ՄԱԿ-ի ԱԽ-ն սկսել է Հալեպի վերաբերյալ բանաձևի նոր նախագծի քննարկումը
ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդն սկսել է սիրիական Հալեպ քաղաքի վերաբերյալ բանաձևի նոր նախագծի քննարկումը, որը պատրաստել է Նոր Զելանդիան և նախատեսում է բնակավայրից զինյալների դուրսբերում՝ ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի հատուկ բանագնաց Ստաֆան դե Միստուրայի նախաձեռնությանը համապատասխան: Ինչպես TACC-ին հայտնել է Նոր Զելանդիայի՝ ՄԱԿ-ին առընթեր մշտական ներկայացուցիչ Ջերարդ վան Բոհեմենը, փաստաթուղթը տարածվել է ԱԽ-ի անդամ 15 երկրների շրջանում, և դրա շուրջ արդեն բանակցություններ են սկսվել:
Դիվանագտի խոսքով՝ քննարկումների առաջին արդյունքները «հուսադրող են»: «Բայց առայժմ մենք այնքան էլ լավատեսորեն չենք տրամադված: Մենք պետք է վստահ լինենք, որ բանաձևի ընդունումն իրոք ինչ-որ բան կփոխի»,- ասել է Բոհեմենը:
Նա չի նշել բանաձևի նախագծի շուրջ քվեարկության անցկացման ժամկետը՝ չբացառելով, որ այն կարող է տեղի ունենալ հաջորդ շաբաթ, երբ Լոզանում Սիրիայի շուրջ բանակցություններ կանցկացվեն Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի և այլ երկրների մասնակցությամբ:

СБ ООН начал обсуждение нового проекта резолюции по Алеппо
Совет Безопасности ООН начал обсуждение нового проекта резолюции по сирийскому городу Алеппо, подготовленного Новой Зеландией и предусматривающего вывод боевиков из населенного пункта в соответствии с инициативой Стаффана де Мистуры, специального посланника генерального секретаря. Как сообщил ТАСС постоянный представитель островного государства при ООН Джерард ван Бохемен, документ распространен среди 15 стран - членов СБ и по нему уже начались переговоры.
По словам дипломата, первые итоги дискуссий "обнадеживают". "Но пока что мы не слишком оптимистично настроены. Нам нужно быть уверенными, что это (принятие резолюции) действительно что-то изменит", - сказал Бохемен.
Он не назвал сроков голосования по проекту резолюции, допустив, что это может произойти на следующей неделе, уже после того, как в Лозанне пройдут переговоры по Сирии с участием России, США и других стран.