Ինչու՞ է Ադրբեջանը կրկին մեծացնում սահմանային լարվածությունը
Ապրիլյան պատերազմից հետո հրադադարի պայմանավորվածության ձեռքբերումից ի վեր ՀՀ-Ադրբեջան և ԼՂՀ-Ադրբեջան սահմանագծերին հարաբերականորեն հանգիստ վիճակ էր տիրում: Սակայն, վերջին մեկ ամսվա ընթացքում Ադրբեջանի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերն ակնհայտորեն ինտենսիվացան, ավելին՝ արձանագրվեցին նաև դիվերսիայի ձախողված փորձեր: Ըստ ԼՂՀ ՊԲ տարածած հաղորդագրության՝ երեկ գիշեր և այսօր իրավիճակը սահմանագծին ավելի է լարվել, հակառակորդը, մասնավորապես,  արկակոծել է առաջնագծի հյուսիսարևելյան ուղղությամբ տեղակայված պաշտպանության բանակի մարտական դիրքերը: Ադրբեջանական հերթական սադրանքը անուղղակիորեն հաստատող փաստ է հանդսիսանում նաև նոյեմբերի 10-ին տարածված այն հաղորդագրությունը, որի համաձայն՝ Թալիշ գյուղի արևելյան ուղղությամբ ԵԱՀԿ առաքելության պլանային դիտարկման ժամանակ ադրբեջանական կողմը ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի օգնականներին դուրս չի բերել իր առաջապահ դիրքեր: Դա թերևս վկայում է, որ այդ ուղղությամբ ադրբեջանական կողմը զբաղված է եղել սադրանքի նախապատրաստմամբ:
Որպես ադրբեջանական կողմի նման ակտիվացման հիմնական պատճառ կարելի է համարել բանակցային գործընթացը, կամ, ավելի ճիշտ, դրանում առկա հարաբերական դադարը: Հակամարտության կարգավորման քաղաքական գործընթացին անդրադառնալու համար հայկական կողմերն այսօր աառաջնահերթ են համարում նախևառաջ Վիեննայում և Սանկտ Պետերբուրգում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարումը, որոնք, ըստ էության հանդիսանում են Ապրիլյան պատերազմի պատճառով իրավիճակի փոփոխության արդյունք: Ամիսներ են անցել, սակայն այդ պայմանավորվածությունների կյանքի կոչման ուղղությամբ որևէ շոշափելի արդյունք չկա: Մի իրավիճակում, երբ անընդհատ առկա է նոր էսկալացիայի վտանգ, չկա միջադեպերի հետաքննության մշակված և կիրառվող մեխանիզմ, և ընդհանրապես չկա փոխվստահության որևէ հիմք, իհարկե, անտրամաբանական է խոսել հակամարտության կարգավորման գործընթացին վերադառնալու մասին: Թերևս հենց այս մասին ակնարկեց նաև ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանյանը, հայտարարելով, որ Համբուրգում Ղարաբաղյան հիմնախնդրի վերաբերյալ հանդիպման ձևաչափը հստակեցված չէ և Մամեդյարովի հետ հանդիպումը կախված է նրանից, թե ինչ առաջարկներ կլինեն եռանախագահների կողմից այդպիսի հանդիպումներ կազմակերպելու շուրջ։
Ադրբեջանն իր հերթին, որևէ նշանակալի քայլ չկատարելով Վիեննայում և Սանկտ Պետերբուրգում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կյանքի կոչման ուղղությամբ, փորձում է պարզապես տապալել դրանք՝ առաջ մղելով հակամարտության կարգավորման քաղաքական գործընթացին վերադառնալու անհրաժեշտությունը: Այդ ուղղությամբ Ադրբեջանն իր քայլերը կառուցում է ուժի և ուժի սպառնալիքի իր արդեն ավանդական դարձած գործիքակազմի վրա, այսինքն՝ սահմանային լարվածության մեծացման շնորհիվ փորձում է ճնշում գործադրել հայկական կողմերի վրա: Ըստ Բաքվի տրամաբանության՝ սահմանային նոր ֆորս-մաժորը մի կողմից կչեղարկի նախորդ պայմանավորվածությունները, մյուս կողմից՝ կամ հնարավորություն կտա ձեռք բերել նոր պայմանավորվածություններ, որոնք արդեն կարտահայտեն իր շահերը, կամ էլ կապահովի վերադարձը բանակցային գործընթացին: Ադրբեջանի նման գործելաոճի մասին են վկայում նաև նախաձեռնված աննախադեպ լայնածավալ զորավարժությունները, որոնք ևս Ադրբեջանի ռազմական ուժի ցուցադրության և հայկական կողմերի վրա ճնշում գործադրելու նպատակ են հետապնդում:
Ամփոփելով՝ պետք է նշել, որ վերջին ամիսներին սահմանային լարվածությունը զգալիորեն աճել է, սակայն միջնորդական առաքելության արձագանքը դրա հետ կապված, հազիվ թե կարելի է համարել ադեկվատ: Նման իրավիճակում ԵԱՀԿ համանախագահները թերևս պետք է առավել ակտիվանան՝ ապրիլյան պատերազմի կրկնության հնարավորությունը կանխելու համար, հակառակ պարագայում՝ իրավիճակը կարող է անդառնալի հետևանքներ ունենալ ողջ տարածաշրջանի համար:

Почему Азербайджан вновь обостряет ситуацию на границе?
