Սիրիահայերի օգնության հիմնադրամը 100.000 դոլար է փոխանցել Հալեպի հայ համայնքին
ԱՄՆ-ում գործող Սիրիահայերի օգնության հիմնադրամը (Syrian Armenian Relief Fund, SARF) 100.000 դոլար է փոխանցել սիրիական Հալեպ քաղաքի հայ համայնքին օգնելու համար, հայտնում է asbarez.com-ը:
Նշվում է, որ վերջին շաբաթներին հիմնադրամի ներկայացուցիչներն ուշադիր հետևում են Հալեպից ստացվող նորություններին ու մշտական կապի մեջ են հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ քաղաքում տեղի ունեցող վերջին զարգացումների և հատկապես մարդասիրական դրության մասին «առաջին ձեռքից» տեղեկություններ ստանալու համար:
Նշենք, որ այսկերպ ընդհանուր առմամբ ընթացիկ տարվա կտրվածքով SARF-ը հալեպահայության համար փոխանցել է 784.000 դոլար:

Syrian Armenian Relief Fund Transfered $100,000 in Support of Armenian Community in Aleppo
The Syrian Armenian Relief Fund (SARF) announced on Wednesday that it has made a transfer of $100,000 to Syrian-Armenian Emergency Relief and Reconstruction Organization (SHDAB) in support of the community in Aleppo. Along with the contributions to the Refugee Rental Subsidy Program in place in Yerevan, this brings the total amounts transferred by SARF so far in 2016 to $784,000, http://hayernaysor.am/en/archives/225806#mce_temp_url# informs.
SARF has been following the latest news coming out of Aleppo in the past few days and weeks and has been in regular contact with community members inside Aleppo to get a firsthand account of the recent developments, especially with regards to the prevailing humanitarian conditions.