Նախագահը հանձնարարականներ է տվել՝ Մոսկվա-Երևան ավտոբուսի վթարի կապակցությամբ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Մոսկվայից Երևան ժամանող ավտոբուսի վթարի կապակցությամբ այսօր ցավակցական ուղերձ է հղել և մի շարք հանձնարարականներ տվել ՀՀ պատկան մարմիններին, հայտնում է ՀՀ նախագահի մամուլի ծառայությունը: Նախագահի ցավակցական ուղերձում, մասնավորապես, ասված է.
Խոր ցավով տեղեկացա անցած գիշեր Մոսկվայից Երևան ժամանող ավտոբուսի վթարի մասին, որի հետևանքով ունենք մարդկային կորուստներ և վիրավորներ: Այս ծանր պահին ցավակցություն ու զորակցություն եմ հայտնում զոհվածների ընտանիքներին, հարազատներին և մերձավորներին: Բոլոր վիրավորներին մաղթում եմ շուտափույթ ապաքինում»:
Դեպքից կարճ ժամանակ անց պատկան մարմինների կողմից ՀՀ Նախագահին զեկուցվել է, որ այսօր վաղ առավոտյան 04.30-ին Բեսլան-Վլադիկավկազ շրջանցային մայրուղու վրա տեղի է ունեցել խոշոր ավտովթար։ Բախվել են Մոսկվա-Երևան երթուղու ավտոբուսն ու ավտոտարը։ Նախնական տվյալներով ավտովթարի հետևանքով զոհվել է 5, վիրավորվել՝ 27 մարդ։ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի կողմից հանձնարարվել է ՀՀ կառավարությանը և ՌԴ-ում ՀՀ դեսպանությանը՝ հրատապ միջոցներ ձեռնարկել տուժածներին անհրաժեշտ աջակցություն ցուցաբերելու, ինչպես նաև ամբողջ ծավալով բժշկական օգնություն կազմակերպելու նպատակով: Միաժամանակ հանձնարարվել է միջոցներ ձեռնարկել զոհվածների և տուժածների ընտանիքիներին անհրաժեշտ աջակցություն ցուցաբերելու համար: ՀՀ իրավասու մարմիններին հանձնարարվել է կարճ ժամկետներում, ՌԴ իրավապահ մարմինների հետ համագործակցելով, բացահայտել վթարին առնչվող հանգամանքները և պատճառները, ներկայացնել համապարփակ տեղեկատվություն:
Նախագահին զեկուցվել է նաև, որ Ռոստովում և Ռուսաստանի հարավում ՀՀ գլխավոր հյուպատոսության ներկայացուցիչն արդեն գտնվում է դեպքի վայրում և Ռուսաստանի համապատասխան մարմինների հետ համագործակցությամբ զբաղվում է առաջին օգնության ցուցաբերման հարցերով:

Президент Армении дал поручения правительству РА в связи с аварией автобуса Москва-Ереван
В связи с аварией автобуса, следовавшего из Москвы в Ереван президент Серж Саргсян сегодня направил послание соболезнования и дал ряд поручений соответствующим органам РА. В послании соболезнования президента, в частности, говорится:
С глубокой скорбью узнал о произошедшей прошлой ночью аварии автобуса, следовавшего из Москвы в Ереван, в результате которой мы имеем человеческие потери и раненных. В этот тяжелый час выражаю соболезнования и поддержку семьям, родным и близким погибших. Желаю всем раненным скорейшего выздоровления".
Вскоре после происшествия соответствующими органами президенту РА было доложено, что сегодня в 04:30 утра на окружной трассе Беслан-Владикавказ произошла крупная авария. Столкнулись автобус маршрута Москва-Ереван и автовоз. По предварительным данным вследствие аварии погибло 5, ранено 27 человек.
Президентом Сержем Саргсяном поручено правительству РА и посольству РА в РФ предпринять срочные меры для оказания необходимой помощи пострадавшим, а также для организации медицинской помощи в полном объеме. Одновременно поручено принять меры для оказания необходимой помощи семьям погибших и пострадавших. Компетентным органам РА поручено в короткий срок в сотрудничестве с правоохранными органами РФ выявить все обстоятельства и причины аварии, представить всестороннюю информацию.
Президенту также доложено, что представитель Генерального консульства РА в Ростове и Юге России уже находится на месте происшествия и в сотрудничестве с соответствующими органами России занимается вопросами оказания первой помощи.