Ռոգոզինը մեկնում է Բաքու՝ քննարկելու Հայաստանին «Իսկանդերների» մատակարարումը․ Коммерсантъ
ՌԴ փոխվարչապետ Դմիտրի Ռոգոզինը աշխատանքային այցով մեկնում է Բաքու, որտեղ կայանալու է ռուս-ադրբեջանական միջկառավարական հանձնաժողովի նիստ, ինչպես նաև Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ հանդիպում:
Ինչպես գրում է Kommersant թերթը, «քննարկման հիմնական թեման լինելու է Ռուսաստանի կողմից Ադրբեջանի աշխարհաքաղաքական գլխավոր հակառակորդին՝ Հայաստանին, «Իսկանդեր-Մ» օպերատիվ-մարտավարական հրթիռային համալիրների մատակարարումը»։
Ինչպես հայտնել է թերթի աղբյուրը «ռուս բանակցողների հիմնական խնդիրներից մեկը կլինի պարզաբանելի Ռուսաստանի դիրքորոշումը՝ կապված այս տարի Հայաստանին «Իսկանդեր-Մ» օպերատիվ-մարտավարական հրթիռային համալիրներ մատակարարելու հետ։  Ադրբեջանցի գործընկերները շատ բացասական են արձագանքել իրադարձությունների նման զարգացմանը՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության համատեքստում»։

"Коммерсантъ": Рогозин едет в Баку обсуждать поставки "Искандеров"
15 декабря вице-премьер России Дмитрий Рогозин отправится с рабочим визитом в Баку, где должно состояться заседание российско-азербайджанской межправительственной комиссии, а также его встреча с президентом страны Ильхамом Алиевым.
Как сообщает haqqin.az, по информации газеты "Коммерсантъ", стороны намерены обсудить военно-техническое сотрудничество (ВТС) двух стран, а также недавно состоявшуюся поставку оперативно-тактических комплексов "Искандер-М" основному геополитическому противнику Азербайджана - Армении.
Источники газеты в системе ВТС отмечают, что одной из основных задач российских переговорщиков станет разъяснение позиции РФ относительно осуществленной в этом году поставки оперативно-тактических ракетных комплексов "Искандер" Армении: "Азербайджанские партнеры крайне негативно отреагировали на подобное развитие событий в контексте нагорно-карабахской проблемы".