Նավթի գների ճակատագիրը կախված է ՕՊԵԿ-ի և նրա անդամ հանդիսացող Իրանի սկզբունքայնությունից
Նավթի գների փոփոխությունների մասին լրահոսը դեռ ակտիվ է: Ընդ որում, յուրաքանչյուր օր ստացվում է բոլորովին նոր՝ իրարից տարբերվող գնային պատկեր: Պատճառը նավթային շուկայի շուրջ շարունակվող անորոշությունն է, որը մի քանի օր առաջ Ալժիրում ՕՊԵԿ անդամ երկրների ոչ ֆորմալ հանդիպմանը, կարծես թե մի փոքր թուլացել էր: Հիշեցման կարգով նշենք, որ հանդիպման ընթացքում ձեռք  բերվեց համաձայնություն՝ նոյեմբերից նավթի արդյունահանման ծավալները սառեցնել օրական 32.5-33 մլն բարելի սահմաններում: Դրան անմիջապես հաջորդեց Իրանի կողմից հայտարարությունը, համաձայն որի՝ Իրանը մտադիր է առաջիկա ամիսների ավելացնել նավթի արտահանումն օրական 150 հազար բարելով: Արտահանման աճը թույլ կտա օրական ծավալները 2.2 մլն բարելից հասցնել 2.35 մլն-ի:
Բանական է, որ նավթի արդյունահանման այս ողջ քաոսում ի վերջո ինչ-որ դրական որոշման գալը նույնանման ազդեցություն է ենթադրում հենց շուկաների վրա, ինչի արդյունքում  հոկտեմբերի առաջին օրերին նավթի գինը հասավ 50 դոլար/բարելի շեմին: Սակայն մյուս կողմից, այդ ֆոնին Իրանի կողմից նավթի արդյունահանման ծավալների մեծացման մասին հայտարարությունն իր ազդեցությունն է ունենում նույն շուկաների համար: Տրամաբանության թելը վերականգնելու համար, պետք է նշել, որ ՕՊԵԿ վերոնշյալ հանդիպման ժամանակ արդյունահանման ծավալների կրճատման ենթադրվող քանակի մեծ մասը բաժին պիտի ընկնի Սաուդյան Արաբիային, իսկ Իրանին, ընդհակառակը՝ նույնիսկ որոշակի ծավալով աճ էր թույլատրվել: Այս ամենն, ՕՊԵԿ-ի պաշտոնական հաղորդագրության համաձայն, պետք է տեղի ունենա ոչ շուտ, քան նոյեմբեր ամսին:  Իրանի դրսևորած շտապողականության, սակայն, որոշ երկրների կարծիքով արդեն իսկ կասկածի տակ է դնում նշված համաձայնագրի ուժի մեջ մտնելու հնարավորությունը: Դա, անշուշտ, մինչև նոյեմբեր ոչ միանշանակ ազդեցություն կունենա շուկայի վրա՝ շարունակ բարձրացնելով և իջեցնելով գները:
Մյուս կողմից պետք է փաստել, որ ՕՊԵԿ-ի դիրքորոշումը բավական կոշտ էր վերջին շրջանի համար, քանի որ դեռևս անցյալ տարվանից, հատկապես Սաուդյան Արաբիայի ու Իրանի միջև ոչ մի բարել չզիջելու այսպես ասած «ինֆորմացիոն վեճը» չի բացառում, որ հանգեցնի կազմակերպության ներսում ներքին խնդիրների սրման:
Հասկանալի է նաև, որ որոշումը հայտարարելուց առաջ անդամների միջև եղել են բանակցություններ ու ենթադրվում է, որ համաձայնություն տրվել է բոլոր կողմերից, սակայն նավթի շուկան այս հարցի հետ կապված ցանկացած նոր հայտարարության կամ իրադարձության նկատմամբ կշարունակի մնալ բավական զգայուն: Դա կշարունակվի քանի դեռ ՕՊԵԿ-ի կողմից չի հնչել Իրանի հայտարարության պատասխան հայտարարությունը, որը կամ կբացատրի Իրանի կողմից արդյունահանման ծավալների մեծացման հանգամանքը՝ ևս մեկ անգամ հաստատելով, որ դա այլևս փաստ է, կամ կստիպի Իրանին սպասել մինչև նոյեմբեր:

Судьба цен на нефть зависит от принципиальности ОПЕК и от его члена - Ирана
Новости об изменениях цен на нефть пока еще актуальны. К тому же, ежедневно можно увидеть совершенно иную, отличную от предыдущих, ценовую картину. Причина заключается в продолжающейся неопределенности на нефтяном рынке, которая, казалось, немного смягчилась после состоявшейся несколько дней назад неформальной встречи стран-членов ОПЕК в Алжире. В качестве напоминания отметим, что на встрече была достигнута договоренность о том, чтобы, начиная с ноября месяца этого года, заморозить объемы добычи нефти на уровне 32.5-33 млн барелей в день. Сразу же за достижением данной договоренности последовало заявление Ирана о том, что он в ближайшие месяцы намерен увеличить объемы добываемой нефти на 150 тысяч барелей ежедневно, что позволит довести ежедневный объем с 2.2 до 2.35 млн барелей.
Логично предположить, что достижение какого-либо положительного результата во всем этом хаосе, связанном с добычей нефти, также положительно влияет на рынки, в результате чего в первые дни октября цена на нефть достигла порога 50 долларов за барель. Однако с другой стороны заявление на этом фоне Ирана об увеличении объемов добычи нефти также влияет на нефтяные рынки. Для восстановления логической линии необходимо отметить, что на вышеотмеченной встрече ОПЕК предполагалось, что большая часть сокращения добычи нефти должна была пасть на Саудовскую Аравию, а Ирану, наоборот, разрешалось некоторое увеличение объемов. Все это, согласно официальному заявлению ОПЕК, должно было иметь место не ранее, чем в ноябре. Однако поспешность Ирана, по мнению некоторых стран, ставит под сомнение вступление в силу достигнутого соглашения. Это, безусловно, до ноября будет иметь неоднозначное влияние на рынки, периодически поднимая и опуская цены.
С другой стороны необходимо отметить, что позиция ОПЕК является достаточно жесткой для последнего периода, поскольку начавшийся еще с прошлого года “информационный спор” по поводу неуступчивости сторон в вопросах сокращения добычи нефти, особенно проявившийся между Саудовской Аравией и Ираном, не исключено, что приведет к обострению внутренних проблем в организации.
Понятно также, что перед объявлением решения между странами имели место переговоры и предполагается, что было дано согласие всех сторон, однако нефтяной рынок в связи с этим вопросом останется очень чувствительным к любому новому заявлению или событию. Так будет продолжаться до тех пор, пока не прозвучит ответ ОПЕК на иранское заявление, которое либо объяснит увеличение объемов добычи нефти Ираном, еще раз подтвердив, что это является фактом, либо заставит Иран дожидаться ноября.