ԱՄՆ-ի մասնակցությունը Աստանայի սիրիական բանակցություններին կնշանակի Ռուսաստանի, Թուրքիայի և Իրանի «հաղթանակ»
Jabin Botsford/The Washington Post and AP
Հունվարի 23-ին Աստանայում նախանշված սիրիական բանակցությունների նախապատրաստումը շարունակվում է: Գլխավոր հարցերից մեկը բանակցությունների մասնակիցների ցանկն է, որի մշակումը դեռևս ընթացքի մեջ է: Այս փուլում դիտարկվում է այն հարցը, թե որ կողմերը կարող են մասնակցել Աստանայի բանակցություններին և ինչ մակարդակով:
Թուրքիան, որը Ռուսաստանի և Իրանի հետ հանդիսանում է Աստանայի բանակցությունների միջնորդ երկիր, ի սկզբանե պնդում էր, որ Աստանայի բանակցություններին պետք է ներկա լինեն նաև ԱՄՆ-ի և Ծոցի երկրների ներկայացուցիչները:
Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուն տեղեկացրել է, որ ռուսական կողմի հետ համաձայնությամբ Միացյալ Նահանգները Ղազախստանի մայրաքաղաքում բանակցություններին մասնակցելու հրավեր է ստացել, հայտնում է թուրքական Yeni Safak-ը: «ԱՄՆ-ը կմասնակցի Աստանայի բանակցություններին», - ասել է Չավուշօղլուն՝ ընդգծելով, որ Վաշինգթոնին հրավիրելու հարցը Մոսկվայի հետ քննարկվել է դիվանագիտական մակարդակում: Ավելի վաղ Թուրքիայի նախագահի խոսնակը հաստատել էր, որ Միացյալ Նահանգները կմասնակցի Աստանայի բանակցություններին: ԱՄՆ դեռևս չի հաստատում հրավերի ստացումը:
ԱՄՆ-ի մասնակցությունը Աստանայի գործընթացին, որի նախաձեռնությունը պատկանում է Ռուսաստանին, Իրանին և Թուրքիային, կնշանակի այս երեք երկրների «հաղթանակ»՝ սիրիական հակամարտության կարգավորման նախաձեռնությունը ստանձնելու իմաստով: Միացյալ Նահանգների մասնակցությունը Աստանայի բանակցություններին կընկալվի որպես ԱՄՆ-ի համաձայնություն ընթացող գործընթացին, որի առաջամարտիկները Ռուսաստանն, Իրանն ու Թուրքիան են: Պատահական չէ, որ ԱՄՆ-ի մասնակցության դեմ հայտարարություններ Իրանի և Ռուսաստանի կողմից չեն հնչում: Փետրվարի 8-ին Ժնևում ՄԱԿ-ի հովանու ներքո նախատեսվող սիրիական բանակցություններից առաջ Աստանայի գործընթացը կարող է անկյունաքարային դառնալ վերոնշյալ երեք երկրների դիրքերի ամրապնդման տեսանկյունից: Հետևաբար, Վաշինգտոնում որոշում կայացնելուց առաջ այս փաստն անտեսել չեն կարող:
Բացի այդ, ակնկալվում է, որ Աստանան կդառնա այն հարթակը, որտեղ սկիզբ կդրվի հունվարի 20-ին պաշտոնը ստանձնող նախագահ Թրամփի վարչակազմի և Ռուսաստանի միջև երկխոսությանը: Այս իմաստով ևս ԱՄՆ հնարավոր մասնակցությունը նշանակալից է լինելու:

Участие США в переговорах по Сирии в Астане будет означать "победу" России, Турции и Ирана
Подготовка сирийских переговоров, намеченных на 23 января в Астане, продолжается. Одной из главных проблем предстоящей встречи, между тем, является список участников. На данном этапе рассматривается вопрос о том, какие стороны могут принять участие в переговорах и на каком уровне.
Турция, которая наряду с Россией и Ираном является посредником переговоров в Астане, с самого начала настаивала на том, что на переговорах в столице Казахстана должны присутствовать представители США и стран Залива.
Глава МИД Турции Мевлют Чавушоглу заявил, что договорился с российской стороной относительно приглашения США на переговоры по сирийскому урегулированию в столице Астане, сообщает ТАСС.  "США примут участие в переговорах в Астане", - сказал Чавушоглу. По его словам, вопрос о приглашении представителей Вашингтона обсуждался с Москвой на дипломатическом уровне. Ранее об участии США на переговорах в Астане заявил спикер президента Турции. США пока не подтверждает факт получения приглашения.
Участие США в переговорах в Астане, которые были инициированы Россией, Ираном и Турцией, будет означать "победу" этих стран с точки зрения взятия на себя инициативы по урегулированию сирийского конфликта. Присутствие США в Астане будет воспринято как одобрение процесса со стороны Вашингтона. Неслучайно, что из России и Ирана не звучат заявления против участия США в сирийских переговорах в Астане. До начала сирийских переговоров в Женеве под эгидой ООН, которые должны состояться в феврале, переговоры в Астане могут стать решающими с точки зрения укрепления позиций этих трех стран. Соответственно, прежде чем принять решение об участии, Вашингтону придется принять во внимание и этот факт.
Кроме этого, ожидается, что Астана станет той площадкой, где будет положено начало диалогу между Россией и администрацией Трампа, который вступает в должность 20 января.