После апрельской войны с момента достижения соглашения о прекращении огня на азербайджано-карабахской границе и границе Армения-Азербайджан преобладали относительно спокойные условия. Однако в течение последнего месяца случаи нарушения режима прекращения огня со стороны Азербайджана активизировались, более того - были также зафиксированы неудачные попытки диверсий. По данным пресс-службы Армии обороны НКР, в эти дни пограничная ситуация еще более обострилась, в частности, минометному огню со стороны Азербайджана подверглись боевые позиции Армии обороны НКР на северо-восточном направлении. Косвенным фактом, подтверждающим очередную азербайджанскую провокацию, является то, что 10 ноября во время планового мониторинга карабахско-азербайджанской границы восточнее села Талиш Мартакертского района НКР азербайджанская сторона не вывела миссию ОБСЕ на свои передовые рубежи. Это свидетельствует о том, что азербайджанская сторона была занята подготовкой провокации на данном направлении.
В качестве основной причины подобной активизации азербайджанской стороны можно считать переговорный процесс, или, точнее, относительное затишье в нем. Армянские стороны в процессе политического урегулирования карабахского конфликта первоочередным сегодня считают реализацию договоренностей, достигнутых в Вене и в Санкт-Петербурге, которые, по сути, является результатом изменения ситуации после апрельской войны. Прошли месяцы, однако нет никаких ощутимых результатов в направлении реализации этих соглашений. В ситуации, когда всегда существует опасность эскалации, когда нет никаких действующих механизмов расследования инцидентов и вообще нет никаких оснований для взаимного доверия, конечно же, нелогично возвращаться к процессу урегулирования конфликта. Возможно, именно на это намекал министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян, заявив, что в Гамбург не определен формат встречи по карабахскому конфликту, и его встреча с Мамедъяровым зависит от того, какие предложения поступят от сопредседателей МГ ОБСЕ по организации таких встреч.
Азербайджан, в свою очередь, не сделав ни одного важного шага на пути реализации договоренностей, достигнутых в Вене и в Санкт-Петербурге, пытается просто завалить их, на первый план выставляя необходимость возвращения к политическому процессу карабахского урегулирования. На этом пути Азербайджан строит действия, опираясь на свои традиционные инструменты - угрозы силы и применения силы, то есть посредством роста напряженности на границе пытается оказать давление на армянские стороны. По логике Баку, новый форс-мажор на границе с одной стороны аннулирует все предыдущие соглашения, с другой стороны - либо приведет к возможности новых соглашений, которые бы наиболее отражали интересы Азербайджана, либо обеспечит возвращение к переговорному процессу. Свидетельством подобного стиля Азербайджана также является инициирование беспрецедентных военных учений, которые тоже преследуют цель показа военной силы Азербайджана и оказания давления на армянские стороны.
В заключение следует отметить, что напряженность на границе за последние месяцы значительно выросла, однако реакцию посредников в связи с этим вряд ли можно считать адекватной. В этой ситуации сопредседатели МГ ОБСЕ должны быть более активными, чтобы предотвратить возможность повторения апрельской войны. В, противном случае ситуация может иметь необратимые последствия для всего региона.