Էրդողանը կրկին քննադատում է Եվրամիությանը
Թուրքիայի նախագահ Թայիփ Էրդողանը քննադատությունների է ենթարկել Եվրամիությանը միգրացիոն համաձայնագրի շրջանակներում իրենց հասանելիք ֆինանսական միջոցներն ամբողջովին չփոխանցելու համար, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
«ԵՄ մեզ 3 մլրդ եվրո է խոստացել: Այդ երեք միլիարդից մենք ստացել ենք ընդամենը 179 մլն եվրո: Խոստացված գումարները մեզ մոտ չեն գալիս, փոխարենը գալիս են փախստականները: Նրանք խոստանում են, սակայն իրենց խոսքին տեր չեն կանգնում: Մինչդեռ մեզ համար միևնույն է՝ կստանանք մենք այդ փողերը, թե՝ ոչ: Մենք կշարունակենք ընդունել մարդկանց, ովքեր փախել են պայթող ռումբերից»,- հայտարարել է Էրդողանը՝ ելույթ ունենալով Անկարայում անցկացվող գիտական և տեխնոլոգիական մի համաժողովի:
Նշենք, որ ԵՄ անդամ երկրների ղեկավարները մարտ ամսին Թուրքիայի հետ համաձայնության էին եկել միգրացիոն ճգնաժամի դեմ պայքարի համատեղ ծրագրի մասով: Դրանով, մասնավորապես, դիտարկվում էր դեպի Թուրքիա վերադարձ բոլոր անօրինական միգրանտների, ովքեր Հունաստան էին ժամանել Թուրքիայի տարածքով, և ԵՄ կողմից Թուրքիայից օրինական սիրիացի միգրանտների ընդունում «մեկին մեկ» սկզբունքով:
Այդ պայմանավորվածությունների շրջանակում մայիսին Եվրահանձնաժողովը Եվրախորհրդարանին և ԵՄ Խորհրդին առաջարկում է Թուրքիայի քաղաքացիների համար հանել վիզային ռեժիմը, եթե իհարկե, Անկարան մինչև հունիսի վերջ կատարեր վիզային ռեժիմի համար պահանջվող բոլոր պարտավորությունները: Իր հերթին Թուրքիայի նախագահը ԵՄ –ին սպառնում է միգրացիոն համաձայանգրի չեղարկումով, եթե ԵՄ առանց վիզային ռեժիմի հնարավորությունն իր քաղաքացիների համար չտա:

Эрдоган подверг критике ЕС
Президент Турции Тайип Эрдоган подверг критике ЕС за то, что его страна до сих пор не получила в полном объеме средства по миграционному соглашению, передает РИА Новости.
"ЕС обещали нам 3 миллиарда евро. Из этих 3 миллиардов мы получили всего 179 миллионов евро. Обещанные деньги нам не приходят, зато приходят беженцы. Они обещают, но слова своего не держат. Но нам все равно, получим мы эти деньги или нет. Мы будем продолжать принимать людей, убегающих от взрывающихся бомб", - сказал Эрдоган, выступая в понедельник на конференции по науке и технологиям в Анкаре.
Главы государств и правительств стран-членов ЕС в середине марта согласовали с Турцией совместный план по борьбе с миграционным кризисом. Он предусматривает, в частности, возвращение в Турцию всех нелегалов, прибывших в Грецию с турецкой территории, и прием Евросоюзом легальных мигрантов-сирийцев из Турции по принципу "один за одного".
В рамках этих договоренностей в мае Еврокомиссия предложила Европарламенту и Совету ЕС снять визовые ограничения для граждан Турции, если бы Анкара до конца июня выполнила остающиеся условия для отмены виз. В свою очередь, президент Турции Тайип Эрдоган пригрозил ЕС выходом из миграционного соглашения, если Евросоюз не предоставит гражданам его страны безвизовый режим.