Ֆրանսիայում բացվել է արևային մարտկոցներով պատված աշխարհում առաջին ավտոմայրուղին
Ֆրանսիայի Տուրուվր քաղաքում բացվել է արևային մարտկոցներով պատված աշխարհում առաջին ավտոմայրուղին, հայտնում է ТАСС-ը:
«Ավտոճանապարհների մակերևույթի օգտագործումն արևային էներգիան էլեկտրաէներգիայի վերածող վահանակների տեղակայման համար թույլ կտա տարածքներ խնայել գյուղատնտեսության համար», - բացման արարողությանը ասել է երկրի էկոլոգիայի և կայուն զարգացման նախարար Սեգոլեն Ռուայալը.
Պետական բյուջեին 5 մլն եվրո արժեցած այս նախագիծը թույլ կտա 5000 բնակիչ ունեցող քաղաքի լուսավորման համար անհրաժեշտ էլեկտրէներգիա կուտակել:

Во Франции открыли дорогу с покрытием из солнечных батарей
Во французском городе Турувре 22 декабря был открыт участок первой в мире автодороги с покрытием из солнечных батарей, сообщает gazeta.ru со ссылкой на ТАСС.
"Использование поверхности автодорог для размещения панно, превращающих энергию солнечного света в электричество, позволяет сэкономить земли, пригодные для ведения сельского хозяйства", - сказала на церемонии открытия министр экологии, устойчивого развития и энергетики страны Сеголен Руаяль.
Проект, получивший от государства финансовую поддержку в размере €5 млн, должен позволить получать и накапливать электричество, достаточное для освещения города с 5 тыс. жителей.