ԵՄ Խորհուրդը հաստատել է ԵՄ բյուջեն
ԵՄ Խորհրդի կոմից հաստատվել է Եվրամիության՝ գալիք տարվա բյուջեն: Դրա ծավալները կազմում են 157.88 մլրդ եվրո, «Ռեգնում» գործակալության փոխանցմամբ հայտնել է ԵՄ Խորհրդի մամլո քարտուղարությունը:
ԵՄ Խորհրդի կողմից հաստատվել են հիմնական ուղղությունները, որտեղ կուղղորդվեն բյուջետային միջոցները: Դրանք են՝ միգրացիայի հետ կապված ծախսերը (6 մլրդ եվրո), ԵՄ տնտեսության խթանմանն ուղղված ծրագրերը (21.3 մլրդ եվրո): Բյուջեն նախատեսում է նաև ծախսեր կրթության ու երիտասարդության զբաղվածության հետ կապված խնդիրների լուծման համար:
ԵՄ Խորհրդի կողմից հաստատված լինելու պարագայում այն պետք է հաստատում ստանա նաև Եվրախորհրդարանի կողմից՝ դեկտեմբերի 1-ին:
Նշենք, որ ավելի վաղ Իտալիայի վարչապետի՝ տնտեսական հարցերով խորհրդական Մատեո Ռենցին հայտարարել էր, որ Հռոմն իր բյուջետային ծրագրեըը չի պատրաստվում փոխել հանուն ԵՄ-ի:  Իտալիայից բացի, ԵՄ բյուջետային նորմերի չկատարման վտանգի ներքո են գտնվում ևս չորս երկրներ:
ԵՄ բյուջետային պահանջներից ամենակարևորը համարվում է բյուջեի դեֆիցիտի պահպանումը ՀՆԱ 0.5 %-ը չգերազանցող մակարդակում:

Совет ЕС утвердил бюджет на следующий год
Бюджет Европейского союза на грядущий год утверждён Советом ЕС. Объём бюджета составляет €157,88 млрд, сообщили в пресс-службе Совета, передает ИА REGNUM.
В Совете ЕС обозначили основные направления, на которые будут направлены бюджетные средства: это, прежде всего, расходы, вызванные миграцией (выделено €6 млрд), вливания в инвестиции для стимулирования экономики ЕС (€21,3 млрд). Также бюджет предусматривает затраты на обучение и трудоустройство молодёжи.
Теперь, после утверждения бюджета в Совете ЕС, он должен быть одобрен на сессии Европарламента 1 декабря.
Отметим, что 16 ноября экономический советник премьер-министра Италии Маттео Ренци заявил, что Рим не будет менять свои бюджетные планы ради ЕС. Под угрозой невыполнения бюджетных правил ЕС, кроме Италии, находится ещё четыре сраны. Одним из важнейших требований ЕС к бюджетам является поддержание дефицита бюджета на уровне не выше 0,5% ВВП.