Ինչո՞վ նշանավորվեց Ուորլիքի համանախագահությունը Ղարաբաղյան կարգավորման համար
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ԱՄՆ համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքն իր twitter-յան էջում գրառում է արել և տեղեկացրել, որ դեկտեմբերի 31-ից հետո լքում է Մինսկի խմբում ԱՄՆ համանախագահի պաշտոնը:
Ուորլիքը Մինսկի խմբում ԱՄՆ համանախագահի պաշտոնը ստանձնել է 2013 թվականի օգոստոսի 5-ից: Այս պաշտոնում Ուորլիքը թերևս ամենաշատն աչքի է ընկել իր թվիթերյան գրառումներով: Այս կապակցությամբ հարկ է նշել, որ ամերիկացի համանախագահի գրառումները հակամարտության կարգավորման թեկուզ կազմակերպչական-տեխնիկական հարցերի վերաբերյալ թափանցիկություն են ապահովել: Միևնույն ժամանակ, Ուորլիքը բավականին ակտիվորեն շփվում էր նաև լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների հետ:
Ուորլիքի նման ակտիվությունը հանրային դաշտում երբեմն տպավորություն էր ստեղծում, որ համանախագահող երկրներից ԱՄՆ-ն ամենաշահագրգռվածն է հակամարտության կարգավորմամբ:
Այստեղ հարկ է նշել, որ ամերիկացի դիվանագետը ոչ միանշանակ էր ընդունվում հայ և ադրբեջանցի հասարակությունների կողմից: Ադրբեջանական կողմն Ուորլիքին ընկալում էր որպես հայամետ դիրքորոշմամբ համանախագահի. Բաքվի կարծիքով Օբամայի վարչակազմը տեղի էր տալիս հայկական լոբբիին և ընդհանուր առմամբ հետաքրքրված չէ Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմամբ: «Իր պետության դիրքորոշումը հստակ արտահայտելու փոխարեն Ուորլիքը չէր ամաչում ցուցադրել իր անձևությունը: Հույս ունենք, որ ամերիկյան նոր վարչակազմն ավելի լուրջ կմոտենա Մինսկի խմբի շրջանակներում իր պարտականություններին և վերջապես կակտիվացնի իր դերակատարումը Ղարաբաղյան կարգավորման հարցում», - Ուորլիքի հեռանալու կապակցությամբ հայտարարել է Ադրբեջանի խորհրդարանի միջազգային հարաբերությունների և միջխորհրդարանական կապերի հանձնաժողովի նախագահ Սամիդ Սեիդովը: Այս կապակցությամբ հարկ է նշել, որ հայ հասարակությունն, իր հերթին, Ուորլիքին ընկալում էր որպես ադրբեջանամետ դիրքորոշում ունեցող՝ հղվելով վերջինիս կողմից Մադրիդյան սկզբունքների և Ադրբեջանին տարածքներ վերադարձնելու մասին պարբերական հայտարարություններին:
Ինչ վերաբերում է բուն բանակցային գործընթացում Ուորլիքի ներդրմանը, նշենք, որ այստեղ թերևս նրա անհատական դերը մղվում է երկրորդ պլան, քանի որ վերջինս պաշտոնական Վաշինգտոնի դիրքորոշումն արտահայտողն է:  Այլ հարց է, որ համանախագահի և ընհանրապես միջնորդների ոչ հասցեական կոչերն ու արհեստական բալանսավորումը ստեղծեցին այն անպատժելիության մթնոլորտը, որն էլ ի վերջո հանգեցրեց 2016թ. ապրիլին ադրբեջանական ագրեսիային Արցախի նկատմամբ:
Ավելացնենք, որ Միսնկի խմբի համանախագահի պաշտոնը լքելու հետ մեկտեղ Ուորլիքը հեռանում է նաև ԱՄՆ Պետդեպարտամենտից, որտեղ աշխատել է շուրջ 30 տարի: Ուորլիքը Պետդեպարտամենտում սկսել է աշխատել դեռ 80-ականներին, տարբեր տարիներին զբաղեցրել է Մոսկվայում Միացյալ Նահանգների գլխավոր հյուպատոսի պաշտոնը, մի քանի տարի աշխատել է Բեռլինում ամերիկյան դեսպանատանը: 2004-ի հունվարից հուլիս ընկած ժամանակահատվածում էլ` Իրաքյան պատերազմի սկզբնական շրջանում, Ուորլիքն աշխատել է որպես Բաղդադում ամերիկյան դեսպան Փոլ Բրեմերի գլխավոր խորհրդական:
2010 թվականի հունվարից մինչև 2012-ի սեպտեմբեր Ուորլիքը Բուլղարիայում Միացյալ Նահանգների դեսպանն էր: Սոֆիայում պաշտոնավարման ընթացքում նա աչքի է ընկել հատկապես այդ երկրում ռուսական ազդեցության թուլացմանն ուղղված ջանքերով: Մինչ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահի պաշտոնում նշանակվելը  Ուորլիքը զբաղվում էր Աֆղանստանի և Պակիստանի խնդիրներով` հանդիսանալով այդ երկրներում Միացյալ Նահանգների հատուկ ներկայացուցչի տեղակալ:
