Ադրբեջանը կրկին ակտիվացրել է ռազմական հռետորաբանությունը
Վերջին օրերին Ղարբաղյան հիմնախնդրի հետ կապված ադրբեջանական կողմից մի շարք ուշագրավ հայտարարություններ հնչեցին: Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Նովրուզ Մամեդովը  ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահներին հերթական անգամ մեղադրեց անարդյունավետ աշխատանքի մեջ՝ սպառնալով, որ «հակամարտության սառեցումը կարող է ցանկացած պահի հանգեցնել թեժ պատերազմի»:
Թերևս կարելի է առանձնացնել Ադրբեջանի կողմից նման հռետորաբանության մի քանի հնարավոր պատճառ: Ապրիլյան պատերազմից հետո Մոսկվայի նախաձեռնությամբ բանակցային գործընթացը բավական ակտիվացել էր, և որոշ գործիչներ իրենց հայտարարություններում անգամ չէին բացառում կարճ ժամկետներում հակամարտության կարգավորման շուրջ համաձայնության ձեռքբերումը: Սակայն այժմ, սիրիական ճգնաժամի շուրջ զարգացումների ֆոնին, Ղարաբաղյան հիմնախնդիրը, կարծես թե, կրկին մղվում է երկրորդ պլան: Այդ մասին է վկայում նաև Ռուսաստանի նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովի այն հայտարարությունը, թե Մոսկվան չի կարծում, որ Ղարաբաղյան հակամարտությունը կարող է մոտ ապագայում կարգավորվել: Ստեղծված իրավիճակում Բաքուն իրեն արդեն կաշկանդված չի զգում բանակցություններում կառուցողական երևալու «պարտականությամբ» և, փաստորեն, կրկին վերադառնում է իր ռազմական հռետորաբանությանը:
Երկրորդ, վերադարձը նախկին հռետորաբանությանը պայմանավորված է նաև հանրության մեջ նկատվող տրամադրություններով: Ադրբեջանական ԶԼՄ-ների հրապարակումներից ակնհայտ է դառնում, որ ՀՀ անկախության 25-րդ տարեդարձին նվիրված զորահանդեսը, ցուցադրված զինտեխնիկան (մասնավորապես` «Իսկանդեր» համակարգերը), ինչպես նաև հայ-ռուսական նոր ռազմական գործարքի մասին շրջանառվող լուրերը բավական լուրջ անհանգստություն են առաջացրել Ադրբեջանի հանրային և քաղաքական շրջանակներում: Նման իրավիճակում ալիևյան կլանը, բնականաբար, պիտի հիշեր տարիներ շարունակ իր կողմից կիրառված ռազմական հռետորաբանություն՝ կրկին խոսելով «աշխարհի ամենահզոր բանակներից» մեկի մասին:
Նախկին հռետորաբանության մասին է խոսում նաև Ալիևի վերջին այն հայտարարությունը, թե Ադրբեջանը պատրաստ է Արցախին «շնորհել» ինքնավարություն Ադրբեջանի կազմում: Եթե Ալիևի նման հայտարարությունը քարոզչության տակ գտնվող Ադրբեջանի հանրության համար կարող է դիտարկվել որպես «առատաձեռնություն», Հայաստանում և Արցախում դրան վերաբերում են հումորով: Ադրբեջանում պարբերաբար հնչող ռազմական հռետորաբանության, հայաֆոբիայի, ուժի կիրառման սպառնալիքի, սաֆարովների հերոսացման առկայության պարագայում Արցախի՝ Ադրբեջանի մաս դառնալու մասին հնարավորությունն անգամ միջազգային հանրության համար է անընդունելի:
Ամփոփելով կարող ենք նշել, որ Ադրբեջանի կողմից հնչած նման հայտարարությունները, ըստ էության, հին հռետորաբանության կրկնություն են, որը, կախված ներքին և արտաքին գործոններից, պարբերաբար ակտիվանում է:

Азербайджан вновь активизировал свою воинственную риторику
В последние дни с азербайджанской стороны прозвучал ряд занимательных заявлений по карабахской проблеме. Заместитель руководителя администрации президента Азербайджана Новруз Мамедов в очередной раз обвинил сопредседателей Минской группы ОБСЕ в неэффективной деятельности, угрожая, что "замораживание конфликта в любой момент может привести к горячей войне".
Можем выделить несколько возможных причин подобной риторики со стороны Азербайджана. После апрельской войны переговорный процесс по инициативе Москвы довольно-таки активизировался, и некоторые деятели в своих заявлениях даже не исключали достижения соглашения вокруг конфликта в короткие сроки. Однако сейчас, на фоне событий в Сирии, карабахская проблема, кажется, вновь уходит на второй план. Об этом свидетельствует заявление помощника президента России Юрия Ушакова о том, что Москва не считает, что карабахская проблема в ближайшем будущем может быть урегулирована. В создавшейся ситуации Баку уже не чувствует себя скованным "обязательством" казаться конструктивным на переговорах и фактически вновь возвращается к своей воинственной риторике.
Второе. Возврат к прежней риторике обусловлен также настроениями, замечаемыми в обществе. Из публикаций азербайджанских СМИ становится очевидно, что военный парад, посвященный 25-летию независимости РА, показанная техника, в частности, системы "Искандер", как и слухи о новой армяно-российской военной сделке, вызвали довольно-таки серьезное беспокойство в азербайджанских общественных и политических кругах. В подобной ситуации алиевский клан, естественно, должен был вспомнить много лет используемую им воинственную риторику, вновь говоря об одной из "самых мощных армий мира".
О старой риторике говорит и последнее заявление Алиева о том, что Азербайджан готов предоставить Арцаху автономию в своем составе. Если со стороны находящейся под пропагандистским прессом общественности Азербайджана подобное заявление Алиева могло и рассматриваться как "щедрость", то в Армении и Арцахе к этому относятся с юмором. При наличии периодически звучащей воинственной риторики в Азербайджане, армянофобии, угрозы применения силы, героизации сафаровых, возможность стать частью Азербайджана для Арцаха неприемлима даже для международной общественности.
Обобщая сказанное, можем отметить, что звучащие со стороны Азербайджана подобные заявления, по сути, являются повторением старой риторики, которая в зависимости от внешних и внутренних факторов периодически активизируется.