Հայաստանում սուր շնչառական վարակներով հիվանդացության աճման միտում չկա. ԱՆ
Հայաստանում իրականացված ամենօրյա մշտադիտարկման արդյունքների համաձայն` սուր շնչառական վարակներով հիվանդացության աճման միտում չի գրանցվել:
Կանխարգելիչ ֆիլտրման արդյունքում նվազման միտում է նկատվում սուր շնչառական վարակներով երեխաների հայտնաբերման գործընթացում, նվազել են նաև սուր շնչառական վարակներով պայմանավորված բացակայությունները:
Ինչպես տեղեկացրին ՀՀ առողջապահության նախարարությունից, նվազել է նաև թոքաբորբերով հոսպիտալացումների թիվը և այսօրվա դրությամբ ծայրահեղ ծանր հիվանդներ, պայմանավորված հետգրիպային բարդություններով, չեն հոսպիտալացվել:
Նոյեմբերից սկսած հանրապետությունում իրականացվել են լաբորատոր հետազոտություններ, որոնց տվյալներով մեր երկրում հիմնականում շրջանառում է գրիպի Ա H3 ենթատեսակը:
Ա տեսակի H3 ենթատեսակը շրջանառում է նաև եվրոպական տարածաշրջանի երկրներում, այդ թվում՝ Վրաստանում, Ռուսաստանի Դաշնությունում, Ուկրաինայում և այլն:
Գրիպից և դրա բարդություններից խուսափելու նպատակով՝ առողջապահության նախարարությունը կրկին հիշեցնում է.
• խուսափե´ք գրիպանման երևույթներով հիվանդների հետ շփումից,
• եթե հիվանդ եք՝ մնացե´ք տանը,
• եթե հիվանդ եք, հրավիրեք տեղամասային մանկաբույժին, թերապևտին կամ ընտանեկան բժշկին և մի´ զբաղվեք ինքնաբուժմամբ,

Минздрав РА: тенденций роста случаев ОРВИ в Армении не зарегистрировано
Результаты проводимого ежедневного мониторинга свидетельствуют о том, что тенденций роста случаев ОРВИ в Армении не зарегистрировано. Как передает Новости-Армения, об сообщает министерство здравоохранения республики.
В результате профилактической фильтрации наблюдается тенденция уменьшения случаев выявления ОРПИ среди детей, сократились также отсутствия по болезни.
Наблюдается также спад количества госпитализаций с пневмонией и, по положению на сегодняшний день, случаев госпитализации больных в крайне тяжелом состоянии, обусловленном осложнениями, не зарегистрировано.
В республике с ноября проводятся лабораторные исследования, по данным которых в стране, в основном, распространен тип H3 гриппа А, который зафиксирован также в ряде европейских стран, а также в Грузии, России и Украине.
Минздрав напоминает, что для профилактики гриппа и осложнений следует избегать общения с людьми с симптомами болезни, оставаться дома в случае заболевания, при наличии симптомов обращаться к врачу и не заниматься самолечением, не использовать антибиотики, поскольку они не показаны для лечения гриппа.
Следует также одеваться по погоде, употреблять как можно больше жидкости, часто проветривать закрытые помещения и следовать правилам личной гигиены.