Վենեսուելայի խորհրդարանը երկրի նախագահին մեղադրում է պետական հեղաշրջման փորձի մեջ
Վենեսուելայի խորհրդարանը հայտարարել է երկրի նախագահ Նիկոլաս Մադուրոյի պաշտոնանկության գործընթացը սկսելու մտադրության մասին, հայտնում է gazeta.ru-ն՝ տեղական լրատվամիջոցներին հղումով:
Արտահերթ նիստի շրջանակում ընդունված փաստաթղթի համաձայն՝ խորհրդարանը գործադիր իշխանությանը մեղադրել է սահմանադրական կարգի խախտման և պետական հեղաշրջման փորձի իրականացման մեջ:
Բացի այդ, վենեսուելացի խորհրդարանականները պատրաստվում են դիմել Միջազգային քրեական դատարան՝ Մադուրոյի հրաժարականի հարցով հանրաքվեի կազմակերպման գործընթացի դադարեցման փաստի առնչությամբ:

Парламент Венесуэлы обвинил президента Мадуро в госперевороте
Парламент Венесуэлы объявил о намерении начать процедуру импичмента президента страны Николаса Мадуро, обвинив исполнительную власть в нарушении конституционного строя, пишет gazeta.ru со ссылкой на местное издание El Universal.
Согласно документу, который был принят на чрезвычайном заседании высшего законодательного органа страны, парламент Венесуэлы намерен объявить о нарушении конституционного порядка и совершении государственного переворота исполнительной властью.
Также парламентарии собираются обратиться в Международный уголовный суд по факту приостановки организации референдума по вопросу отставки президента Мадуро.