Նավթի գների ճակատագիրը կախված է ՕՊԵԿ-ի և նրա անդամ հանդիսացող Իրանի սկզբունքայնությունից
Նավթի գների փոփոխությունների մասին լրահոսը դեռ ակտիվ է: Ընդ որում, յուրաքանչյուր օր ստացվում է բոլորովին նոր՝ իրարից տարբերվող գնային պատկեր: Պատճառը նավթային շուկայի շուրջ շարունակվող անորոշությունն է, որը մի քանի օր առաջ Ալժիրում ՕՊԵԿ անդամ երկրների ոչ ֆորմալ հանդիպմանը, կարծես թե մի փոքր թուլացել էր: Հիշեցման կարգով նշենք, որ հանդիպման ընթացքում ձեռք  բերվեց համաձայնություն՝ նոյեմբերից նավթի արդյունահանման ծավալները սառեցնել օրական 32.5-33 մլն բարելի սահմաններում: Դրան անմիջապես հաջորդեց Իրանի կողմից հայտարարությունը, համաձայն որի՝ Իրանը մտադիր է առաջիկա ամիսների ավելացնել նավթի արտահանումն օրական 150 հազար բարելով: Արտահանման աճը թույլ կտա օրական ծավալները 2.2 մլն բարելից հասցնել 2.35 մլն-ի:
Բանական է, որ նավթի արդյունահանման այս ողջ քաոսում ի վերջո ինչ-որ դրական որոշման գալը նույնանման ազդեցություն է ենթադրում հենց շուկաների վրա, ինչի արդյունքում  հոկտեմբերի առաջին օրերին նավթի գինը հասավ 50 դոլար/բարելի շեմին: Սակայն մյուս կողմից, այդ ֆոնին Իրանի կողմից նավթի արդյունահանման ծավալների մեծացման մասին հայտարարությունն իր ազդեցությունն է ունենում նույն շուկաների համար: Տրամաբանության թելը վերականգնելու համար, պետք է նշել, որ ՕՊԵԿ վերոնշյալ հանդիպման ժամանակ արդյունահանման ծավալների կրճատման ենթադրվող քանակի մեծ մասը բաժին պիտի ընկնի Սաուդյան Արաբիային, իսկ Իրանին, ընդհակառակը՝ նույնիսկ որոշակի ծավալով աճ էր թույլատրվել: Այս ամենն, ՕՊԵԿ-ի պաշտոնական հաղորդագրության համաձայն, պետք է տեղի ունենա ոչ շուտ, քան նոյեմբեր ամսին:  Իրանի դրսևորած շտապողականության, սակայն, որոշ երկրների կարծիքով արդեն իսկ կասկածի տակ է դնում նշված համաձայնագրի ուժի մեջ մտնելու հնարավորությունը: Դա, անշուշտ, մինչև նոյեմբեր ոչ միանշանակ ազդեցություն կունենա շուկայի վրա՝ շարունակ բարձրացնելով և իջեցնելով գները:
Մյուս կողմից պետք է փաստել, որ ՕՊԵԿ-ի դիրքորոշումը բավական կոշտ էր վերջին շրջանի համար, քանի որ դեռևս անցյալ տարվանից, հատկապես Սաուդյան Արաբիայի ու Իրանի միջև ոչ մի բարել չզիջելու այսպես ասած «ինֆորմացիոն վեճը» չի բացառում, որ հանգեցնի կազմակերպության ներսում ներքին խնդիրների սրման:
Հասկանալի է նաև, որ որոշումը հայտարարելուց առաջ անդամների միջև եղել են բանակցություններ ու ենթադրվում է, որ համաձայնություն տրվել է բոլոր կողմերից, սակայն նավթի շուկան այս հարցի հետ կապված ցանկացած նոր հայտարարության կամ իրադարձության նկատմամբ կշարունակի մնալ բավական զգայուն: Դա կշարունակվի քանի դեռ ՕՊԵԿ-ի կողմից չի հնչել Իրանի հայտարարության պատասխան հայտարարությունը, որը կամ կբացատրի Իրանի կողմից արդյունահանման ծավալների մեծացման հանգամանքը՝ ևս մեկ անգամ հաստատելով, որ դա այլևս փաստ է, կամ կստիպի Իրանին սպասել մինչև նոյեմբեր:

The Fate of Oil Prices Depends on the Principles of OPEC and OPEC Member State Iran
The flow of headlines about changes in oil prices is still active. By the way, the prices change daily. The reason is the continuing uncertainty in the oil market, which seemed to soften after the informal meeting of OPEC member countries held in Algeria few days ago. To remind, at the meeting it was agreed to freeze the volumes of oil production at the level of 32.5-33 million barrels per day starting from November of this year.
Immediately after that agreement was reached Iran came up with a statement about its intention  to increase the volumes of crude oil to 150 thousand barrels daily in the coming months, which will bring the daily volume of 2.2 to 2.35 million barrels.
Naturally any achieved positive result in all this chaos associated with oil production, assumes similar positive effect on the markets. As a result of this on the first days of October, the oil price reached $ 50 per barrel threshold. On the other hand the announcement about the increase of oil production volumes impacts the same markets.
To make it logical, it must be noted that at the aforementioned meeting of OPEC countries the assumed reduction of oil production volumes mainly  referred to Saudi Arabia, while Iran, on the contrary, should be allowed a slight increase in volumes. All this, according to the official OPEC statement, should take place no earlier than November. However, the haste of Iran, according to some countries, already questioned the implementation of the agreement. This, of course, will have an ambiguous effect on the markets until November, periodically raising and lowering prices.
On the other hand it should be noted that OPEC's position has been tough enough for the recent period, as the "information war," not to concede any barrel, ongoing since last year, especially manifested between Saudi Arabia and Iran, is not excluded to exacerbate inner problems within the organization.
It is also clear that before the decision was announced, the countries held negotiations and all parties gave their consent, but the oil market will continue to stay sensitive to any new statement or event concerning this issue. This will continue until there is no statement by OPEC in response to Iran's statement; the one which will either explain the increase in oil production by Iran, reiterating that it is already a reality, or will force Iran to wait until November.