Դիվանագետի կարիերան ավարտելուց հետո Ջ. Ուորլիքը պատրաստվում է համագործակցել ռուսաստանյան «Եգորով, Պուգինսկի, Աֆանասև և գործընկերներ» հայտնի իրավաբանական ընկերության հետ: Նա պատասխանատու է լինելու ԱՄՆ-ի և միջազգային հաճախորդների հետ աշխատանքի, հաճախորդների հետ ռազմավարական հարաբերություններ, օրենսդրություն և հանրային քաղաքականություն զարգացնելու համար:

Чем запомнился Уорлик карабахскому урегулированию?
Джеймс Уорлик 31 декабря покинет пост сопредседателя Минской группы ОБСЕ от США. Об этом сообщил сам американский дипломат в своем микроблоге в Twitter. Уорлик занимал этот пост с августа 2013 года.
На должности сопредседателя МГ ОБСЕ Уорлик отличился своими постами в Twiiter. Здесь надо отметить, что твиты Уорлика внесли определенную ясность в процесс урегулирования карабахского конфликта - по меньшей мере, по организационным и техническим вопросам. В то же время Уорлик достаточно активно общался и со СМИ. Иногда такая активность Уорлика в общественной сфере создавала впечатление, что сопредседатель от Соединенных Штатов является наиболее обеспокоенным карабахским конфликтом. А что касается вклада Уорлика в сам переговорный процесс, то тут следует отметить, что здесь его личная роль является вторичной: ведь политику делает государство, а не диппредставитель этого государства. В любом случае, начиная с 2013 года, переговорный процесс по Карабаху зашел в тупик, что привело к военной агрессии Азербайджана против Карабаха в апреле 2016 года.
Отметим, что американский дипломат не был однозначно принят армянским и азербайджанским обществами. Азербайджанская сторона иногда воспринимала Уорлика как проармянского сопредседателя. По мнению Баку, команда Обамы во многом потакала армянскому лобби и вовсе не была заинтересована в разрулировании карабахской ситуации. "Вместо того, чтобы четко обозначить позицию своей страны, Уорлик, не стесняясь, демонстрировал свою полную аморфность. Думается все же, что новая американская администрация более серьезно подойдет к своим обязанностям в рамках МГ ОБСЕ, и наконец, активизирует свою роль в решении карабахского конфликта", - haqqin.az приводит слова председателя комитета Милли Меджлиса по международным отношениям и межпарламентским связям Самеда Сеидова. В связи с этим следует отметить, что армянское общество воспринимало того же Уорлика в качестве проазербайджанского дипломата, ссылаясь на заявления Уорлика о мадридских принципах и возвращении "азербайджанских территорий".
Добавим, что Уорлик уходит не только с поста сопредседателя Минской группы ОБСЕ, но и из Госдепартамента, где он проработал более 30 лет. Он работал заместителем спецпредставителя президента США по Афганистану и Пакистану и главным переговорщиком по двустороннему соглашению по безопасности между США и Афганистаном. До этого он занимал пост посла США в Болгарии (2009-2012) и работал на ответственных должностях в Госдепартаменте.
После завершения карьеры дипломата Уорлик намерен стать партнером в юридической фирме в России "Егоров, Пугинский, Афанасьев и партнеры". Он будет отвечать за работу с американскими и международными клиентами, за стратегические отношения с клиентами, развитие законодательства и государственной политики. Ничего себе карьера американского дипломата, неправда ли?