ուղղումներն ենթադրում են նախագահի կողմից այն մարդու լիազորությունների օգտագործում, ով չի ստացել ժողովրդի մանդատը: Եթե խոսենք պարզ լեզվով՝ փոփոխությունների նպատակն ընտանեկան իշխանություններն օրինականացնելն է», - ասվում է խորհրդի տարածած հայտարարությունում:
Ընդդիմությունը վստահ է, որ չնայած ԿԸՀ-ը հայտարարել է քվեարկությանը 70 տոկոս մասնակցության մասին, բնակչությունը փաստացիորեն բոյկոտել է հանրաքվեն: Բացի այդ, հանրաքվեն անցել է համընդհանուր «կեղծումների կարուսելների» պայմաններում, քվեատուփերը նախապես լցնելով, զանգավածային կերպով քվեաթերթիկներ ավելացնելով և այլն: Ինչպես գրում է contact.az-ը, ընտրախախտումների փաստերը նկարահանվել են լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների և ակտիվիստների կողմից, դրանք արձանագրվել են ընտրատեղամասերի տեսախցիկների կողմից:
Նշենք նաև, որ հանրաքվեի արդյունքներից դժգոհ է մնացել նաև ադրբեջանական սփյուռքը: Այսպես, սպտեմբերի 26-ին Թբիլիսիում Ադրբեջանի դեսպանատան առաջ  Ադրբեջանի մի խումբ քաղաքացիներ բողոքի ակցիա են անցկացրել՝ ձեռքներին կրելով «Ժողովուրդը թագավոր չի ցանկանում» լոզունգը և որոշ քաղբանտարկյալների լուսանկարներ:
Հարկ է նշել,որ միջազգային դիտորդական առաքելությունները դրական են գնահատել հանրաքվեի անցկացման ընթացքը, սակայն ոչ սահմանադրական փոփոխությունների իրականացման ողջ գործընթացը: ԵԽԽՎ առաքելությունն ափսոսանք է հայտնել, որ Բաքուն հաշվի չի առել Վենետիկյան հանձնաժողովի գնահատականը՝ փոփոխությունների փաթեթի հետ կապված:
Դիտորդները նաև կոչ են արել ադրբեջանական իշխանություններին երկխոսություն սկսել ընդդիմախոսների հետ՝ ընդգծելով, որ հանրաքվեի նախապատրաստման ժամանակ բանավեճերի բացակայությունը: ԵԽԽՎ առաքելությունը մտահոգություն է հայտնել նաև այն կապացությամբ, որ հանրաքվեին ընդառաջ որոշ ակտիվիստների նկատմամբ քրեական հետապնդում է սկսվել:
Ամեն դեպքում, Ալիևների կլանի իշխանության հերթական ամրապնդման փորձը կարելի է հաջողված համարել նույնիսկ միջազգային հանրության վերաբերմունքի տեսանկյունից, քանի որ ի տարբերություն նախորդ անգամների՝ սահմանադրական փոփոխությունների անցկացումը բովանդակային քննադատության չենթարկվեց:

Референдум в Азербайджане: форма важнее содержания?
В Азербайджане в воскресенье прошел референдум по конституционным поправкам, в ходе которого граждане Азербайджана наделили президента страны правом распускать парламент, выступили за устранение возрастного ценза при избрании президента, увеличение срока полномочий президента, введение должностей вице-президентов. По итогам прошедшего референдума, большинство проголосовавших одобрили изменения касательно структуры исполнительной власти. Таким образом, в Aзербайджане в очередной раз расширились полномочия президента.
"Народ доказал, что доверяет президенту. Это был тест на всенародное доверие, который прошел достаточно успешно", - отметил исполнительный секретарь правящей партии "Ени Азербайджан" Али Ахмедов.
Однако оппозиция не согласна с этим. Несмотря на то, что международные наблюдатели, в том числе ПАСЕ и ЕС, признали референдум легитимным и отметили, что он прошел без нарушений, оппозиция отказывается признавать его результаты. Так, Национальный совет демократических сил призвал азербайджанский народ не мириться с объявленными результатами референдума и до конца вести борьбу всеми правовыми средствами для отмены его результатов.
“По сути, поправки допускают исполнение обязанностей главы государства человеком, не получившим мандат народа. Если говорить простым языком, цель поправок - узаконить семейную власть", - говорится в заявлении. Оппозиция уверена, что, несмотря на то, что ЦИК объявил о 70%-ной явке, население фактически бойкотировало голосование. Кроме того, референдум проходил в обстановке тотальных фальсификаций - "каруселей", массовых вбросов бюллетеней, предварительного заполнения урн и с другими нарушениями. Факты фальсикаций засняты на видео представителями медиа и активными гражданами, они есть даже на камерах видеонаблюдений с избирательных участков, пишет contact.az. Отметим, что результатами референдума осталась недовольна также азербайджанская диаспора. Так, 26 сентября в столице Грузии, перед посольством Азербайджана, прошла акция протеста против конституционного референдума. Группа граждан Азербайджана держала в руках плакат с лозунгом: "Народ не хочет короля!", а также портреты ряда политзаключенных.
Надо отметить, что международные наблюдатели положительно оценили только ход голосования на референдуме, а сам процесс по внесению поправок в Конституцию удостоился критики. Так, миссия ПАСЕ выразила сожаление, что власти Азербайджана не обратились в Венецианскую комиссию (ВК) для оценки предлагаемых поправок в Конституцию. Миссия приветствовала решение Бюро ПАСЕ с предложением к ВК высказать свое мнение и призвала правительство Азербайджана "уважать" мнение ВК при применении поправок и для обеспечения баланса между ветвями власти и роли парламента. Делегация также призвала власти к диалогу с оппонентами и выразила сожаление, что не было предварительных дебатов перед референдумом. Выражено также сожаление по поводу арестов по уголовным обвинениям ряда активистов перед референдумом.
Таким образом, прошедший референдум по конституционным изменениям в Азербайджане можно считать вполне удавшимся, чем предыдущие, так как международное сообщество на этот раз оценило не содержание поправок, а лишь процесс проведения голосования.