ԻՊ առաջնորդը սպառնալիքներ է հնչեցրել Թուրքիայի հասցեին
«Իսլամական պետություն» ծայրահեղական խմբավորումն աուդիոֆայլ է տարածել, որում, ինչպես պնդում են իսլամիստները, ձայնագրված է խմբավորման առաջնորդ Աբու Բաքր ալ-Բաղդադի ելույթը:
Ինչպես փոխանցում է BBC-ն, ձայնագրությունը սպառնալիքներ է պարունակում Թուրքիայի հասցեին, ինչպես նաև կոչ է արվում կողմնակիցնեին պաշտպանել Մոսուլը:
Սա ալ-Բաղադադիի առաջին ելույթն ուղերձն է վերջին մոտ մեկ տարվա ընթացքում: Բաղդադիի երկար լռությունը նրա մահվան մասին ենթադրությունների տեղիք էր տալիս, սակայն խմբավորումը հերքում էր դրանք: Ամեն դեպքում ձայնագրության իսկությունը հաստատված չէ:

Лидер ИГ выступил с угрозами в адрес Турции
Экстремистская группировка "Исламское государство" распространила аудиофайл, в котором, как утверждают исламисты, записана речь их лидера Абу Бакра аль-Багдади, пишет BBC.
На записи человек, которого исламисты представляют как аль-Багдади, выступает с угрозами в адрес Турции, а также призывает сторонников защищать Мосул, утверждая, что силы ИГ город не оставят, а сам он уверен в победе.
Продолжительность речи составляет около получаса. Подлинность записи не подтверждена.
Это первое обращение аль-Багдади чуть менее чем за год. В связи с его долгим молчанием высказывались предположения, что лидер ИГ убит, но группировка не хочет сообщать об этом.