Օլանդը հնարավոր է հրաժարվի Պուտինի հետ հանդիպումից
Ֆրանսիական TF1 հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը հայտարարել է, որ վստահ չէ, որ կցանկանա հանդիպել Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ, ում այցը Փարիզ նախատեսված է հոկտեմբերի 19-ին:
Պուտինի և Օլանդի հանդիպման մասին հայտարարել է Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը: Նրա խոսքերով՝ Օլանդի հետ հանդիպումը հատուկ նշանակություն ունի, քանի որ բացի ռուս-ֆրանսիական հարաբերություններից քննարկվելու է նաև Սիրիայում և Ուկրաինայում հակամարտությունների կարգավորումը:
Օլանդը հարցազրույցի ժամանակ խստորեն դատապարտել է Սիրիայում կառավարական ուժերի ավիահարվածներին Ռուսաստանի աջակցությունը:

Олланд может отказаться принять Путина в Париже
В воскресном интервью французскому телеканалу TF1 президент Франсуа Олланд заявил, что не уверен в том, что захочет встречаться с российским президентом Владимиром Путиным, визит которого в Париж намечен на 19 октября, передает BBC.
Встречу Путина и Олланда в четверг анонсировал министр иностранных дел России Сергей Лавров, добавив, что визит российского президента Париж будет иметь особое значение, поскольку с Олландом будут обсуждаться не только российско-французские отношения, но и урегулирование кризисов в Сирии и Украине.
Однако в интервью TF1 Олланд резко осудил российскую поддержку авиаударов в Сирии. А отвечая на вопрос о журналиста о предстоящей встрече с Путиным, заявил, что пока еще не решил для себя этот вопрос, хотя, вероятнее всего, и встретится с ним.