Մինսկում Բաքվի հարցումով ձերբակալվել է հայտնի բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինը ԼՂՀ այցելելու համար
Մինսկում Ադրբեջանի հարցումով ձերբակալվել է հայտնի բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինը (Puerrtto): «Ոստիկանությունը հենց նոր ձերբակալել է ինձ Մինսկի օդանավակայանում Ադրբեջանի հարցումով»,- գրել է բլոգերն իր ֆեյսբուքյան էջում:
Լապշինը բազմիցս է այցելել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն, ինչի համար դեռ 2011 թվականին ընդգրկվել էր Ադրբեջանի ԱԳՆ «սև ցուցակում», փոխանցում է Panarmenian-ը:
2015 թվականի հունիսին բլոգերը եղել է Ադրբեջանում ուկրաինական անձնագրով` մուտք գործելով Վրաստանի տարածքով: Նրան հաջողվել էր անցնել սահմանը, քանի որ ուկրաինական անձնագրում Ալեքսանդր անունը գրված էր ուկրաիներեն որպես «Օլեքսանդր», հայտնում է naviny.by-ը:
Բելառուսը կարող է արտահանձնել Լապշինին Ադրբեջանին, որտեղ նրան կարող են պատասխանատվության ենթարկվել «ադրբեջանական օրենսդրությունը խախտելու համար»:

В Минске за посещение Карабаха задержан известный блогер Лапшин
В ночь на 15 декабря в Минске был задержан Александр Лапшин, известный как блогер puerrtto, являющийся гражданином Израиля.
"Жесть! Меня только что арестовала милиция в Минске по запросу Азербайджана. Я в Первомайском РУВД Минска", написал на своей странице в социальной сети Facebook Лапшин.
Как передает Azeri.Today, Александр Лапшин не раз посещал Нагорно-Карабахскую Республику, за что еще в 2011 году был включен в "черный список" МИД Азербайджана. Однако в июне прошлого года Лапшин въехал в Азербайджан через территорию Грузии по украинскому паспорту. Пройти пограничный контроль и оказаться в Баку Лапшину удалось благодаря тому, что в украинском паспорте имя "Александр" было указано на украинском - "Олександр".
По данным источников Azeri.Today, Азербайджан действительно объявил Александра Лапшина в международный розыск за нарушение закона "О Государственной границе" и Миграционного кодекса АР. На данный момент соответствующие структуры Азербайджана и Беларуси ведут переговоры о передаче Лапшина Азербайджану.