ԵՄ ոչ մի երկիր չի առաջարկել պատժամիջոցներ սահմանել Ռուսաստանի դեմ. Մոգերինի
ԵՄ- ի ոչ մի երկիր չի առաջարկել Սիրիայի իրադրության կապակցությամբ պատժամիջոցներ սահմանել Ռուսաստանի դեմ: Այդ մասին հայտարարել է ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ֆեդերիկա Մոգերինին:
«Այսօր ԵՄ-ի ոչ մի երկիր հանդես չի եկել Սիրիայի գծով Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցներ սահմանելու առաջարկությամբ: Դա շատ ակտիվ քննարիկվում է ԶԼՄ-ներում, բայց ոչ մեր հանդիպումներին»,-ասել է Մոգերինին Լյուքսեմբուրգում ԵՄ ԱԳ նախարարների նիստից առաջ:
Նշենք, որ Սիրիայի պատճառով Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցներ սահմանելու մասին խոսակցություններն սկսել են Հալեպում շարունակվող կատաղի մարտերի ֆոնին. Արևմուտքը Ռուսաստանի և Սիրիայի իշխանություններին մեղադրում է խաղաղ բնակչության ռմբակոծությունների մեջ:

Могерини: ни одна страна ЕС не выступала за санкции против России
Ни одна из стран ЕС не предлагала ввести санкции в отношении России из-за ситуации в Сирии. Об этом, как передает РИА Новости, заявила глава европейской дипломатии Федерика Могерини.
"Это не предложено ни одной из стран-членов. Это очень активно обсуждается в СМИ, но не на наших встречах", - сказала Могерини журналистам перед заседанием глав МИД стран Евросоюза.
Разговоры о необходимости введения санкций в отношении Москвы начались после обострения обстановки в сирийском Алеппо, где идут тяжелые бои. Запад  обвиняет власти Сирии и России в бомбардировках мирных жителей и вооруженной оппозиции.