2016թ-ին Ադրբեջանը փորձեց արժեզրկել ժողովրդական դիվանագիտությունը
Ղարաբաղյան հակամարտությունը և դրա կարգավորման գործընթացը 2016թ-ին նույնպես հագեցած էր տարաբնույթ զարգացումներով: Տարվա վերջին ամիսներին հատկապես ակտիվ սկսեց քննարկվել հակամարտության կարգավորման գործընթացում ժողովրդական դիվանագիտության կամ Track 2-ի (այն հակամարտող կողմերի միջև երկխոսության և վստահության կամուրջների ստեղծման միջոց է, որը, փոխլրացնելով Track 1-ին (միջպետական երկխոսությանը), պետք է իր նպաստը բերի հակամարտության կարգավորման բանակցություններում հաջողություններ գրանցելուն) էության և իրական նշանակության մասին:
Նման քննարկումների առիթ դարձավ Ադրբեջանի կողմից «Հայերի և ադրբեջանցիների միջև խաղաղության հասնելու» հարթակի ստեղծումը՝ իբրև թե Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում դրական նպաստ ունենալու համար: Ադրբեջանի այս նախաձեռնությունը և այն զարգացնելու վերջինիս փորձերն արժանացան հայկական կողմերի քննադատություններին: Եվ ոչ անհիմն:
Պլատֆորմի ստեղծմանը ներգրավված անձանցից և հռչակված նպատակներից արդեն իսկ պարզ էր, որ այն լոկ ժողովրդական դիվանագիտության իմիտացիա է և խեղաթյուրում ու արատավորում է իրական  Track 2-ի էությունը:
Բոլորին էլ պարզ է, որ Վահան Մարտիրոսյանի, Վահե Ավետյանի, Սյուզան Ջաղինյանի նման անձիք, ովքեր հանձնվել են ադրբեջանական իշխանություններին և նրանց քարոզչամեքենայի գործիքն են դարձել, չեն կարող ներկայացնել հայկական կողմերին կամ որևէ իրական խաղաղաշինական գործունեություն իրականացնել: Ակնհայտ է նաև, որ նրանց որևէ կերպ չի հաջողի հասարակության լայն շրջանակների վրա ունենալ որևէ ազդեցություն, քանի որ նրանց հանդեպ կա բավականին ցայտուն արտահայտված բացասական վերաբերմունք: Հետևաբար, միամտություն կլինի կարծել, թե նման անձանց միջոցով հնարավոր կլինի ստեղծել վստահության մթնոլորտ և դրական ազդեցություն ունենալ բանակցային գործընթացի վրա:
Ավելին, այս հարթակը ավելի շատ հիշեցնում է ոչ թե որպես քաղհասարակության, այլ Ադրբեջանի իշխանությունների նախաձեռնություն՝ հայկական կողմերի հանդեպ որդեգրած նոր քաղաքականություն:
Նման քաղաքականության արդյունքում Ադրբեջանը մի քանի հարց է ցանկանում լուծել: Նախ փորձում է հանդես գալ որպես կառուցողական երկիր, որն աշխատում է հայերի և ադրբեջանցիների միջև վստահության մթնոլորտի ստեղծման ուղղությամբ: Մի քանի հայի ներգրավմամբ ադրբեջանական կողմը նաև ակնկալում է մոլորեցնել միջազգային հանրությանը, իբրև թե հայերը կողմ են հարթակի ստեղծման հռչակագրում ամրագրված կետերին (հայկական կողմերի համար ի թիվս մի շարք անընդունելի կետերի՝ հռչակագրում նշվում է Ղարաբաղի՝ Ադրբեջանի կազմում ինքնավարության մասին): Վերջապես, եթե նախկինում Ադրբեջանում տարբեր պատրվակներով խաղաղաշինական նախաձեռնություններ իրականացնելու և հայերի հետ կապ ունենալու համար տեղի էին ունենում ձերբակալություններ և դրանց համար Ադրբեջանը ենթարկվում էր քննադատությունների, ապա այժմ այն կարող է իրեն հռչակել «ժողովրդավար»: Ստեղծվել է հայերի շրջանակ, ում հետ կարելի է համագործակցել:
Ամփոփելով՝ պետք է նշել, որ Ադրբեջանի սկսած այս նոր քաղաքականությունը հղի է մի շարք վտանգներով: Այն արժեզրկում է ժողովրդավարական դիվանագիտությունը և խոչընդոտում է նման ֆորմատով հետագա համագործակցությանը՝ ստեղծելով վտանգ, որ այլ հարթակներով հայերի հետ համագործակցողները կսկսեն ընկալվել որպես դավաճաններ և կենթարկվեն հալածանքների: Այս առումով հայկական կողմերն, այն էլ տարբեր մակարդակներով, կարիք ունեն առավել թիրախավորված և էլ ավելի ակտիվ քայլեր իրականացնելու, այդ թվում՝ հրավիրելով միջազգային կազմակերպությունների ուշադրությունը այդ վտանգների վրա:

