Թուրքիան պատրաստվում է պատ կառուցել Հայաստանի հետ սահմանի վրա․ ԶԼՄ-ներ
Թուրքական մամուլում տեղ գտած հրապարակումների համաձայն՝ Թուրքիան Հայաստանի և Իրանի հետ իր սահմանները պատրաստվում է պարսպապատել: Ներկայումս նմանատիպ պատ կառուցվում է թուրք-սիրիական սահմանին:
Թուրքիայի քաղաքական կուլիսներում տարվող քննարկումների համաձայն, Թուրքիայի Պաշտպանության և Ֆինանսների նախարարությունների համատեղ նախաձեռնությամբ հայ-թուրքական սահմանը կպարսպապատվի Արդահան, Կարս և Իգդիիր քաղաքների կողմից, գրում է Ermenihaber.am-ը թուրքական T24-ին հղումով։
Ըստ աղբյուրի՝ Թուրքիան հարևանների հետ իր սահմանները պարսպապատում է ահաբեկչության և մաքսանենգ ճանապարհով սահմանախախտումների դեմ պայքարի շրջանակներում։
Նշենք, որ ներկայումս թուրք-սիրիական սահմանին կառուցվող բետոնե պատը ունի 3 մետր բարձրություն իսկ վերին հատվածում այն պատված է փշալարերով։

СМИ: Турция планирует возвести стену на границе с Арменией
Турция намерена построить стену на границе с Арменией и Ираном, говорится в сообщениях турецких СМИ. На данном этапе подобная стена возводится на турецко-сирийской границе, пишет panarmenian.net.
Согласно обсуждениям в политическом закулисье Турции, министерства обороны и финансов страны совместно займуться постройкой стены на армяно-турецкой границе со стороны городов Ардаган, Карс и Игдир, пишет Ermenihaber.am со ссылкой на T24.
По данным источника, Турция возводит стены на границах с соседними странами в рамках борьбы с терроризмом и нелегальным пересечением границы.