Լիանա Հովհաննիսյան. ՀՀ-ԱՄՆ հարաբերություններում նոր նախաձեռնությունների կարիք է զգացվում
Հայ-ամերիկյան հարաբերություններում Հայաստանը պետք է լինի ավելի նախաձեռնող և ԱՄՆ հետ հարաբերությունները շարունակի զարգացնել  «փոխաշահավետ համագործակցություն» բանաձևի ներքո: Այս մասին այսօր «Նովոստի-Արմենիա» մամուլի ակումբում տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ նշել է «Հայացք» կիրառական քաղաքականության և հետազոտությունների վերլուծական կենտրոնի փորձագետ Լիանա Հովհաննիսյանը:
«ՀՀ-ԱՄՆ հարաբերություններում Հայաստանը պետք է լինի ավելի նախաձեռնող: Թերևս անհրաժեշտ է համագործակցությունն ակտիվացնել ոչ միայն առկա ձևաչափերում, ինչպես օրինակ բարեկամական խորհրդարանական խմբերի շրջանակներում իրականացվող աշխատանքները, այլ նաև ստեղծել համագործակցության նոր ձևաչափեր, ինչպիսին կարող է լինել կուսակցությունների միջև  համագործակցությունը և երկխոսության նոր հարթակի ստեղծումը»,- նշել է փորձագետը:
Ըստ նրա՝ 2016 թվականին Հայաստանի կողմից հետաքրքիր և կարևոր նախաձեռնություն էր  «Հայաստան» ներդրումային համաժողովի անցկացումը Նյու Յորքում, որը թույլ տվեց օտարերկյա և ամերիկյան ներդրողներին ծանոթացնել Հայաստանում առկա ներդրումային հնարավորություններին:
«Կարծում եմ, որ նման նախաձեռնությունները պետք է պարբերական բնույթ կրեն, քանի որ դրանք կարող են խթանել ամերիկյան և միջազգային գործարարների կողմից մեր երկրում իրականացվող ներդրումների թվի աճը: Բացի այդ, նման նախաձեռնությունները համապատասխանում են փոխշահավետ համագործակցության բանաձևին. այս դեպքում մենք գործ չունենք ուղղակի օժանդակության ծրագրերի հետ և նման նախաձեռնություններից կարող են օգուտ քաղել նաև ամերիկյան ներդրողները»,- նշել է Լ.Հովհաննիսյանը:

Liana Hovhannisyan: There Is a Need of New Initiatives in the Armenia-US Relations
During a press conference in "Novosti-Armenia" media center an expert of "Insight" Analytical Center for Applied Policy and Research Liana Hovhannisyan said that Armenia should be a more active initiator in the Armenia-US relations and continue to develop relations under the formula of "mutually beneficial cooperation"
"In the US-Armenia relations Armenia should be a more active initiator. We need to more actively cooperate not only in the existing formats, such as the activities carried on in the framework of the Armenia-US Friendship Parliamentary Group, but also to create new platforms for cooperation, for example the format for dialogue and cooperation between different political parties," she said.
According to the "Insight" expert in 2016 an interesting and important initiative was "Armenia: Investment Forum-2016" organized in New York, which allowed foreign and the American investors to get acquainted with the investment opportunities in Armenia.
"I think that such kind of initiatives should be regular, as they can boost the number of investments in our country by American and foreign investors. Besides, such kind of initiatives coincide with the formula of mutually beneficial cooperation between the US and Armenia: in this case we do not deal purely with assistance programs as the American investor themselves will benefit from such initiatives."