Վենեսուելայի խորհրդարանը երկրի նախագահին մեղադրում է պետական հեղաշրջման փորձի մեջ
Վենեսուելայի խորհրդարանը հայտարարել է երկրի նախագահ Նիկոլաս Մադուրոյի պաշտոնանկության գործընթացը սկսելու մտադրության մասին, հայտնում է gazeta.ru-ն՝ տեղական լրատվամիջոցներին հղումով:
Արտահերթ նիստի շրջանակում ընդունված փաստաթղթի համաձայն՝ խորհրդարանը գործադիր իշխանությանը մեղադրել է սահմանադրական կարգի խախտման և պետական հեղաշրջման փորձի իրականացման մեջ:
Բացի այդ, վենեսուելացի խորհրդարանականները պատրաստվում են դիմել Միջազգային քրեական դատարան՝ Մադուրոյի հրաժարականի հարցով հանրաքվեի կազմակերպման գործընթացի դադարեցման փաստի առնչությամբ:

social.shorthand.com
Venezuela's opposition-majority parliament accuses President Nicolas Maduro's government for committing a coup d'etat by blocking a referendum on removing him from power, Al Jazeera reports.
Furious over the electoral authorities' decision to suspend the process of organising a recall vote, opposition MPs on Sunday passed a resolution declaring "the breakdown of constitutional order" and "a coup d'etat committed by the Nicolas Maduro regime".
"A continual coup d'etat has been perpetrated in Venezuela, culminating in the decision to rob us of a recall referendum. We're here to officially declare the regrettable and painful rupture of the constitution," said majority leader Julio Borges.