Արցախի կարգավիճակի հարցը չի կարող տարանջատվել կարգավորման մյուս բաղադրիչներից
Վերջին շրջանում տարբեր մակարդակներով կրկին սկսել է ակտիվորեն քննարկվել Արցախի վերջնական կարգավիճակի հարցը: Այս հարցի վերաբերյալ հայկական կողմերի, ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների և Ադրբեջանի պատկերացումներն ու մոտեցումներն ակնհայտորեն տարբերվում են: Սա ևս մեկ անգամ դրսևորվեց Ադրբեջանի արտգործնախարար Էլմար Մամեդյարովի այն հայտարարությամբ, թե «Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի մասին հարց բարձրացնել նախնական փուլում նշանակում է թաղել խաղաղ գործընթացը»:
Այս համատեքստում, սակայն, երևի թե անհրաժեշտ է անել մի քանի պարզաբանում:
Նախ, բանակցային սեղանի շուրջ քննարկվում են Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման բոլոր բաղադրիչները, այդ թվում նաև կարգավիճակի հարցը: Այս մասին մի քանի անգամ հայտարարել են նաև համանախագահները, և Ադրբեջանի արտգործնախարարի հայտարարությունը, թե կարգավիճակի մասին բարձրաձայնելը նախնական փուլում կարող է խանգարել խաղաղ գործընթացին, ոչ այլ ինչ է, քան հակամարտության կարգավորման գործընթացի տրամաբանության խախտում:
Երկրորդ, Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմամբ զբաղվող ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները բազմիցս են հայտարարել, որ բանակցություններն իրականացվում են 3 հիմնարար սկզբունքների հիման վրա՝ ազգերի ինքնորոշում, տարածքային ամբողջականություն, ուժի և ուժի սպառնալիքի չկիրառում: Նման պարագայում հարց է առաջանում, թե ազգերի ինքնորոշման իրավունքը տարանջատելով մյուսներից, ինչի՞ է ձգտում Ադրբեջանը:
Երրորդ, 1991թ-ի դեկտեմբերի 10-ին Արցախի ժողովուրդը հանրաքվեի միջոցով արդեն իսկ որոշել է իր կարգավիճակը՝ ունենալ անկախ պետություն, և նոր հանրաքվեի համաձայնելը զիջում է նրանց կողմից՝ հանուն հակամարտության խաղաղ ու վերջնական կարգավորման:
Այս համատեքստում պետք է նաև նշել, որ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը, ինչպես Ալիևն է պատկերացնում, երբեք չի կարող մաս կազմել Ադրբեջանի Հանրապետության: Ապրիլյան քառօրյա պատերազմի ժամանակ Արցախի նկատմամբ իրականացված ագրեսիան, հայ զինվորների գլխատումներն ու քաղաքացիական անձանց նկատմամբ իրականացված խոշտանգումները ևս մեկ անգամ ապացուցեցին, որ Արցախի ժողովուրդը, մեղմ ասած, չի կարող որևէ ընդհանուր բան ունենալ Ադրբեջանի հետ: Ավելին, կարծես թե Ադրբեջանի իշխանությունները մոռացել են, որ հենց իրենք են 1998թ-ին հրաժարվել «Ընդհանուր պետություն» փաթեթից:
Այն, որ Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում Բաքուն չի կարող որևէ լուծում պարտադրել, որ Արցախի վերջնական կարգավիճակը պետք է որոշվի այդ երկրի ժողովրդի ազատ կամարտահայտման միջոցով, չի կարող դրվել հարցականի տակ՝ վտանգելով կարգավորման խաղաղ գործընթացը:

Вопрос статуса Арцаха не может быть отделен от других компонентов
В последний период на различных уровнях вновь началось активное обсуждение вопроса окончательного статуса Арцаха. По данному вопросу подходы армянских сторон, сопредседателей Минской группы ОБСЕ и Азербайджана очевидным образом отличаются. Это отличие лишний раз проявилось в заявлении министра иностранных дел Азербайджана Эльмара Мамедьярова о том, что “поднимать вопрос статуса Нагорного Карабаха на предварительном этапе означает похоронить мирный процесс”.
В данном контексте однако, наверно, необходимо дать некоторые разъяснения.
Во-первых, за переговорным столом обсуждаются все компоненты урегулирования карабахского конфликта, в том числе и вопрос статуса. Об этом несколько раз заявляли даже сопредседатели, и заявление министра иностранных дел Азербайджана о том, что озвучивание вопроса статуса на предварительном этапе может помешать мирному процессу, является ничем иным, кроме как нарушением логики урегулирования конфликта.
Во-вторых, занимающаяся урегулированием карабахского конфликта Минская группа ОБСЕ многократно заявляла, что переговоры осуществляются на основании базисных принципов – самоопределение народов, территориальная целостность, неприменение силы и угрозы силы. В подобных случаях возникает вопрос: к чему стремится Азербайджан, отделяя от других принцип самоопределения народов?
В третьих, 10-го декабря 1991-го года народ Арцаха путем референдума уже определил свой статус независимой страны. А в таком случае согласие на новый референдум является уступкой с его стороны, что нужно для мирного и окончательного урегулирования конфликта.
В данном контексте необходимо также отметить, что Нагорно-Карабахская Республика никогда не может стать частью Азербайджанской Республики, как это себе представляет Алиев. Агрессия, осуществленная во время апрельской четырехдневной войны, зверства по отношению к армянским солдатам, пытки, применяемые к гражданскому населению, еще раз доказали, что народ Арцаха, мягко говоря, не может иметь ничего общего с Азербайджаном. Более того, такое ощущение, что власти Азербайджана забыли о том, как они сами отказались от пакета “Общее государство”.
То, что в процессе урегулирования карабахского конфликта Баку не может навязать какое-либо решение, и что окончательный статус Арцаха должен быть решен народом этой страны путем свободного волеизъявления, не может быть поставлено под сомнение, поскольку в противном случае будет иметь место угроза мирному процессу урегулирования.