Մադուրոն կհեռանա պաշտոնից, եթե ընդդիմությունը հաղթի խորհրդարանական ընտրություններում
Վենեսուելայի նախագահ Նիկոլաս Մադուրոն հայտարարել է, որ պատրաստ է թողնել պաշտոնը, եթե ընդդիմությունը հաղթանակ տանի երկրի առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններում:
«Եթե հաղթենք, մենք առաջ կընթանանք, բայց ես նաև պետք է ասեմ, որ իմ ճակատագիրը թողնում եմ ձեր ձեռքերում, եթե ընդդիմությունը հաղթի, ես կհեռանամ նախագահի պաշտոնից, եթե ընդդիմությունը հաղթանակ տանի ընտրություններում, ես այլևս այստեղ չեմ մնա, իմ ճակագագիրը Վենեսուելայի ժողովրդի ձեռքերում է»,-հայտարարել է Մադուրոն դեկտեմբերի 1-ի իր ելույթի ժամանակ, որը հեռարձակվել է երկրի պետական հեռուստատեսությամբ:
Վենեսուելայի միապալատ խորհրդարանի Ազգային ասամբլեայի ընտրությունները տեղի կունենան դեկտեմբերի 6-ին՝ 107 քաղաքական կուսակցությունների և միավորումների մասնակցությամբ: Ընդդիմադիր դաշինքը՝ այս մարմնի նախկին խոսնակ Խուան Գուայդոյի կուսակցության մասնակցությամբ, որոշել է չմասնակցել ընտրություններին: 2019 թվականի հունվարի 21-ին Վենեսուելայում զանգվածային բողոքներ էին սկսվել նախագահ Մադուրոյի դեմ՝ անմիջապես նրա երդմնակալությունից հետո: Այդ ժամանակ գործող Ազգային Ասամբլեայի խոսնակ Գուայնդոն իրեն անօրինականորեն հռչակեց պետության ժամանակավոր ղեկավար:
Արևմուտքի մի շարք երկրներ՝ ԱՄՆ-ի գլխավորությամբ, հայտարարեցին Գուայդոյին ճանաչելու մասին: Իր հերթին Մադուրոն խորհրդարանի ղեկավարին համարեց ԱՄՆ-ի խամաճիկ: Ռուսաստանը, Չինաստանը, Թուրքիան և մի շարք այլ երկրներ պաշտպանեցին Մադուրոյին որպես երկրի օրինական նախագահի:

Мадуро уйдет в отставку, если оппозиция победит на парламентских выборах
Президент Венесуэлы Николас Мадуро заявил, что готов уйти со своего поста, если оппозиция одержит победу на предстоящих парламентских выборах в стране, передает РИА Новости
"Если мы выиграем, мы пойдем вперед, но я также должен сказать, что оставляю свою судьбу в ваших руках, если оппозиция выиграет, я уйду с поста президента, если оппозиция одержит победу на выборах, я больше здесь не останусь, моя судьба в руках народа Венесуэлы", - заявил Мадуро во время выступления во вторник, которое транслировалось государственным телевидением страны.
Выборы в Национальную ассамблею, однопалатный парламент Венесуэлы, состоятся 6 декабря с участием 107 политических партий и объединений. Оппозиционный блок с участием партии бывшего спикера этого органа Хуана Гуаидо решил не участвовать в выборах.
В Венесуэле 21 января 2019 года начались массовые протесты против президента Мадуро вскоре после приведения его к присяге. Действующий в тот момент спикер Национальной ассамблеи Гуаидо незаконно провозгласил себя временным главой государства. Ряд стран Запада во главе с США заявили о признании Гуаидо. В свою очередь Мадуро назвал главу парламента марионеткой США. Россия, Китай, Турция и ряд других стран поддержали Мадуро как легитимного президента. В Москве назвали "президентский статус" Гуаидо несуществующим.