Մեկնարկել է ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի սեղմ կազմով նիստը
ՀՀ Նախագահի նստավայրում այսօր մեկնարկել է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) Հավաքական անվտանգության խորհրդի սեղմ կազմով նիստը՝ Ռուսաստանի Դաշնության Նախագահ Վլադիմիր Պուտինի, Բելառուսի Հանրապետության Նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի, Ղրղզստանի Հանրապետության Նախագահ Ալմազբեկ Աթամբաևի, Տաջիկստանի Հանրապետության Նախագահ Էմոմալի Ռահմոնի, Ղազախստանի Հանրապետության վարչապետ Բակիջան Սագինտաևի և ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժայի մասնակցությամբ: Նիստը վարում է Հավաքական անվտանգության խորհրդում 2015-2016թթ. նստաշրջանների միջև ընկած ժամանակահատվածում նախագահությունն ստանձնած Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանը, հայտնում է ՀՀ նախագահի մամուլի ծառայությունը:
Ողջունելով նստաշրջանի մասնակիցներին և նշելով, որ այսօր փաստացիորեն ամփոփվում է Հայաստանի նախագահությունը ՀԱՊԿ-ում, Նախագահ Սարգսյանն ընդգծել է, որ Հայաստանը կարևոր նշանակություն է տալիս երևանյան գագաթնաժողովի հաջող անցկացմանը:
«Մենք փորձել ենք անել ամեն ինչ, որպեսզի մեր համատեղ աշխատանքը լինի բովանդակալից և արդյունավետ, լինի Կազմակերպությունում մեր երկրների փոխգործակցության օգտին և, ընդհանուր առմամբ, նպաստի ՀԱՊԿ զարգացմանը:
Այսօր ակնկալվում է մեր կողմից ավելի վաղ ընդունված պայմանավորվածությունների հետ կապված հարցերի բավականաչափ լայն շրջանակի քննարկում: Ակնկալվում է մի շարք փաստաթղթերի քննարկում, որոնց ընդունումը կսահմանի մոտակա ապագայում մեր զարգացման ուղենիշները:
Վստահ եմ, որ կառուցողական տրամադրվածությունն ու փոխադարձ աջակցության ավանդույթները կուղեկցեն մեզ նաև այս նստաշրջանի ընթացքում, թույլ կտան օպերատիվ կերպով համաձայնեցնել և ընդունել նոր կարևոր որոշումներ:
Այսօրվա միջոցառման ընդունող կողմի իրավունքով ևս մեկ անգամ ողջունում եմ ձեզ Հայաստանում: Բարի գալուստ Երևան»,- ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի նիստի մասնակիցներին ուղղված ողջույնի խոսքում ասել է ՀՀ Նախագահը:
Սեղմ կազմով բանակցություններին կհաջորդի ընդլայնված կազմով նիստը՝ ՀԱՊԿ անդամ պետությունների պաշտոնական պատվիրակությունների մասնակցությամբ:

Началось заседание Совета коллективной безопасности ОДКБ в узком составе
В резиденции президента РА сегодня началось заседание Совета коллективной безопасности Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) в узком составе с участием президента Российской Федерации Владимира Путина, президента Республики Беларусь Александра Лукашенко, президента Кыргызской Республики Алмазбека Атамбаева, президента Республики Таджикистан Эмомали Рахмона, премьер-министра Республики Казахстан Бакиджана Сагинтаева и генерального секретаря ОДКБ Николая Бордюжи.
Заседание ведет Серж Саргсян - президент Республики Армения, председательствующей в Совете коллективной безопасности в период между сессиями 2015-2016гг.
Приветствуя участников сессии и отметив, что сегодня фактически подытоживается председательство Армении в ОДКБ, президент Саргсян подчеркнул, что Армения придает важное значение успешному проведению ереванского саммита.
"Мы постарались сделать все, чтобы наша совместная работа была содержательной и результативной, пошла на пользу взаимодействию наших стран в Организации и способствовала развитию ОДКБ в целом.
Сегодня предстоит обсудить довольно широкий спектр вопросов относительно ранее принятых нами договоренностей. Предстоит рассмотреть ряд документов, принятие которых обозначит ориентиры нашего продвижения на ближайшую перспективу.
Уверен, что конструктивный настрой и традиции взаимной поддержки будут сопровождать нас и на этой сессии, позволят в оперативном ключе согласовать и принять новые важные решения.
Еще раз, на правах принимающей стороны сегодняшнего мероприятия, приветствую вас в Армении. Добро пожаловать в Ереван", - сказал президент РА в своем приветственном слове, обращенном к участникам заседания Совета коллективной безопасности ОДКБ.
За переговорами в узком составе последует заседание в расширенном составе с участием официальных делегаций государств-членов ОДКБ.