В 2016-ом Азербайджан попытался обесценить народную дипломатию
Карабахский конфликт и процесс его урегулирования в 2016-ом был полон разнообразных событий. В последние месяцы года особенно активно начались обсуждения о сути и действительном значении народной дипломатии или Track 2, который является способом создания мостов диалога и доверия между конфликтующими сторонами, дополняющим Track 1 – межгосударственный диалог.
Поводом подобных обсуждений стало создание Азербайджаном платформы "Достижение мира между армянами и азербайджанцами" - якобы, чтобы внести положительный вклад в процесс урегулирования карабахского конфликта. Данная инициатива Азербайджана и попытки последнего развить эту платформу удостоились критики армянских сторон. И не без основания.
Уже перечень вовлеченных в платформу лиц и заявленные цели ясно дают понять, что она является лишь имитацией народной дипломатии, искажает и делает ущербной настоящую суть Track 2 и диалоговых проектов.
Всем ясно, что лица, подобные Ваану Мартиросяну, Ваге Аветяну, Сюзан Джагинян, которые сдались азербайджанским властям и стали инструментами их пропагандистской машины, не могут представлять армянские стороны или осуществлять какую-либо миротворческую деятельность.
Также очевидно, что им не удастся иметь какое-либо влияние на широкие общественные слои, поскольку по отношению к ним в Армении и в Карабахе есть достаточно ярко выраженное отрицательное отношение. Следовательно, будет наивным предполагать, что при помощи подобных лиц будет возможно создать атмосферу доверия и положительно воздействовать на процесс переговоров.
Более того, эта так называемая "миротворческая платформа" больше напоминает не инициативу гражданского общества, а инициативу азербайджанских властей, ее новую политику по отношению к армянским сторонам.
В результате подобной политики Азербайджан пытается решить несколько вопросов. Во-первых, это попытка представить себя в качестве конструктивной страны, которая работает в направлении создания атмосферы доверия между армянами и азербайджанцами. Вовлечением нескольких армян азербайджанская сторона пытается ввести в заблуждение международную общественность, создавая видимость того, что армяне поддерживают положения, зафиксированные в декларации о создании платформы (в ряду иных, неприемлемых для армянских сторон положений, в декларации есть и пункт о Карабахе - как об автономной части Азербайджана). И наконец, если ранее в Азербайджане по различным поводам имели место аресты лиц, осуществляющих миротворческую деятельность и имеющих связи с армянами, за что Азербайджан подвергался критике со стороны международных структур, то сейчас эта страна может объявить себя "демократической". Создан круг армян, с которыми МОЖНО сотрудничать.
Обобщая сказанное, необходимо отметить, что начатая Азербайджаном новая политика полна ряда опасностей. Она обесценивает народную дипломатию как таковую и препятствует дальнейшему сотрудничеству в диалоговом формате, создавая опасность того, что сотрудничающие на иных платформах лица-граждане Азербайджана будут восприниматься как предатели и будут подвержены гонениям. В этом смысле армянские стороны должны предпринять - причем на различных уровнях - ряд активных целевых действий, направленных на разъяснение сути псевдо-миротворческой платформы Азербайджана, в том числе привлекая к этому процессу и внимание международных организаций.