ԱՄՆ-ը Ռաքայի ազատագրումը չի համաձայնեցնի Ռուսաստանի և Սիրիայի հետ
ԱՄՆ-ը չի պատրաստվում ԻՊ-ից Ռաքայի ազատագրման ջանքերը համաձայնեցնել ՌԴ-ի և Սիրիայի հետ, հայտարարել Է ԱՄՆ-ի Պետդեպարտամենտի պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարկ Թոները:
«Մենք Ռաքայի ազատագրումը Ասադի ռեժիմի կամ Ռուսաստանի հետ համաձայնեցնելու ոչ միպլան չունենք»,- Թոների խոսքերը մեջբերում է Интерфакс-ը:
Թոները նշել Է, որ ԱՄՆ-ը «Սիրիայի դեմոկրատական ուժերի» և գործընկերների, ներառյալ Թուրքիայի հետ սերտ համաձայնեցմամբ աշխատում Է քաղաքի ազատագրման և տեղական իշխանության հաստատման հարցերի շուրջ»: «Մենք ակնկալում ենք, որ արտաքին ուժերը դուրս կբերվեն»,- հայտարարգել Է Թոները:
Նախօրեին հայտնի Է դարձել, որ սիրիական ընդդիմության և քրդերի զինված ջոկատները հարձակում են սկսել Ռաքա քաղաքի վրա:

США не будут координировать освобождение Ракки с Россией и Сирией
США не собираются координировать усилия по освобождению сирийской Ракки от боевиков террористической группировки "ИГ" с правительством России и Сирии. Об этом, как передает Интерфакс, заявил официальный представитель госдепартамента Марк Тонер.
"У нас нет никаких планов координировать (освобождение Ракки) с режимом (президента Сирии Башара Асада) или с Россией ", - сказал он в понедельник журналистам.
Он отметил, что США "работают в тесной координации с членами SDF ("Сирийские демократические силы") и с партнерами, включая Турцию, по поводу того, как вести освобождение, как устанавливать местную власть". "Мы ожидаем, что внешние силы будут выведены", - заявил Тонер.
Накануне стало известно, что вооруженные отряды сирийской оппозиции и курдов начали наступление на город Ракка.