Սուդանը բնակչության դեմ քիմիական զենք է կիրառում. Amnesty
Սուդանում տասնյակ երեխաներ մահացել են քիմիական զենքի պատճառով, որը կառավարությունը կիրառել է Դարֆուր շրջանում, հայտնում է Amnesty International իրավապաշտպան կազմակերպությունը:
Իրավապաշտպանների տվյալներով`Դարֆուրում այս տարվա հունվարից արգելված զենքի օգտագործման հետևանքով մահացել է 200 մարդ: «Միջուկային ծխից» տուժած մարդիկ չեն կարողացել շնչել, արյուն են փսխել, մաշկային խնդիրներ են ունեցել:
Իրավապաշտպանները գտել են 56 վկա, որոնք հաստատել են քիմիական զենքի օգտագործման առնվազն 30 դեպք, ասվում է Amnesty International-ը վերջին զեկույցում:

Amnesty: Судан применяет химоружие против мирного населения
Десятки детей в Судане умерли в мучениях из-за химического оружия, которое применило правительство страны в регионе Дарфур, сообщила правозащитная организация Amnesty International.
По данным правозащитников, с января этого года в Дарфуре в результате использования запрещенного оружия умерли 200 человек. Люди, пострадавшие от "ядовитого дыма", не могли дышать, их рвало кровью, а кожа покрывалась волдырями и отслаивалась, передает BBC.
Правозащитники нашли 56 свидетелей, которые подтвердили как минимум 30 случаев использования химического оружия, сообщила Amnesty International в своем новом докладе.
Правительство страны никак не прокомментировало доклад и не ответило на запрос правозащитной организации.